şükela:  tümü | bugün
 • 1999'da renault tarafından satın alınan, romanya'da, renault lisanslı modeller üreten otomobil firması...
 • 70li yılların efsane modeli renault 12 platformu kullanarak pick up, 80li yılların bir başka modeli peugeot 309 platformu kullanarak da otomobil üreten firma...
  yeni modeli ülkemizde de satışta... (bkz: dacia solenza)
 • romanya'da, baz versiyonu 5000 €'ya satılacak bir modelinin üretim çalışmaları devam eden otomobil... ülkemiz ve avrupa'da ise aynı model ve doanımlı üst versiyonları, 6 - 7 bin €'dan başlayan fiyatlarla satılacakmış.

  edit: model tanıtılmıştır (bkz: dacia logan)
 • benzin deposu kapakları büyük geldiği için 1200 tane benzin deposu kapağını romanya'dan göndermişlerdir, güzel ellerin kullandığı çekiçle vurularak itinayla o kapaklar olması gereken boyutlara gelmiştir.
 • urunlerini halen daha yeterli goremedigim bir otomobil markasi.

  ilk atölyeleri 1943 yılında uçak parçası üretmek üzere romanya’da kurulan dacia, 60 yıllık geçmişin ardından, dünya devlerinden olan renault grubu’nun bir markası olarak günümüzde de yoluna başarıyla devam etmektedir.

  renault’un hızla büyümekte olan otomobil pazarında atılım yapma ve bu pazarda satışa sunulacak eksiksiz bir ürün yelpazesi ile tüketici karşısına çıkma hedefi doğrultusunda satın aldığı dacia, fabrika modernizasyon çalışmalarının ardından bugün, bulunduğu tüm pazarlara modern teknolojiye sahip, tüketici beklentilerine önem veren, kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler sunan bir marka haline gelmiştir.

  dacia, romanya otomobil pazarının %50’sini halen elinde bulundurmaktadır.

  renault grubu tarafından satın alınmasının ardından büyük ve önemli bir dünya projesi için kaynaklarını seferber eden dacia, romanyadaki endüstriel dönüşümüne hız verirken, türkiye gibi büyük ve önemli bir pazarda da hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik olarak kendi sermayesi ile doğrudan yapılanmayı seçmiştir. bu doğrultuda dacia türkiye, 17 aralık 2002’de dacia otomobilleri satış, satış sonrası ve dağıtım hizmetleri ltd. şti. (dossd dacia) adıyla tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

  bu tarihten sonra dacia türkiye satış ve satış sonrası şebekesi oluşturulmaya başlanmıştır.

  2003 yılının eylül ayında yeni marka kimliğinin ilk ürünü olan “solenza” lansmanı ile fransız renault grubunun bir markası olarak türk otomobil pazarında yerini alan dacia, bu pazar için önemli proje ve hedeflere sahiptir . dacia, renault bilgisine ve teknolojisine dayalı, modern, geniş satış ve satış sonrası ağı ile desteklenen ürünleri sunmak amacıyla türkiye’de bulunmaktadır.

  bugün itibarıyla dossd dacia'nın türkiye’nin her bölgesinde yer alan 54 yetkili satıcısı ve servisi aracılığıyla, renault teknolojisi ile üretilen dacia modellerinin satış ve satış sonrası hizmet ağı olarak ortak ürün özelliklerinden gelen know-how avantajı türk müşterisinin memnuniyetine dönüştürülmektedir.

  dacia'nın tarihçesi

  1943 uçak parçası üretmek üzere ilk atölyelerin yapımı
  1966 pitesti otomobil fabrikasının inşası
  1968-78 renault ile işbirliği
  renault r8 modelinin lisansıyla dacia 1100 lansmanı
  r12 dacia 1300 berlina lansmanı
  1995 %100 romen yapımı olan ilk otomobil dacia nova lansmanı
  1998 2 milyonuncu dacia'nın üretimi
  1999 dacia groupe renault markası %51 oranında hissenin renault tarafından alınması
  2000 gmp renault ile donatılan dacia supernova lansmanı
  2002 hisselerin %99'unun renault kontrolüne geçişi ve f8q dizel motoruyla donatılan pick-up dizel modelinin lansmanı
  2003 yeni marka kimliğinin ilk ürünü solenza lansmanı
  2004 yeni model dacia logan'ın paris'te dünya lansmanı yapıldı.

  kaynak: http://www.dacia.com.tr/
 • romanya birinci liginden bir takımın sponsor firması. takım arges dacia piteşti adını taşımaktadır.
 • 10 yaşındaki kardeşimin, içinde "datça'da mı üretiliyo bu arabalar?" şeklindeki iğrenç espri potansiyeline sahip masum bir soru barındıran 3. sınıf otomobil markası.
 • bim'de satılmak üzere üretilen rumen otomobil markası. le fer'lerin hemen yanında durur.
 • romanya'nın anadolu'su, vatan toprağı adlettiği toprak parçasıdır.
 • dacia logan ile yakaladığı satış başarısının ardından piyasaya hatchback karoserli dacia sandero'yu süren, şimdilerde ise dacia logan'ın bir üstünde yer alacak kompakt sınıf bir sedan üretimine başlayacak olan firma.
  ayrıca ülkemizde üretilmesi planlanan bir station wagon modeli de yolda.