• mükemmel bir dizi. dizinin neredeyse bütün ana karakterleri kadın olmasına rağmen, dizi kesinlikle bir ev hanımı dizisi değil. her şeyden önce senaryo çok başarılı, zerre kadar bir sıkılma hissetmiyorsunuz. tam, aha! senaryo şimdi tıkanır dendiği an yeni bir konu işleniyor ve diziye olan bağlılığınızı kamçılıyor. senaryo istikrarı olarak bugüne kadar izlediğim en başarılı dizi. istisnalar hariç her dizide yaşanır senaryoda rehavet... belli bir süre sonra, ya da bazı bölümlerinde, diziden alınan zevkin azaldığı hissedilir. işte bu dizide böyle bir şey olmuyor çünkü senaryo çok seri işleniyor. senaryo çok seri işlendiği için de 70 bölümde bitiyor malesef. senarist biraz kassaymış bu diziyi rahat 100 bölüm yapabilirlermiş, hatta 150 bölüm. çünkü birçok konu sindirilmeden geçiyor. tadı damağınızdayken bitiyor dizi. hemen interneti araştırıyorsunuz ; acaba başka bölümleri de varmı, yenisinin çekilmesi planlanıyor mu. hiç değilse bir film söylentisi de mi yok diye internetin altını üstüne getiriyorsunuz fakat nafile.

genel olarak konusu :

dizinin genel konusu saraydaki baş kahyalığı arzulayan saray leydilerinin çekişmesi gibi görünse de, dizinin ortalarından itibaren, tamamen farklı farklı konular işlenmekte. sarayda baş kahyalığı, ne pahasına olursa olsun ele geçirmek isteyen bir aile var. bu aile sürekli kendilerine engel teşkil eden insanlarla uğraşıyorlar ve her türlü kötülüğü yapmaktan da kaçınmıyorlar. genelde kötüler çok güçlüler ve sarayın her tarafını ahtapot gibi sarmış durumdalar. iyiler ise çok zayıflar fakat cangema (jang guem) sayesinde, "her an her şey olabilir" teması işlenmekte. bir de bunların kirli foyalarını ortaya çıkartmaya çalışan bir genç asker var. bu eleman dizideki erkek başrol oyuncusu. dizide elbette sadece yemek ya da mutfak muhabbetleri geçmiyor. dizide birkaç ana konu var ve bunlardan birisi de yemek ve mutfak üzerine. yani dizi baştan sonra yemek üzerine değil, sadece birkaç bölümde mutfak senaryosu işlenmekte.
    drama konusunda aşmış bir dizi. hatta bugüne kadar izlediğim en başarılı drama dizisi diyebilirim. izleyin / izlettirin.
  • dizinin sona yaklaşmasıyla birlikte tatlı kısmını sona bırakayım niyetiyle başta kaçırdığım bölümleri 1. bölümden izlemeye başlamıştım. 2. bölümde annesinin öldüğü sahnede küçük jang geum'nın sen de ben hastayken böyle yapardın diyerek toplayıp getirdiği böğürtlenleri gözyaşları içinde kendi çiğneyip annesinin ağzına vermesi ve öldüğünü anlayınca kaya parçalarıyla defnedip üzerine yiyemediği böğürtlenleri bırakması beni ilk kez bir dizi başında ağlatmıştır. bir yerlerden temin edin, netten indirin bir şekilde izleyin. izlediğiniz başka hiçbir şeye benzemediğini garanti ederim. bu kadar mı zorlu olur bir hayat, bu kadar mı azimli ve masum olur bir insan.
  • bu dizinin trt'de yayınlanmasını sağlayan büyük ihtimalle benim. bu diziyi keşfettikten sonra trt'ye bir mail atmıştım ve geleneksel türk aile değerlerine yakın olan bu diziyi yayınlamalarını önermiştim. amacım türk insanının tahrip edici amerikan kültür etkisinden bir parça da olsa uzaklaşmasını sağlamaktı.

bu dizi öksüz kalan küçücük bir kızın tüm olumsuz şartlara rağmen yükselişini ve tüm düşmanlarını tasfiye edişinin hikayesini anlatıyor. tabii araya yakışıklı yüzbaşı ile arasındaki aşk hikayesini eklemeyi de unutmamışlar.

dizi çok güzel; en çok kadınlara hitap ediyor. erkekler de sevecektir bu diziyi ancak onlara biraz daha mücadeleli bir versiyon iyi gider. o da elbette denizler imparatorudur:

http://www.dizivefilm.com/alternatif/513
  • yemekte zehir varsa imparatorun kaşığının renk değiştirdiği,bütün uzakdoğuluların birbirine benzemesine rağmen başrol oyuncularından cangema'nın güzelliğiyle hemen ayırt edildiği başarılı dizi.
  • her bölümünü merakla beklediğim,ve çevremdeki insanların aaa bunumu izliyosun diyerek tüm küçümsemelerine rağmen inatla izlemeye devam etttiğim,gündüz programlarının hepsini tek geçer dediğim güzel keyifli heyecanlı dizi.
  • kahramanının adı cangema olarak telaffuz edildiği için, halk arasında bu adla da bilinen dizi.
  • kahvaltı yaparken annem izlediği için tesadüüfen izlediğim, son derece güzel ve başarılı dizi. senaryo yalın ve güzel. oyunculukta gayet iyi. benim gibi içinde star**** geçmeyen yapımlara burun kıvıran birisi bile izlemek için uykusunu düzene soktuysa bu dizi tamamdır.*
  • trt 1'de haftaiçi her gün 13.30'da yayınlanan kore dizisi.
  • nedenini anlayamadığım bir şekilde -raporlu olmam dolayısıyla bir hafta boyunca- severek izlediğim dizi.
hesabın var mı? giriş yap