şükela:  tümü | bugün
 • bir pena markası. gitar teli vb. şeysileri de var sanırım.
 • (bkz: dadı)
 • cg230 model numaralı klasik gitar telleri 2-3 haftada kullanılamaz hale gelen marka. lakin ilk hafta performansı gayet iyiydi. dore müzikten 15 tlye satın almış idim. tam bir fiyat performans ürünü. eğer sık değiştiriyorsanız önerebilirim.
 • dadi https://dadi.cloud/ merkezi olmayan cloud computing hizmeti sunuyor. sundukları hizmetin decentralized olması nedeniyle bilinen bulut tabanlı hizmetlerden (aws’den %90’a kadar daha) ucuz olduklarını söylüyorlar. ekip 18 yıldır birlikte çalışıyor. ceo, joseph denne’nin uzmanlık alanı blok zinciri teknolojileri, big data ve machine learning. ayrıca eski bir bbc (tech board) çalışanı. kurucu ortaklardan chris mair, giyim markası diesel’in uluslararası dijital teknolojilerden sorumlu müdürü olarak çalışmış birisi. tüm ekibin linkedin sayfası var hepsini inceleyebilirsiniz. https://dadi.cloud/en/team
  tüm kodlar github’da herkese açık. https://github.com/dadi
  22 ocak’taki pre-icoda 1 dadi=0.40$ 29 ocak ico zamanı 1 dadi=0.50$ olacak.
  hâlihazırda dadi’nin web servislerini virgin, bt, monocle, empire, mojo, grazia gibi çok büyük markalar kullanıyor. (özellikle monocle, virgin ve empire’ın tüm dijital işlerinde altyapı olarak dadi servislerini kullanıyor.) ve aylık 250 milyon kişi dadi teknolojilerini kullananlar web sitelerini kullanıyor. bu da önemli bir veri.
  dadi’nin ana hedefi paas (platform as a service) ve saas (software as a service) sektörü. paas, uygulama geliştiricilere donanım ve yazılım katmanları sunarak projelerini geliştirme imkanı sağlar. saas ise kullanıcıların ihtiyaç duyduğu crm, erp, finans ve muhasebe yazılımları gibi programları bulut üzerinde sağlar. farklı lokasyonlarda faaliyet gösteren firmalar için saas ekstra yazılım maliyeti oluşturmayarak ciddi ekonomik avantaj sağlar. bu hizmet sistem yönetimi, işletim sistemi, programlama dili ortamı, veri tabanı vs. gibi platformlar sunar. bu iki hizmetin 2017’de tüm dünyada toplam 70 milyar $ bir pazarı vardı. 2020’de bu fiyatın 121 milyar $ olması bekleniyor. (gartner’ın araştırması https://www.gartner.com/newsroom/id/3815165)

  2020’ye kadar paas pazarının %18.24 saas pazarının %15.65 büyümesi bekleniyor.
  (gartner’ın araştırması https://www.gartner.com/newsroom/id/3815165)
  rakipler ve dadi bu pazarda ne yapabilir?
  cloud platform pazarının lideri %47.1 pazar payıyla amazon. geçen yıla göre gelirlerinde %42’lik bir artış var. (3.66 milyar $)
  microsoft azure ile pazarda 2. sırada ve pazar payı %10 fakat q1 2017’ye göre büyüme %90 q4 2017’ye göre ise %97
  3. sırada %3.95 ile google var 4. sırada da %2.77 ile ıbm

  dadi’nin bu pazarda bu rakipler ile işi oldukça zor gibi gözükebilir. ve finansal modeli pazar payına göre. eğer 3 büyük oyuncunun dışında kalan %36’lık pastadan %1’lik bir dilim bile kapsalar bence şu an için müthiş başarı sağlanmış olur. yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. kendi araştırmanızı yapın.
 • referansa ihtiyaci olmayacak kadar iyi gorunuyor.
 • reserved yaptığım ico.
  refsiz kayıt için buradan

  not: doluşmuş yine ref linkli pezevenkler
 • buralar değerlenir.
 • dadi whitepaper kısmını snom'dan araklamış. son günlerde çok popüler olan yabancı kriptopara hesapları bu projeden çok sık bahsetmeye başlayınca kıllanmıştım zaten. muhtemelen önce pump yapıp kârı aldıktan sonra fena indirecekler gibi. ytd.
 • biraz önce public sale safhası bitmiş olan token. bir saatten kısa sürede tanesi 0.5$ dan 25 milyon dolar değerinde token sattılar. ben de bir miktar aldım. bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl gelişmeler kaydedecek.
 • satış sırasında kodlarında yer alan bir hata yüzünden bazı arkadaşlar satın alamadı. şöyle ki eth değerini usd bazında 1172 dolar olarak sabitlediler ve maksimum yatırım tutarı olan 5000 doları eth cinsinden yazdılar profil sayfalarında, ancak bu eth değerini birebir kopyalayıp gönderim yapan kişilerin transferleri akıllı kontrat tarafından reddedildi. kimisi <= yerine < kullandıklarından olduğunu, kimisi de sitede hesaplama sırasında yukarıya yuvarlama yapıldığını iddia ediyor.

  dadi ekibi iddia ettiğine göre bu hata olmasaydı satın alabileceğini düşündükleri kişileri tespit etmiş, bu arkadaşlara mail atmış. yarın bu kişilere ikinci bir şans verecek. o günkü kurdan tekrar alım yapabilecekler. siz de bu kişilerden biriyseniz mail kutunuza bakın mutlaka.

  peki bu token'lar nereden gelecek? zaten halihazırda tüm tokenler satılmamış mıydı?

  yine iddia ettiklerine göre bazı transferler kyc doğrulaması taşımıyormuş, bazıları da botlar tarafından yapılmış. bu transferler iade edilmiş. iade edilen transferler nedeniyle artan tokenlar bu şekilde satılacak.

  fakat benim aklımı bulandıran şöyle bir sorun var. bu anlattıklarımla ilgili en ufak bir rakam açıklanmadı. telegram grubunda sorunca cevap verilmiyor. tek söylenen "hardcap artırılmayacak.", "az miktarda kişi bunlar.", "çok az miktarda token alınacak." vs.

  gizlenen bir şey olduğu belli, normal satışlarda bangır bangır limitlerden bahsediyorlardı. maili alıp telegram grubuna gelen kişilere verilen yanıt dm atması oluyor nedense. doğru dürüst bilgi yok. kaç transferi iptal ettiler, kaç token boşa çıktı, yarın kaç kişi alabilecek, ne kadar alabilecek hiç bilinmiyor. sorulunca cevap verilmiyor. bayağı ilginç bir durum.

  circulation supply çaktırmadan artırılabilir mi bilmiyorum. ilk aklıma gelen bu. ama neticede bu ortaya çıkabilecek bir şeymiş gibi geliyor bana. detayları bilen birisi bilgilendirirse çok sevinirim. yani herhangi bir tokenın o anki circulation supply değerini görebileceğimiz, kesin bir yer var mı.

  ikinci aklıma gelen şey rakamın çok büyük olması. yani 2 transferden biri kof çıktıysa, rakamları açıklamaya utanıyor olabilirler. alanların yarısı kyc den geçmediyse ya da botsa insanlar güven kaybı yaşayabilir.

  diyeceğim o ki biraz kıllandırdılar beni. zaten whitepaper durumu da var. popülaritesi dışında pek cazip tarafı yok gibi. umarım popülarite yeterli olur.