• eğer gerçekten özverili şekilde yapılırsa ortaya tadından yenmeyen bir başyapıt çıkabilir.
  leonardo da vinci kadar muhteşem bir zekanın bu zamana kadar yaşamını anlatan adam akıllı bir filminin bile yapılmaması zaten büyük kabahat.
 • historical fantasy.

  http://www.youtube.com/watch?v=jh9rki2izb4

  http://www.youtube.com/watch?v=elvm0lurwg0

  spartacus dizisini ekrana taşıyan starz ve bbc'nin katkılarıyla 8 bölümü çekilen ve nisan 2013'te yapıma girecek yeni dizi. dizinin yapımcısı, yönetmeni ve yazarı, the dark knight trilogy ve man of steels'in yazarı david s. goyer. dizinin müzikleri için battlestar galactica'daki müzikleri kompose eden bear mccreary ile anlaşıp çalışmalara başlamışlar bile.

  david s. goyer'in ağzından dizinin nasıl olduğunu duymak isteyenler için: " today, when many people imagine da vinci, they think of the old man depicted in his purported self-portrait. but he was so much more than that — a vibrant, athletic, and attractive man, by most accounts. possibly the greatest genius that ever lived. but also, a trickster, a remarkable rider and swordsman — a vegetarian in an age when that was unheard of. even more intriguing, there seem to be ‘missing years’ in da vinci’s life. periods where there are conflicting accounts as to his whereabouts. better yet, of the alleged 13,000 notebook pages authored by him, only about half of those are known to have survived.

  so what happened in those missing years and missing pages? we know da vinci invented the helicopter, the machine gun, the tank, the diving suit — and many, many other remarkable devices. surely, in those missing pages, there were many other remarkable devices that have been lost to time, right?

  in a nutshell, those hidden years and pages comprise the dna of the show. that’s what i pitched to starz and i’m grateful that they’ve indulged me on this crazy journey. i’ve been having the time of my life. there will be action, mystery, puzzles, conspiracies — huge, heaping chunks of joseph campbell mythology. it’s a big swing, but i think we’ve managed to pull it off."

  ayrıca bbc sherlock hayranları için de, irene adler'i canlandıran lara pulver bu dizide yer alıyor.

  "history is a lie that has been honed like a weapon by people who have suppressed the truth. centuries from now, your own history will also be suppressed."
 • iyide da vinci'nin bir eşcinsel olduğunu tüm dünya biliyor. kendi sözleriyle kadın organlarından nefret ettiğini, görünce tiksindiğini belirtmiş bir sanatçı da vinci. üstelik hayatı boyunca bir kere bile silah eline almamış ancak çığır açacak silahlar tasarlayabilen birisi. bu dizi daha birinci dakikadan önemli mantık yanlışlarıyla dolu.