• baba kucağında bulunamayan sevginin, başka kucaklarda aranması durumu.

(ingilizce konuşsaydık dad/sugar daddy olarak kıyaslayıp daha iyi bir kelime oyunu yapabilirdim ama idare edin.)
  • komünist babası olan yeniden refah partili kadın tanımıştım. şaka değil.
  • bu tip kızlar hastadır. net hasta. uzun dönemli ilişki, evlilik düşünüyorsanız hayatınız kayar. çoğu ruh hastasıdır, takıntılıdır. ne çocuk bakabilirler ne hayattan beklentileri bellidir. ayrılmak istediğinde bazen o kadar çirkinleşirler ki yeni sevgilinin ya da eşinin önünde yerin dibine sokarlar. tedavi olmaları gerekir.

bak para için ihtiyarlarla olan kadınları seçin bunları seçmeyin. bunlar da az değildir ama öbüründen daha az tehlikelidir.

bir gece takılıp bırakmalık olsalar da çoğunluğuyla dönemlik takılıp kapının önüne koyabilirsiniz. sakın sizi manipüle etmelerine izin vermeyin. en kötüsü bile bunlardan iyidir.

bu tuzağa düşen kaç kişi varsa ya rezil oldu ya da psikolojik tedavi görecek duruma geldi. çoğunda bipolar var bunların. hasta bakıcılığı yaptığınıza değmez.
  • yukaridaki entry ne kadar kotu. hasta diyor sonra takilin kapinin onune koyun diyor. cok kotu. yazik. yazan da ayri hasta desene.
  • yıllarca reddettiğim ama yıllar içinde de giderek ortaya çıkan bir durummuş. yani bilinçli aklınızla ne kadar reddederseniz reddedin beyniniz ve biyolojiniz aynı şeyleri söylemiyor. bu durumun en kötü hali alamadığınız o ilgiye kendinizi layık da görmemek olmalı. burda bahsedilen o sorunlu şımarık kıza hiç benzemiyorum. bir kenarda sessiz ve her şeyi içine atarak bekliyorum. bahsettiğiniz o şefkat kabul görme korunmuş hissetme ve ben öylesine uzağız ki dünyayı uzaylılar istila eder ama ben bu duyguları asla yaşayamam.
  • hep de bana denk geliyor. var birseyler cidden. cekiyorum hepsini. seks ve tutku cok iyi olsa da feminenlik beklemeyin bu bayanlardan. ya agizlari kufurlu oluyor yada fiziksel olarak size guya hafif de olsa fiziksel siddet uyguluyorlar.

tavsiyem, ne kadar uzak durursaniz o kadar iyidir.
  • bir de bu cikti basimiza. sigara icmek gibi bir ozentilik. hollywood dan gorulmese boyle bir konumuz yok idi. nerede sikintili adamlarla takilan bir kadin var, daddy issues.. allah allah?
  • daddy issues kavramı sigmund freud ve oidipus kompleksinden kaynaklanmış denilmekte. bu teori, bir çocuğu ele alıyor ve o çocuğun karşı cinsten bir ebeveynle güçlü bir bağ kurduğunu ve aynı cinsiyetten ebeveynlerine karşı güçlü rekabet duygularıyla büyüdüğünü söylüyor. freud bu davranışı erkekler ve anneleriyle özdeşleştiriyor.

günlük kullanımıysa saldırı ifadesi yerine geçerek kadınları hedefler şekildedir. şaşırtıcı olansa erkeklerin 'baba sorunlarının' kadınlara oranla daha fazla olması.
    “baba sorunları" terimi, cinsiyet ayrımı olmaksızın bireylerin duygusal ihtiyaçlarını veya karmaşık çocukluk ilişkilerini anlatmak için kullanılıyor.

erkek çocuklara etkisi şu şekilde; babaya duyulan öfke diğer erkeklerle yoğun rekabet halinde olma duygusu doğuruyor. bunun yanında babalar, eşlerine şiddet uygulayarak veya kötü davranarak erkek çocuklarında ilişki sorunlarına yol açıyor.
    eğer babaları annelerine kötü davranıyorsa, erkek çocuklar istemsizce şöyle düşünüyor: 'erkek olmak böyle bir şey. kadınlara bu şekilde davranman normal.'

