şükela:  tümü | bugün
 • korenin en buyuk ucuncu sehri...
 • guney kore'nin bursa'si. bilimum kuma$ bok pusur, tekstil namina her$eyin bulundugu $ehir.
 • slogani colorful daegu olan sehir.
 • (bkz: daegu fc)
 • jeonju'dan gyeongju'ya otobüsle gitmek isteyenlerin otogarında aktarma yapmak durumunda oldukları şehir.

  gyeongju'ya bir saat mesafededir.
 • tungsten madenleri ile ünlü, sokaklarında neredeyse hyundai ve kia'dan başka araba göremeyeceğiniz (bkz: ya ne olacağıdı) dondurucu bir soğuğa sahip fakat bünyesinde sıcak mı sıcak insanlar barındıran güney kore'nin küçük ama etkili şehri. tek eleştireceğim noktası şehrin yer yer lağım kokuyor olması. o kadar temiz caddelere sahipken foseptik çukurlarla başı dertte anlaşılan. bir de taksicileri çok hızlı araba kullanıyorlar ve ücreti km hesabı değil dakika hesabı alıyorlar. ingilizce bilmediklerini de varsayarsak kaybolmanız pek de şaşırılacak bir mevzu değil. yanınıza mutlaka otelin korece yazan bir kartını alın. %100 çalışıyor. gidin, görün, sibirya soğuğunu yemeden gelmeyin. hadi bakalım.
 • benim de bir dönem yaşadığım şehir olduğu için buraya bazı bilgileri eklememin ve gitmeyi planlayan arkadaşlara için amme hizmeti yapmamın hoş olabileceğini düşündüm.

  öncelikle şehrimiz bir sanayi şehridir. envai çeşit yan sanayi bu şehirde bulunur. ayrıca büyük sanayi tesislerine yakın olması nedeniyle de insanlar burada yaşamayı tercih edebilmektedirler. bu büyük tesislere örnek olarak ulsan’daki hyundai tesisleri ve gumi’deki samsung display ve lg display örnek olarak verilebilir. ayrıca daegu samsung’un ilk kurulduğu yerdir ve bu bina da şehrin içinde sizi beklemektedir. zira busan kışın aşırı soğuk olabilmektedir ve daegu halk arasında dafrika (daegu-afrika) olarak bilinir. benzer şekilde dalseong park için de girince çok terlendiği için bir kelime kullanılıyordu. ter havuzu manasına geliyor. daegu’da havanın sıcaklığına kanıp busan’a denize girmeye gidip oradaki soğuk havadan geri dönebilirsiniz.

  şehrin içine bakarsak bir adet türk lokantası vardır ki yine halk arasında çalışanların çok sapık oldukları konuşulur. bunu yanında helal yiyecek bulabileceğiniz pakistanlı ve arap lokantaları da vardır. barlara gelirsek thursday ve kiki gayet nezih barlardır ve gecenizi buralarda değerlendirebilirsiniz. kalacak yer olarak en iyi oteli novotel’dir eğer faturaları şirkete ödetiyorsanız ve yakınlarında steak house da var yine şirkettense. değilse bir guesthouse bulmanızı öneririm. son çare olarak da jimjillbang adı verilen yerlerde de kalabilirsiniz (çıplaklık üst düzeydedir sonra sürpriz olmasın :). ekstra olarak yine akşamlarınızı güzelleştirebileceğiz karaoke barlar her yerdedir. daha da güzelleştirmek isterseniz dirty karaokeler de vardır.( neden dirty siz anlayın :)

  ulaşıma gelince; kore’de her yere olduğu gibi daegu’ya da ulaşım çok kolaydır.;direk uçuşlar dışında; yine direk olarak ıncheon havaalanından hızlı tren var, sakın seul merkeze falan gideyim demeyin baya pahalıya patlar ilk günden paranızı bitirmeyin. bu hızlı tren busan’a kadar gidiyor ve ıncheondan sonraki durağı da seul. seul merkezi gezdikten sonra gitmek isterseniz eğer, tren otobüs ve ya otostop kullanabilirsiz. otostop için öncelikle seul metroda line 5’te bulunan gangdong istasyonuna gidiyoruz buradan otobüsle 112 numarayla saenaenggyohwae durağında inip ki 1 saat kadar tutar yolculuk otoban gişelerini bulup gidebiliriz. veya seul’e dönmek için de 403 numaralı otobüse binip otoban gişelerini görünce inip otostop kullanabiliriz. hazır otostop demişken halk tehlikeli olduğunu söylese de ben hiçbir tehlikesini görmedim ve hatta bizi arabasına almak için yarışanlara bile rastladım.

  iklim olarak belki adını bilmiyoruz ama enlem olarak türkiyeye çok benzediği için şehirde dört mevsim yaşanmaktadır ve mevsimler türkiye’ye nazaran çok daha keskindir. baharı bahar gibi yaşayabileceğiniz bir şehirdir kendileri. şehrin kenarından ve bazı yerlerinde içinden nakdong (ya da bir kolu) nehri geçmektedir. nehrin kenarları yürüyüş ve bisiklet yolları ve piknik alanlarıyla bezelidir ve nehrin kötü diyebileceğimiz bir kokusu yoktur(bizim ülkeye göre bu da sürpriz olabilir). bahar ve yaz aylarında buralarda yürüyüş yapan veya piknik yapmaya gelmiş kalem gibi koreli kızlarımızı görmemiz iş bile değildir.

  turizme gelince aslında bilgi bulabileceğiniz bir çok platform var. sadece gitmişken kesin gidin diyebileceğim yerler olarak donghwasa, apsanpark, 83 tower ve gamyeong park var. eğer denk getirebilirseniz akşam samsung lions beyzbol maçına da giderseniz ömür boyu anlatacağınız bir anınız olur ki daegu samsung burada kurulduğu için maçlarını daegu stadında oynar. genelde şampiyonluğa oynayan büyük takımlardandır. sloganı “çeegan samsong singri harira” (türkçe yazdım çeegan derken e’si biraz uzun söyleniyo.)

  son olarak da buraya kadar gelmişken gidilmesi gereken yer ise gyongju’ dur. burada eski korelilerin mezarları tıpkı bizim tarih kitaplarında okuduğumuz eski türkler’dir. en iyisi spoiler vermeyeyim, bize neden kardeş dediklerini kendiniz keşfedin.
 • çin'de başlayıp g.kore'ye sıçrayan wuhan(covid-19) virüsünün tüm kore'ye yayılmasını sağlayan aptal ve dangalak hristiyan cemaatleri olan şehir.

  bu şehirdeki bir beyin taşımayan hristiyan cemaati coronavirüs'ü (dinsel sebeplerden ötürü) yetkililere haber vermeyip önce kiliseye en çok gelenlere daha sonra da alayına bulaştırıyor. yaklaşık 1,5 ay 29 kişi olan enfekte hasta sayısı bir haftada önce 82'ye sonra 104'e sonra 500'lü sayılara ve an itibari ile 4800'lü sayılara çıktı. bu beyinsiz cemaatin 200 bin müridi var imiş. sonumuz belirsiz.