şükela:  tümü | bugün
 • trt 1'de haftaiçi her gün 13.30'da yayınlanan kore dizisi.
 • nedenini anlayamadığım bir şekilde -raporlu olmam dolayısıyla bir hafta boyunca- severek izlediğim dizi.
 • jewel in the palace adıyla diğer ülkelerde de yayınlanmış olan dizinin ingilizce altyazılı bölümlerine dailymotion'dan ulaşılabilmektedir.
  http://www.dailymotion.com/…h/jewel in the palace/1
 • boş zamanı olanlar için seyredilesi bir dizidir. uzakdoğu kültürü hakkında çok şey öğretir. severek ikinci kez izliyorum. bundan önce rusça dublajlısını aynı derecede severek izlemiştim.
 • dae jang geum, güney kore tv kanalı mbc tarafından yapılmış 2003 tv serisidir. türkiye'de, 14 ocak 2008'de saraydaki mücevher adıyla trt 1'de yayınlanmaya başlamıştır.

  joseon hanedanı'nın vakayiname'sinde betimlenen tarihi figür gevşekçe temel alınarak oluşturulan hikaye, kore'nin joseon hanedanı'nın ilk bayan saray hekimi jang-geum'un (oynayan: lee young ae) üzerine odaklanır. ana tema, jang-geum'um sebatı olmakla beraber geleneksel kore kültürünün özellikle de kore saray mutfağının ve tıbbının betimlemesidir.
 • mükemmel bir dizi. dizinin neredeyse bütün ana karakterleri kadın olmasına rağmen, dizi kesinlikle bir ev hanımı dizisi değil. her şeyden önce senaryo çok başarılı, zerre kadar bir sıkılma hissetmiyorsunuz. tam, aha! senaryo şimdi tıkanır dendiği an yeni bir konu işleniyor ve diziye olan bağlılığınızı kamçılıyor. senaryo istikrarı olarak bugüne kadar izlediğim en başarılı dizi. istisnalar hariç her dizide yaşanır senaryoda rehavet... belli bir süre sonra, ya da bazı bölümlerinde, diziden alınan zevkin azaldığı hissedilir. işte bu dizide böyle bir şey olmuyor çünkü senaryo çok seri işleniyor. senaryo çok seri işlendiği için de 70 bölümde bitiyor malesef. senarist biraz kassaymış bu diziyi rahat 100 bölüm yapabilirlermiş, hatta 150 bölüm. çünkü birçok konu sindirilmeden geçiyor. tadı damağınızdayken bitiyor dizi. hemen interneti araştırıyorsunuz ; acaba başka bölümleri de varmı, yenisinin çekilmesi planlanıyor mu. hiç değilse bir film söylentisi de mi yok diye internetin altını üstüne getiriyorsunuz fakat nafile.

  genel olarak konusu :

  dizinin genel konusu saraydaki baş kahyalığı arzulayan saray leydilerinin çekişmesi gibi görünse de, dizinin ortalarından itibaren, tamamen farklı farklı konular işlenmekte. sarayda baş kahyalığı, ne pahasına olursa olsun ele geçirmek isteyen bir aile var. bu aile sürekli kendilerine engel teşkil eden insanlarla uğraşıyorlar ve her türlü kötülüğü yapmaktan da kaçınmıyorlar. genelde kötüler çok güçlüler ve sarayın her tarafını ahtapot gibi sarmış durumdalar. iyiler ise çok zayıflar fakat cangema (jang guem) sayesinde, "her an her şey olabilir" teması işlenmekte. bir de bunların kirli foyalarını ortaya çıkartmaya çalışan bir genç asker var. bu eleman dizideki erkek başrol oyuncusu. dizide elbette sadece yemek ya da mutfak muhabbetleri geçmiyor. dizide birkaç ana konu var ve bunlardan birisi de yemek ve mutfak üzerine. yani dizi baştan sonra yemek üzerine değil, sadece birkaç bölümde mutfak senaryosu işlenmekte.
  drama konusunda aşmış bir dizi. hatta bugüne kadar izlediğim en başarılı drama dizisi diyebilirim. izleyin / izlettirin.
 • yemekte zehir varsa imparatorun kaşığının renk değiştirdiği,bütün uzakdoğuluların birbirine benzemesine rağmen başrol oyuncularından cangema'nın güzelliğiyle hemen ayırt edildiği başarılı dizi.
 • kahvaltı yaparken annem izlediği için tesadüüfen izlediğim, son derece güzel ve başarılı dizi. senaryo yalın ve güzel. oyunculukta gayet iyi. benim gibi içinde star**** geçmeyen yapımlara burun kıvıran birisi bile izlemek için uykusunu düzene soktuysa bu dizi tamamdır.*
 • her bölümünü merakla beklediğim,ve çevremdeki insanların aaa bunumu izliyosun diyerek tüm küçümsemelerine rağmen inatla izlemeye devam etttiğim,gündüz programlarının hepsini tek geçer dediğim güzel keyifli heyecanlı dizi.