şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2014 te vizyonda olacak dabbe serisinin son filmi.

  http://boxofficeturkiye.com/…lm/2011964/dabbe-5.htm
 • afişi yayınlanmıştır. film 18 nisan 2014 tarihinde vizyona girecek.

  http://www.sinematr.com/…inin-afisi-yayinlandi.html
 • fragman

  hasan karacadağ'ın 12 eylül 2014'de vizyona girecek dabbe serisindeki 5.filmi.

  seride sadece 4. filmi beğenmiştim ( (bkz: #35778060) ) , bakalım bu nasıl olacak ...

  başlık altına gelebilecek muhtemel yorumlardan olan " bu adamda hep cin çekiyor yea, korkudan anladığınız bu " yorumuna müteakip;

  batı'da yaşasaydık pekala cadılardan,kurtadamlardan,vampirlerden korkabilirdik.korkunun özelliği kültürden beslenmesidir.bizimde kültürümüzdeki en büyük unsur bu.küçükken sana kocaayak hikayesi mi anlatılıyordu kuzum ? ama şöyle desen;örneğin ;" hep seri katil filmi çekiliyor" o zaman hak veririm.gerilimin yelpazesi çok daha geniştir.bu da korkuyla gerilim arasındaki farktır.

  diyerek olaya açıklık kazandırmayı kendime borç sayarım.

  afiş;
  https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/…33980704_n.jpg

  edit: vizyon tarihi
  edit: fragman & vizyon tarihi
 • (bkz: barzo.swf)
 • vizyona girse de yarısında çıksam dediğim filmdir. ekşi ruhu damarlarıma kadar işledi, kendime engel olamıyorum!
 • dabbe cin çarpmasıyla çıtayı oldukça yükselten hasan karacadağ'ın bir kez vizyon tarihi ertelenip şu an için 20 haziran 2014'de vizyonda olması beklenen fakat ortalıklarda ne fragmanı ne de filme dair hiçbir ipucu bulunmayan serinin beşincisi.
  nasıl bir film olacak çok merak ediyorum. merakımın temel kaynağı aslında filmi bir an önce izlemekten ya da bir hayranı olarak beklemekten ziyade, hasan karacadağın bence artık kendini aştığı ve çıtayı bi hayli yükselttiği cin çarpması filminden sonra seyirciyi nasıl bir şey bekliyor ? seyirci son film ne kadar iyi olsa bile serinin devamı niteliğindeki bu filmden daha iyisini bekleyecek hiç kuşku yok.
  son filmin üzerine iyi şeyler katılmış ''daha iyi'' yahut daha iyiden kasıt belki ''daha korkunç'' belki daha kurgusu enteresan aslında bunun ne olduğunu bilmiyoruz.
  daha iyi daha korkunç demekse bence onu yapabilir ama benim daha iyiden beklentim, çok iyi kurgulanmış, muhteşem bir akıcılığa sahip, gerilim olmadığı zamanlarda bile diyaloglarıyla insanı büyüleyebilen, seyirciyi olayın gelişimine çok iyi hazırlayan ve tabiri caizse sonunda bizi çok şaşırtabilen ve altına sıçırtan bir film bekliyorum.
  bunu hasan karacağdan bekleyebiliyoruz çünkü o gerçekten demin saydığım özelliklerin aslında çoğunun bulunduğu, harikülade bir işe imza attı son yapımında.
  fakat bir kuşkum da şu var ki hasan karacadağ abimiz çok değişik bir yönetmen. zamanında iyi yapımlar yapıp, daha iyisini beklerken gelecek filmde bir anda çıtayı düşürdüğünü falan da görebiliyorsunuz. fakat son iki filmine bakarsan aslında yolunu bulmuş ve artık ne yapacağını çok iyi biliyor. dolayısıyla artık çıtanın en azından düşmeyeceğini tahmin etmek çok zor değil.
  umarız vizyona giriş tarihi tekrar ertelenmez.
 • (bkz: para tuzağı)

  arkadaş bu herif yıllardır saçma sapan, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmayan filmlerle parayı götürdü. zavallı ergenlerimizin psikolojisiyle oynayıp hepsini paronayak yaptı.
  izlemeyin kardeşim böyle aptal şeyleri. hem para, hem vakit kaybı.

  tanım: serinin kolpalarla dolu son filmi.
 • ayrıca filmin oyuncu kadrosuna baktığımız zaman son film dabbe cin çarpmasında faruk hoca olarak tanıdığımız hocayı tekrar görüyoruz. doğrusu son filmde bizi gerçekten hoca olduğuna o kadar iyi inandırmıştı ki umarım bu filmde tam tersi ya da başka bir rolde görmeyiz. görürsek bence serinin hayranları için filmin en büyük falsosu o olabilir. daha başlamadan gol olmasın.
  faruk hocayı tekrar faruk hoca olarak görmek iyi olur aslında.
  filmle ilgili eleştirilere gelirsek, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığı kişilerin inancına göre değişebilir. neticede evet film olayların gerçekten alındığını söylüyor ve bitişinde de olaylarla ilgili sonraki bilgileri veriyor.
  inanmak zorunda değil kimse elbette fakat bu film bunu da çok iyi harmanlıyor. son filme bakarsan mistik olaylara inanmayan bir pskilog ile faruk hocanın savaşını görüyoruz diyebiliriz. bilim adına da din adına da çok güzel tartışmalar ve diyaloglar vardı.
  ha herkes sonuç olarak buna ''ee ama ebru hanım kaybetti, bilimi kötülediler'' diye bakabilir fakat filmin kimyası zaten metafizik, yani mistik olaylar.
  tüm dünyanın korku filminlerde öğe olarak kullandığı dini temel alması çok normal.