şükela:  tümü | bugün
 • leonardo da vinci'nin 5 asır önce haliç için tasarladığı köprünün uygulamaya geçmesi hadisesi. istanbul trafiğini şifreli olma ihtimali kuvvetle muhtemel köprünün çözebileceği umudunu trafiğin çilesini yaşayan istanbullular içlerinde yaşatmaktadırlar. kimi gazeteler bu hususa vurgu için "istanbul trafiğini bu şifre çözer" şeklinde manşet atabilir.

  lakin başka trafikler açısından ortalık karışacağa benziyor.

  öküzün altında buzağı arayan güruh bu köprünün şifreleriyle oynananarak şifrelerin tarikat yuvalarının isteği doğrultusunda ebced hesabı şifreleriyle değiştirildiğinden ötürü köprünün laik cumhuriyete çok belalar getireceğini haykırabilirler. deniz baykal dibe vurmaya başladığını farkederek da vinci köprüsü üzerinden siyasetini ısrarla sürdürür. vatikan köprüyü veto edebilir. ya da fener rum patriği bu köprüden geçilmesinin uğursuzluğundan dem vurabilir mesela. bunun üzerine kızılelma ittifakı eylem kararı alabilir. mizah dergileri geçme da vinci köprüsünden ürkütürsün vakvakları.. diye karikatürler çizebilirler. dinler arası diyalog rafa kalkar. çok kötü fena çok.
 • bizim yöneticilerimiz yaptık-yapıcaz diye karar verene kadar norveç'li sanatçı vebjørn sand tarafından 1995'de norveç karayolları müdürlüğüne yapımı için sunulmuş ve inşaası 2001 yılında tamamlanarak kullanıma açılmış köprüdür.

  http://northcoastcafe.typepad.com/…rn_architec.html
  http://www.leonardobridgeproject.org/…e-project.htm
 • eser, vebjørn sand tarafından ilk olarak antartika'da buzdan inşa edilmiş, daha sonra new york'ta birleşmiş milletler binasının önünde küresel ısınmaya dikkat çekmek için yine buzdan inşa edilerek sergilenmiş.

  oslo'nun güneyinde bulunan os kasabasına inşa edilen köprünün sanat ve konsept danışmanlığını vebjørn sand üstlenmiş ve köprü, çelik, çam ve tik ağacı ile yapılmış.

  köprünün kitabesindeki metin şöyle başlıyor: “leonardo da vinci’nin 1502 ‘de bir vizyonu vardı; dünyanın o güne kadar gördüğü en büyük ve en güzel köprüyü inşa etmek.”

  norveç'teki köprünün, leonardo da vinci'nin projesiyle karşılaştırıldığında ancak aslının dörtte biri büyüklüğünde olduğu görülür ki bu da istanbul'da, köprünün olması gerektiği yerde yapıldığı takdirde dünya üzerinde oluşturabileceği etkiyi açıklamaya yeterli.

  istanbul 2010 avrupa kültür başkenti olacak. gerek istanbul büyükşehir belediye başkanı, gerekse başbakan çeşitli platformlarda bu köprünün 2010 yılında istanbul'da inşa edilebileceği ima ettiler. şimdi tek beklentimiz dünyanın en güzel köprüsünü dünyanın en güzel şehrinde görmek.
 • bu köprüden eyüp belediye başkanı ismail kavuncu tarafından haliç'e yapılacaktı, ahan da vaat;
  http://www.ismailkavuncu.com/….asp?rsm=141300000000
  geçenlerde ne olduğunu sordum, nasıl gidiyor proje dedim. da vinci'ye ulaşamadıklarını ve bu yüzden askıya aldıklarını belirttiler. artık adamı yakalarlarsa devam edeceklermiş.
 • beş asırlık benzersiz bir proje olmasının yanı sıra aynı zamanda, leonardo da vinci tarafından osmanlı imparatorluğu’na yapılmış bir iş başvurusudur. nedeni; da vinci’nin bir mimar ve mühendis olarak, 3 temmuz 1502 tarihinde, “ben, kulunuz, istanbul’dan galata’ya uzanan bir köprü yapmak istiyorum.” cümlesini de içeren bir mektubu (çevirisi topkapı sarayı’ndadır) bizatihi, sultan ii. beyazıt’a göndermiş olmasıdır. da vinci, o dönemlerde türklerin ticaret için sıklıkla uğradıkları venedik’te, bir türk heyetiyle görüşmüş ve harekete geçmiştir. osmanlı devleti’nin o dönemki durumu nedeniyle, bunu, istanbul’a ulaşabilmek adına bir şans olarak görmüştür. mektubunda, sultan’a dört farklı proje sunmuştur: yel değirmeni, su boşaltma pompası, istanbul boğazı için bir asma köprü ve haliç için tasarlanmış kemerli bir taş köprü… bu taş köprü, castel del rio’da bulunan, 1499 yılında yapılmış ve hâlen kullanımda olan “alidosi köprüsü”nden ilham alarak tasarladığı “da vinci köprüsü”dür.

  mevzu iş başvurusu olunca, bu konuda oyunu daha sert oynamak isteyenlere de yol gösterebilir; gel gör ki, türkiye’de maçların sonuçları önceden bilindiği için adamı hiçliğe de götürebilir!

  (meczup aday): ben, kulunuz,
  edirne’den kars’a kadar sadece 0,5 litre yakıt tüketen bir araç yapmak istiyorum.

  (insan kaynakları): sayın birinci fahruşili,
  başvurunuz tarafımıza ulaşmış ve ileride doğabilecek uygun pozisyonlarda değerlendirilmek amacıyla bilgi bankamıza kaydedilmiştir.
 • vebjørn sand şöyle demiş; “tabiî ki benim her zamanki rüyam bu köprünün istanbul’da, asli yerinde inşa edilmesidir. hayata geçmesi durumunda, dünyada bugüne kadar inşa edilen, en tarihi, en önemli ve en zarif yapılardan biri olacaktır. dünya çağında büyük bir heyecan yaratacaktır. istanbul ve türkiye, turist çekim merkezine dönüşecektir. bu, gelmiş geçmiş en ünlü evrensel dahi leonardo’nun sunduğu insani düşüncenin en üst seviyesi ile tarihi, fantastik ve güzel istanbul’un kombinasyonudur."
 • çubuk krakerlerle yaptığım köprü. epey sağlam oldu. adam işi biliyor hakkını vermek lazım.
 • bir örneği leonardo da vinci'nin amboise'daki evi - clos lucé'nin bahçesinde sergilenen köprü. "nasıl olur da bunca zamandır bu köprü haliç'e yapılmaz ki" diye insanın içini sızlatır.