şükela:  tümü | bugün
  • filmekimi 2013'de gösterilen mükemmel bir hindistan filmi. harvard araştırmalarına da konu olmuş hindistan'ın sefertası sistemini anlatan film yüzünüzde hoş bir tebessüm bırakırken diğer taraftan hindistan hakkında fikir sahibi olmanızı sağlıyor.
  • 20 eylulde dunyada filmekiminde de ulkemizde gosterime giren, her baktigimda imdb notu yukselen, hindistan yapimi, iirfan khanin olaganustu oyunculuk cikardigi, varoluscu ogeler barindiran, az biraz sabahattin ali barindiran, herseyin kararinda oldugu keyifli guzel ic acan film
  • filmekimi kapsamında izlediğim muhteşem hint filmi. mizahı, draması, oyunculukları ile tastamam şahane bir filmdir.
    --- spoiler ---

"bazen yanlış bindiğiniz bir tren sizi doğru istasyonda indirir."
    --- spoiler ---

edit: imla.
  • dabbawalla sisteminin ilham verdiği şirin şeker bir film. antiyi görmek kısmet olmadı, ona yanarım.

(bkz: the lunchbox)
    (bkz: sefertası)
  • filmekimi'nin en eğlenceli filmi.
  • 50. antalya altın portakal film festivali'nin bu yılki "hint sineması" başlığı kapsamında bugün izleyebildiğim; mükemmel oyunculukları , incelikli diyalogları ve hem hüzünlendiren hem de tebessüm ettiren enfes sahneleriyle bayıldığım hint filmi. baştan sona insanı içine çekmeyi, alıp götürmeyi başarıyor. insanın kalbine temas eden çok doğal, çok naif bir yapım. zekice yazılmış diyaloglarında mizahı da harika kullanmış ritesh batra. ilk uzun metrajlı bu filminde takdire şayan bir iş başarmış. özenle çekilmiş sahnelerinde yatan hayata dair durumlar, mesajlar ise insana sinemayı bir kez daha sevdiriyor. irrfan khan başta olmak üzere tüm kadro döktürmüş. kesinlikle kaçırılmaması gereken filmlerden. ingilizce adı the lunchbox, türkçe adı ise sefertası olarak geçiyor.

--- spoiler ---

pervane sahneleriyle ilgili kelamlar, dikey-yatay mezar eleştirisi, "değer verme-değer bilme" temaları, kullanılan müzikler, mahalledeki küçük kızın filmin sonlarında saajan'a el sallaması, saajan ile ila'nın mektuplarındaki o incelik, sokak ressamının resimlerinin birbirine benzer görünüp aslında yakından bakabilene sunduğu farklılıklar ve daha anlatılamayacak birçok güzellikle iz bırakan bir seyirlik... he bu arada, ila karakterinin "teyze"si sanırım çoğu kişiye the big bang theory'deki howard'ın annesini anımsatmıştır.

--- spoiler ---
  • filmekimi'nde izleyip çok beğendiğim rahatlıkla da tavsiye edebileceğim sıcak sade bir hint filmi.

şu ana kadar film festivali'nde izlediğim bu naiflikteki bütün hint filmleri gibi sonunda alkışlandı.
    düşünün içeride yönetmen oyuncu falan yok, bitince seyirci alkışladı.
    öyle bir film işte.

sade ve sıcak bir şeyler isterseniz izleyin derim.
  • nerdeyse mutfak ve yemek soslu bir bombay romantik komedisi diyecegim ama cok cok daha fazlasi.

ozellikle de ana karakter sajaan fernandes uzerinden hayat notlari var bolca. pismanliklar, kararlar, olumler, mecburiyetler, asklar, evlilikler, ve butun bunlarin ortasinda aslinda pek de farketmeden yaslanmak. epey derin bir film bu. ben cok etkilendim muhtemelen irrfan khan'in takdire sayan oyinculugunun epey etkisi var bunda. o kadar benimsemis ki rolu, cok guzel seyirciye gecirebiliyor hissiyatini karakterin. onun bu oyunculugu da yonetmenin kurgusuna o kadar iyi oturuyor ki, kesin ki cok iyi anlasiyorlar. ve hep merak ediyorsunuz ne olacak diye, cunku karakterimiz git gelli, sigarayi bir birakiyor bir basliyor haha.

hint sinemasi'na giris sayilir mi bilmiyorum. ya da hint sinemasi sayilir mi bilmiyorum ama benim izledigim iyi filmlerden kayitlarima ust siralardan bir giris yapti.
  • ınsani eglendirdigi kadar dusunduren muthis bir film. oyunculuk ve senaryo cok basarili, hikaye insanin icine isliyor, kesinlikle izlenmesi gerektigini dusunuyorum.
  • filmekimini saymazsak 25 nisan'da türkiye sinemalarında vizyona girmiş filmdir. istanbul'da beyoğlu pera, kadıköy moda ve levent metrocity sinemalarında gösterilecekmiş. filmekiminde bilet yiyenler yüzünden kaçırdım şimdi bir an önce gidip görmek istiyorum!