şükela:  tümü | bugün
 • yunanistan'lı folk metal grubu, gerçi bu folk bildiğimiz folk değil, daha doğrusu kendi greek müziklerinden yapıyorlar aslında. 1994 yılında kuruldu ve 5 albümü bulunuyor, eğer bulabilirseniz mutlaka dinleyin hoş bir müzikleri var.
 • antik yunandan firlamis, cok kaliteli müzik yapan yunan grup. özellikle eski yunan edebiyati calisirken arka planda bu abi ve ablalari dinlemek cok zevkli oluyor.

  myspace sayfalari:
  http://www.myspace.com/daemonianymphemyspace
 • kişiyi tüm dünyevi şeylerden uzaklaştıran, vizyona işlenmiş eski kalıntıların üzerindeki kuru yaprakları gerçek yaşamın hissiyatıyla kaplayarak canlandıran, ılık esintilerle bunları savuran ve antik çağı ortaya çıkarıp kişiyi içine salıveren müzikleri yapmayı başarmayı başarmış grup.

  şarkı sözlerinin bazıları orfik ilahilerden alıntıdır, yunan mitolojisiyle ilişkilidir.

  (bkz: dance of the satyrs)
  (bkz: hymn to bacchus)
  (bkz: summoning pan)
  (bkz: nymphs of the seagod nereus)
 • antik yunan metinleri ve melodileriyle müzik yapan başarılı bir grup. dinlerken kendi çapınızda ufak bir dionysos ayini düzenleyebilirsiniz. yaptıkları müziğin anadolu ritmleriyle ve melodileriyle benzerliği dikkatlerden kaçmasın. (bkz: tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar)

  dinledikçe edit: antik yunanla bir alakaları yok bunların. şaman müziği bile yapıyorlar, throat singing dahil. genel olarak etnik müzik diyelim.
 • bugün itibariyle, lisansüstü eğitimimi eskiçağda müzik üzerine yapma kararını almama sebep olmuş, yeryüzünde yapılmış en atmosferik müziklerden birini yapan tapılası grup. tekrar olacak ama gerçekten antik yunan'dan fırlamış bir müzik. kafama koydum, bütün tez çalışmamı bu grubu dinleyerek yapıcam. enstrümanları bu kadar dengeli kullanan, hiçbir şeyi abartmayan bir müzikal zeka ve duygu var daemonia nymphe'de. ne eksiği ne fazlası var.

  lakin uzun süredir devam eden araştırmalarımdan şunu çıkarttım: bazı milliyetçi yunan vatandaşları daemonia nymphe'yi kendi aşırılıklarına alet ederek dinliyor ve kullanıyor. olabilir tabi saygı duymak gerek. ama grubun yunan mitlerini modern dünyaya tanıtmak gibi bir misyonu olsa da belirgin milliyetçi bir kaygısı yok. güzel güzel müziklerini yapıyorlar. şu sıralar turnedeler, bol bol kıbrıs'a uğruyorlarmış. ama 2007'deki son albümleri krataia asterope'den sonra yeni bir albüm çalışması yok henüz.
 • antik yunan havamızdayken açıp dinlediğimiz şahane grup.

  (bkz: to goddess mnemosyne) şeklinde grupla tanışmama vesile olmuş, pek sevdiğim bir parçaları var.

  bir benzeri (bkz: havnatt)

  onda da şuan da dinlemekte olduğum (bkz: prammen)
 • müzikleri youtubeda bile ultra düşük kalitede olan, torrentte zaten bulunmayan, onu bunu bırakın da adamların anavatanı yunanistanda bile üç gündür sorduğum her büyüklü küçüklü müzik mağaza görevlilerinden bile karşılaştıkları şaşkınlığı özetlercesine 'siz hangi ülkeden geliyosunuz ya' cevabı aldığım gruptur. hint kumaşı olsa şimdiye bulmuştum, nitekim plaka da buldum..