çocuk büyüdüğünde annesinin o yıllarda yaşadıklarına ve ona yardım edemeyişine üzülse de, kendisini kadınlara karşı babasının tersi olma yolunda eğittiğine inandırsa da insan gördüğünü tekrarlamaya meyillidir.
    bunun yanında baba fiziksel veya duygusal olarak olmadığı için aileyle veya kadınlarla sağlıklı bir ilişkinin neye benzediğini öğretecek bir erkek olmadan büyüyen erkek çocuk, duygularını kendi kendine düzenlemede zorluk çekebilir ve yetişkinlikte özgüveni düşük bir birey olma ihtimali yüksektir.

kız çocukları için; babalarının annelerine nasıl davrandığı erkek çocukları kadar önemli; bu ilişki, istemsizce de olsa, erkekler ilişkilerde bağırıp öfke saçabilir, fiziksel veya psikolojik şiddet uygulayabilir, bu normaldir düşüncesiyle büyüyen kız çocuklarının evlendiğinde veya ilişki içerisinde nelere, ne şekilde tahammül edeceğini, neye, nasıl tepki vereceğini etkiler. annem ihmal edilmeye, hakarete, şiddete ve istismara katlandığı için bir kadının yapması gereken budur diyerek kodlanır. babam yaptı ve bu davranışlar erkek olmanın getirisi bu yüzden buna katlanacağım der çünkü bunun bir norm olduğunu zanneder.

kadınların başına bir şey geldiğinde erkek seçimleri de sorgulanır. su testisi su yolunda kırılır düşüncesi topluma hakim. peki kadınları buna iten sebeplerden biri, babaları olabilir mi?
    istismarcı bir babayla büyümek, gelecekteki ilişkilerde bir istismar modeli yaratabilir.

kötü niyetli ve istismarcı insanlarla ilişki kurmanızın nedenlerinden biri, kendini iyileştirmediği sürece insan tanıdık gelen şeye geri döner çünkü en kötüsü o olsa bile kendini yalnızca onun yanında güvende hisseder.

çocukken yaşadığımız öfke ve incinmeye yol açan terk edilmişlik hissini yetişkinliğimizde de ilişkilerimize taşıyoruz. ilişki yaşadığımız insanı da istemsizce özenle seçiyoruz. sürekli aynı karakterde insanları buluyorum* neden iyisi beni bulmaz* yakınmaları da çoğunlukla buradan geliyor. bu sorunla baş etmeyi öğrenememiş insanlar, ebeveynine benzer bir eş seçiyor. freud buna repetition compulsion yani "tekrarlama zorunluluğu" diyor. çocukluğumuzda ne gördüysek onu kopyalıyoruz.

egomuz çocukken bize sevgisini göstermemiş olan insanın bir kopyasını hayatımıza alıp, bizi sevgiye boğduğunu görmemizi istiyor. karakteri aynı ama burayı unutuyoruz.
  • kişilik gelişiminin oluşması aşamasında (genelde 7 yaşına kadarki süreç olduğu söylenir)

kız çocuk için
    - baba ilgisini aşırı boyutlarda yaşamak, maddi değere sahip hediyelerle şımartılmak (babaları bu kızlara genelde kız arkadaşları/eşleri gibi davranır)
    - babadan gereken ilgiyi alamamak
    - babanın terk etmiş olması

erkek çocuk için
    - babanın ilgisiz, katı olması
    - oğluyla kaliteli zaman geçirmemesi, babanın duygularını göstermemesi
    - çocuğun onaylanma, sarılma, sevilme ihtiyacının karşılanmaması

bağların aşırı yakın ya da çok uzak olması durumunda
    ortaya çıkıyor.

çocuk, kendi cinsindeki ebeveyniyle rekabete giriyor.

baba figürünün pasif olduğu; psikolojik ya da fiziksel olarak var olmadığı bir ailede, araştırmalar hem kız hem de erkek çocukların ilerleyen yaşlarında, rastgele cinsellik tecrübeleri yaşamaya eğilimli olduklarını ortaya koyuyor.
    özgüven, özsevgi eksikliğine sahip olan çocuklar, babaları yerine koyacakları kendilerinden yaşça büyük erkeklere ihtiyaç duyuyorlar. kızlar kendilerinden yaşça büyük erkeklere ilgi duyarken, erkekler de abi, amca dedikleri kendilerinden yaşça büyük insanların boyunduruğu altına girmeye (cemaatlere, siyasi oluşumlara katılmaya vb), babalarının yerine koyabilecekleri kişiler aramaya eğilim gösteriyorlar.
    (rastgele cinsel ilişkiler yaşamak kadınlarda; özgüven eksikliği, onaylanma ihtiyacı erkeklerde daha sık görülüyor)

kız çocukları, kendilerinden yaşça büyük, baba figürünü gerçekleyecek erkeklere ilgi duymaya başlıyor ve maddiyatı sevgi göstermenin yolu olarak görüyorlar. ''bana pahalı hediyeler alıyorsa, bana para veriyorsa beni seviyor'' düşüncesine sahip oluyorlar. kendileri için para harcanmasını, ihtiyaç duydukları ilgiyi görmek olarak algılıyorlar. (para harcamak=sevgiyi göstermek) korunma, onaylanma, kabul edilme, desteklenme, beğenilme ihtiyaçlarını kendilerinden yaşça büyük erkeklerde karşılamak istiyorlar.

daddy issues'a sahip erkek çocuklar ise, güven, şımartılmak, kendilerini değerli hissetmek istiyorlar.

bu çocukların anneleri de genellikle, çocuklarının sınır koymasına izin vermeyen, kontrolcü, özgüvensiz, depresif, çocuklarına koşullu sevgi sunan, bencil anneler oluyor.

