şükela:  tümü | bugün
  • full aksesuar teriminden sonra sanıyorum null aksesuar terimini yerleştirecek olan araç:
    çevirmeli cam, radyo yok, klima yok, torpido kapağı yok, kornanın bile opsiyonel olduğundan şüpheleniyorum.
    hemen "ama fiyatı düşük" demeyin, o kadarını ben de biliyorum ama 2012'in güngören'inde, avrupanın orta yerinde olmamış bu...
  • james may tarafından top gear 18. sezonda sandero'yu aratmayacak şekide tanıtılmış araç. (#13923402)
    "good news chaps! there is a new dacia"
  • full donanımından pek fazla şey beklenmemesi gereken araçtır.
  • dacia'dan ne beklendiğine göre insanları tatmin eden veya etmeyen otomobildir. şahsen ben tatmin oldum. unutulmamalı ki dacia avrupa'ya hitap ettiği kadar fakir ülkelere de hitap ediyor. logan'ı türkiye'ye getirdiğinden beri (ki 2009'a kadar olanları görüntü olarak rezildir) elektrikli camla satan bir satıcının lodgy gibi görece daha üst sınıf bir arabayı böyle satmayacağı aşikardır. dacia fakir ülkelerde ne kadar ucuz o kadar iyi ekolünün temsilcisi olduğu için o tarz arabalarını elbet üretiyor ve satıyordur satmak da zorundadır. türkiye'ye gelirse bu modelin pek fazla satış rakamına ulaşacağını düşünmüyorum. çünkü pek fazla tercih edilen bir sınıfta değil. ancak o sınıfta iyi işler yapabilir.
  • null aksesuar 1.5 dizel modelinin 36.000 tl olan araç. bize az bile.
  • euro ncap'in yeni açıkladığı test sonuçlarına göre güvenlik açısından yerlerde sürünen otomobil.
    http://www.simplemotoring.co.uk/…fety/#.uldwnaxlnio
  • fransiz hastasi bi eleman gitti aldi bu arabayi.. 2013 yilinda carpisma testinden 3 yildiz araba alan aile arabasi. lan aileni bindireceksin buna.. hey gidi.
  • k belgesi ve src gibi brokratik engellerin etrafından dolanmak adına şirkete aldığımız hususi sınıfındaki araç. koltukları tamamen katlandığında doblo vb hafif ticari araçların hepsinden daha fazla iç hacme sahip oluyor bu araba. 1 ton mal yüklediğimizde bile hiç birşey olmamış gibi yoluna devam ediyor ayrıca. koltukları geri açtığınızda da personel servisi olarak iş görüyor.

fiyat / işlevsellik / yakıt gibi pek çok konuyu birden düşününce, şirket kullanımı için daha iyisi olamazdı diye düşünüyorum. alalı 2 ay bile olmamasına rağmen 10bin km'yi geçtik, aile arabası olarak bilemem ama işi için almayı düşünenlere kesin tavsiyemdir. alacağınız tüm hafif ticarilerden daha ucuza geliyor bu araba.
  • fiyat/ işlevsellik/ yakıt açısından yerlerde sürünen ve türkiye'nin düşük teknolojili araçların kazık fiyatlara satıldığı bir pazar olduğunu gösteren otomobildir.

peki neden fiyat işlevsellik vs. yerlerde sürünüyor? nedeni şu: bir arabayı değerlendirmek isitiyorsanız muadili araçlara bakmak lazımdır. peki bu aracın piyasadaki muadili ne?

dacia, önce logan modelini satıyordu. logan ilk çıktığında otomobil statüsündeydi. daha sonra ne olduysa logan modelini tıpkı doblovari araçlarda olduğu gibi kamyonet statüsüne geçirdiler ve bu şekilde satmaya başladılar. ama bu satışları bayağı düşürdü. çünkü bu arabayı alanlar her yıl muayene ve 1. köprüden geçememe vs. konularda sıkıntı yaşadılar. bunun üzerine bir süre daha binek otomobil statüsünde üretim yapıldıktan sonra logan üretilmemeye başlandı. loganın yerine aynı motor ve aksesuara sahip dokker ve lodgy piyasaya çıktı. lodgy' nin tek farkı yaklaşık 40 cm daha uzun ve binek statüsünde olması idi.

