1. yunanistan'lı folk metal grubu, gerçi bu folk bildiğimiz folk değil, daha doğrusu kendi greek müziklerinden yapıyorlar aslında. 1994 yılında kuruldu ve 5 albümü bulunuyor, eğer bulabilirseniz mutlaka dinleyin hoş bir müzikleri var.
 2. kişiyi tüm dünyevi şeylerden uzaklaştıran, vizyona işlenmiş eski kalıntıların üzerindeki kuru yaprakları gerçek yaşamın hissiyatıyla kaplayarak canlandıran, ılık esintilerle bunları savuran ve antik çağı ortaya çıkarıp kişiyi içine salıveren müzikleri yapmayı başarmayı başarmış grup.

  şarkı sözlerinin bazıları orfik ilahilerden alıntıdır, yunan mitolojisiyle ilişkilidir.

  (bkz: dance of the satyrs)
  (bkz: hymn to bacchus)
  (bkz: summoning pan)
  (bkz: nymphs of the seagod nereus)
 3. antik yunan metinleri ve melodileriyle müzik yapan başarılı bir grup. dinlerken kendi çapınızda ufak bir dionysos ayini düzenleyebilirsiniz. yaptıkları müziğin anadolu ritmleriyle ve melodileriyle benzerliği dikkatlerden kaçmasın. (bkz: tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar)

  dinledikçe edit: antik yunanla bir alakaları yok bunların. şaman müziği bile yapıyorlar, throat singing dahil. genel olarak etnik müzik diyelim.
 4. bugün itibariyle, lisansüstü eğitimimi eskiçağda müzik üzerine yapma kararını almama sebep olmuş, yeryüzünde yapılmış en atmosferik müziklerden birini yapan tapılası grup. tekrar olacak ama gerçekten antik yunan'dan fırlamış bir müzik. kafama koydum, bütün tez çalışmamı bu grubu dinleyerek yapıcam. enstrümanları bu kadar dengeli kullanan, hiçbir şeyi abartmayan bir müzikal zeka ve duygu var daemonia nymphe'de. ne eksiği ne fazlası var.

  lakin uzun süredir devam eden araştırmalarımdan şunu çıkarttım: bazı milliyetçi yunan vatandaşları daemonia nymphe'yi kendi aşırılıklarına alet ederek dinliyor ve kullanıyor. olabilir tabi saygı duymak gerek. ama grubun yunan mitlerini modern dünyaya tanıtmak gibi bir misyonu olsa da belirgin milliyetçi bir kaygısı yok. güzel güzel müziklerini yapıyorlar. şu sıralar turnedeler, bol bol kıbrıs'a uğruyorlarmış. ama 2007'deki son albümleri krataia asterope'den sonra yeni bir albüm çalışması yok henüz.
 5. diskografi bilgilerine nete doğru düzgün ulaşılamayan grup. 2002 yılında çıkardıkları daemonia nymphe ve 2007 yılında çıkardıkları krataia asterope albümlerinde allmusic.com, last.fm, wikipedia ve metal-archives.com mutabık. anladığım kadarıyla ilk albümleri 1998 yılında çıkardıkları the bacchic dance of the nymphs. bu kısa bir albüm 4 şarkıdan oluşuyor, 1999 yılında ise tyrvasia diye bir albüm çıkarmışlar, bu da aynen kısa ve 5 şarkıdan oluşuyor. 2004 yılında ise bu albümleri birleştirip (tüm şarkıları değil, çoğunu ) the bacchic dance of the nymphs – tyrvasia adında yayımlamışlar.
  diskografileri de genel olarak şu şekilde anılıyor:
  daemonia nymphe - 2002
  the bacchic dance of the nymphs – tyrvasia - 2004
  krataia asterope - 2007
 6. daemonos isimli şarkılarına aşık oldum. hiç tartışmam son zamanlarımın en güzel keşiflerinden biri oldu.

daemonia nymphe hakkında bilgi verin