şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu sistemin iyi bir cerrah tarafından kullanıldığında hastanın yararına olduğu kesindir. türkiye.de bunu kullanan cerrahların (başta sisteme alışmakta zorlandığı dönem) learning curve döneminde curve aşağıya dönmüştür, yani dönem henüz bitmediyse de epey bir yol kat edilmiştir. kalp ameliyatları için şunu söylemek lazım: konvansiyonel kalp ameliyatında hastanın göğüs kafesi harş diye ortadan iyi ayrılmakta, yara büyük olduğu için iyileşmesi de vakit almaktadır. oysa da vinci de üç tane ufak delik açılıp içeri sistemin kolları sokulmaktadır. buradaki zor kısım şudur. cerrah ameliyatı 3 değil iki boyuta bakarak yapar. yani hastanın içine cumburlop diye elini sokmaması iyidir ama sadece bir pc monitörüne baka baka ameliyat yapmak da cerrah için kolay değildir. türkiyeye ilk geldiğinde bu ameliyat 120 dak sürdüyse şimdi 70 dakikada bitmektedir. ancak önüne gelen henüz bu aletle ameliyat edilememektedir. tek veya 2 damar tamiri mümkin ama 3-4 damara bypass yapılacağı zaman eski sistem tercih ediliyor. buradaki cerrahların da en az amerikadakiler kadar iyi olduğu artık amerikalılar tarafından bile kabul edildiği için rahatlıkla şunu söyleyebilirim: bu alet sırf türkiye.de var olduğu için amerikalara gidip ameliyat olmaktan vaz geçecek 40 hasta olsa, alet türkiyenin para kaybetmesine engel olacak demektir. bana göre bu sitemin getirilmesi sadece hastaneye değil ülkeye de faydalıdır.
 • yakında cerrahlar evde ayaklarını uzatıp, laptoplarından 8 damara bypass yapacaklar dedirten über teknolojik ve über faydalı sistem. hastanızın gögsünü karnıyarık gibi açmamak bir yana, iyilesme sürecini de çok hafifletiyor. allah razı olsun dedirtiyor fakat robotu* görünce insan biraz tırsıyor.
 • enfeksiyon kapma riskini oldukça düşürmüş olan bir sistem.
  http://www.robotikhaber.com/content/view/14/60/
 • daha sıklıkla kalp damar cerrahisi ameliyatları ve üroloji ameliyatları için tercih edilen sistem. henüz diğer cerrahi branşlarda bu kadar sık kullanılmamakta. cerrah görüntüyü 3 boyutlu olarak görebildiği için, cerrah için açık ameliyat yapmaktan çok farklı olmadığı söyleniyor.
  türkiye'de, şişli florence nightingale hastanesi, gayrettepe florence nightingale hastanesi, istanbul ümraniye eğitim ve araştırma hastanesi ve ankara atatürk eğitim ve araştırma hastanesinde kullanılmakta.
 • ümraniye eğitim ve araştırma hastanesi’nde ameliyatlarda kullanılan robot. 2008 ağustos ayından bugüne 85 ameliyat gerçekleştirmiş. hassasiyeti o kadar yüksek ki doktor bu robotu kullanarak bir üzümün kabuklarını üzümü parçalamadan soyabiliyor...
 • en yeni modeli "da vinci si" türkiyede sadece bakırköy eğitim ve araştırma hastanesinde bulunmaktaymış. http://www.davincisurgery.com/…tbutton=&pageindex=1 adresinden "da vinci" kullanan türkiyedeki diğer sağlık kuruluşları da görülebilir.
 • ameliyat yapmakta kullanılan en son teknoloji. laparoskopi ile yapılan ameliyatları daha da iyi yapabilmek için kullanılan ve özellikle kanser cerrahisinde çığır açacak cihaz.
 • üroloji, genel cerrahi, kbb branşlarında sıkça kullanılan robot. ameliyat görüntüleri linklerden görülebilir,

  http://www.beah.gov.tr/…tid=37:boeluemler&itemid=41
  http://www.beah.gov.tr/images/stories/rportaj.wmv
 • buradan izlenebilir.
 • gelecekte daha mantıklı ve kulllanılabilir olacak robot ve cerrah konsolundan oluşan sistemdir.

  yeni bir tıp kongresinde yabancı bir konuk 17 vakalık asd (kalp deliği) serisini takdim ederken bir yandan da bu sisteme methiyeler dizmektedir. ta ki hastaların kardiyopulmoner bypass ve kros klep(intraaortik balon oklüzyon) süreleri soruluncaya kadar. günümüzde konvansiyonel cerrahiyle çok düşük mortalite ve 10-15 dk gibi kros klemp sürelerinde yapılacak çok basit bir cerrahi işlemin 100dakikalık sürelerde yapıldığını ifade ettiğinde katılımcılar tarafından ortaokul münazara yarışmacısı muamelesi görülmüştür.

  her pahalı teknik iyi değildir, her innovasyon iyi değildir. ülkemiz için artık kvc de kabul gören yaklaşım seçilmiş yüksek riskli vakalarda deneyimli ellerde hızlı şekilde uygulanması yönündedir.

  not: kardiyopulmoner bypass sırasında 100.dakikadan sonra mortalite dramatik olarak artmaktadır.