şuanda piyasada lodgy tipine en yakın araç tipi olarak eski stationwagon otomobiller var. hem binekler, hem uzunlar. bu yönleriyle doblo ve türevi araçlara göre çok daha tercih sebebi. beki 2013 model lodgy fiyat/ performans beklentisini karşılayabiliyor mu?

benim yaptığım incelemelere göre hayır, karşılamıyor. referans olarak 96 model, karbüratörlü, lpg' li bir kartalı baz aldım. bu tip bir kartal 1600 motor ve 70 beygir. lodgy ise 1500 ve 75 beygir. kartalın güvenlik test sonucu yok :) lodgy ise kartalı aratmıyor :) peki yakıt? kartal ile uzun yolda 90 ile gidince yaklaşık km başına 20 kuruş ile gidiyorsunuz. lodgy ile km başı 17 kuruşa gidiyorsunuz.

bugün baz model lodgy 38 000 tl' ye satılıyor. şimdi sipariş veriyorsunuz. 3 ay sonra veririz diyorlar. hatta araba geldiğinde 2-3 bin tl daha fazla ödeyebilirsiniz diyip birde taahhütname imzalatıyorlar. faiz olayına girmiyorum.

bahsettiğim kartalın piyasası ise 6 000 tl. buna göre 38 000 - 6 000 = 32 000 tl gibi bir fark çıkıyor. aldığınız lodgy' nin kendin amorti etmesi için, her sene 100 000 km yaptığınızı farz edersek yaklaşık 11 yıl gibi bir süre çıkıyor. biz 10 yıl diyelim. buna bakım ve parça maliyetleri dahil değil. zaten 10 yılda 1 milyon km yapar ki bu miktar lodgy' nin kullanım ömrünün bitmesi demek.

üzülüyorum arkadaş. türkiye'nin romanyanın pazarı olmasına üzülüyorum. işte görüyorsunuz. bizim beğenmediğimiz kuş serisi otomobilleri fiyat- performans açısından lodgy' den daha iyi aslında. bu gün bu özelliklerine göre lodgy'nin fiyatı 20 000 tl olmalıdır bana göre. ama ne de olsa alan razı veren razı. alan yine alacak. ama bu durum, bize yerli otomobilin ne kadar gerekli ve ne kadar olabilir olduğunu göstermektedir. yani, karbüratürlüyü bırakın, 2001 model enjeksiyonlu kartalın motorunu alıp bir prototip yapsak, biraz düzeltme ve süslemeyle piyasaya türk otomobili olarak koysak, lodgy'den daha performanslı bir aracın ortaya çıkacağı açık.

ama bizim millet ona da bir kulp bulur.

ayrıca (bkz: #30850152)
  • aslında bu entryi yazmayı düşünmüyordum. ama aldığım bazı tepkilere canım sıkıldı. (bkz: #33984035) nolu entrye atfen kuş serisi araçların yapmış olduğu kaza görüntülerini gönderen arkadaşlar oldu. tabi ki bu kazaya sebep olan araçlar 150 ile mi, 90 ile mi gidiyordu bilemiyoruz. vereceğim link, parayı veriyoruz ama güvenli diyen arkadaşlar için.

lodgy için euroncap sonuçları :

[http://tr.euroncap.com/…esults/dacia/lodgy/486.aspx http://tr.euroncap.com/…esults/dacia/lodgy/486.aspx]

parayı veriyorsun. tamam. performansı, karlılığı geçtim. 40 000 liraya aldığın güvenlik bu. kuş serisi araçlara iki hava yastığı taksalar, abs koysalar o da 3 yıldız alır herhalde.