küçük çocuklar ebeveynlerine karşı savunmasızdır, anne-babalarına güvenirler, sınır koyamazlar; bu çocuklar yaşça büyük erkeklerin (amca, dayı, komşu, öğretmen vb) tacizine karşı savunmasız da kalabilirler. çocuklar yaşadıkları taciz sonrasında yetişkinleri suçlayamazlar. çünkü yetişkinler tanrı gibidir, kutsaldır onların gözünde. çocuklar yetişkinlerin hata yaptığını düşünemez. beslenme, barınma gibi ihtiyaçlarını sağlamaları için yetişkinlere ihtiyaçları vardır. yetişkinleri suçlamak yerine kendilerini suçlarlar. yaşanan her türlü olumsuz durumu (taciz, boşanma vb) kendi suçları olarak görürler. baba figürünün yerine koydukları bu yetişkin erkekleri sevmek, onlarla oyun oynamak, ilgi görmek isterler. sınır koymayı bilmeyen, babasının sevgisini, ilgisini hissedememiş çocuk, her türlü suistimale açık durumdadır.

daddy issues'e sahip çocuklar, yetişkin olduklarında yaşadıkları ihmali, suistimali telafi etmek için

kızlar, seksi kullanarak (yaşça büyük erkekleri bu şekilde elde tutmaya çalışırlar), yaşça büyük erkeklerin parasını harcayarak eksik olan baba ilgisi ihtiyacını karşılamaya çalışır. yaşça büyük erkeğin sorunlarını çözmesini beklerler, çocukluğunda eksik olan baba figürünü bu şekilde yaşatmaya çalışırlar. ''eğer beni kıskanıyorsa, beni seviyor'' diye düşünürler. isteklerine ulaşmak için tehdit ve zorlama kullanabilirler. son derece bağımlı ve yapışkandırlar.

erkekler de baba sorunlarıyla ya otoriteye baş kaldırarak, saldırganca tutumlar geliştirerek ya da etraflarındaki erkeklere itaat ederek ya da onları taklit ederek baş etmeye çalışırlar. hayat boyu özgüven eksikliği, şüphe, kontrol etme , üstün olma arzusu, kıskançlık ve güvensizlik gibi duyguları yoğun olarak hissederler. kurban psikolojisinde, konfor alanından çıkmakta zorluk yaşarlar. partnerlerinin kendilerine kötü davranmasına izin verirler.

kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=fkcf1ijudwc
  • husus hakkındaki ilk kelamlarımı okumak için öncelikle; (bkz: #141737399).

karmaşası ergenlik yıllarında değil, bilhassa sonrasındaki oturmuş karakterde var olan ve oturmuş karakterdeki bireyi zorlayan, baba yahut baba figürü ile yaşanan çetrefilli hali anlatan kavramdır.

yalnızca kadınlarda olduğu zannedilmekle beraber bu bir hatadır. erkekler de "babayı geçmek", "babadan üstün olmak", "babadan daha iyi olduğunu kanıtlamak", "babadan daha donanımlı olmakla sevgiyi, ilgiyi hak etmek" gibi durumların peşinden koşarlar. yani erkek ve baba arasındaki çatışma daha çok rekabet güdüsünü ortaya çıkarır. trump'ın popülaritesiyle alakalı dahi zamanında bir yayın çıkarılmıştı, merak eden ona da bakabilir. kaynak

kadın için ise durum farklıdır. kadın koruyucu, kollayıcı, takdir edici, öğretici ve yönlendirici bir baba figürünün arayışındadır. kimisi için korunmak ve kollanmak kimisi içinse her ne olursa olsun kabul edilmek, takdir almak önemlidir. en yukarıda görülen, takdiri az veren, sığınılmak istenen figürün olumsuz tarafları çok fazla görülmez. kadın, olumsuz taraf görmek için anneye bakar. baba ise her ne olursa olsun, olumlu yanlarıyla ve kudretiyle yer edinir. haliyle, o kudretin sığınağında yeri olabilmesi için her şeyi yapmaya hazırlıklıdır. o kudretin sığınağında kendini güvende hissedebilmesi için olmayacakları da yapmaya hazırdır.

bu durumda, kudreti ve gücü atfettiği ve esasında figür olarak baba figürüne koyduğu kişi tarafınca birçok farklı açıdan suistimal edilmeye de açık hale gelir. daddy issues çözümlenmedikçe yahut çözümlenmesi için çaba harcanmadıkça açık olan suistimal hali devam eder. kadın, figüre koyduğu erkeğe dönük tavrında oyuncu, mızmız, itaatkar olmayı bekleyen ama bir yandan bunun için önemli bir direnç gösteren, akıl oyunlarına başvuran yapıdadır.

günümüzdeki "daddy issues" anlayışını ve kavramı daha kapsamlı halde yukarıda belirttiğim yazıda kelam etmiştim. merak eden oraya bakabilir.
hesabın var mı? giriş yap