şükela:  tümü | bugün
 • 1597 yilinda roma dogumlu besteci jacopo peri ve floransali sair ottovio rinuccini tarafindan yazilan ve ilk gercek opera olarak kabul edilen eser..muzigi bugun malesef kaybolmus durumdadir, sadece metni vardir..
 • defne isminin yerine de konur, genelde azinliklar tercih ederler ki hem assimile olduklarini hem de kendi kulturlerini koruduklerini gosterebilsinler ama celiskinin farkinda degildirler.
 • reklamı inanılmaz bayık ve bitmek bilmeyen bir parfüm markası
 • daphne'nin okunuşu...mitolojide erkeklerden nefret eden ve surekli kaçan bir kadın vardı ve kacarken defne agacına donusmustu sanırım...yani kadın ozgurlugune cok duskun birisi idi...oyle hatırlıyorum ben...
 • bana kişiler böyle hitabediyolar. bazan kısalttıkları da oluyor "daf" şeklinde. sırf "d" şeklinde seslenmediklerine şükretmeliyim galiba.
 • dafne esasında "defna" olarak yazılır vede tercüme edilir. yunan mitolojisinde defna, apollon'a aşık olan ancak hera yüzünden aşkını yaşayamayan önce zeustan sonrada zeusun yönlendirmesiyle afroditten yardım alan genç bir tanrıçadır. apollona olan aşkı yüzünden her yerde hera tarafından aranan ve ebedi mahkumiyete çarptırılan defna afroditin teklifi üzerine aşkını ölümsüzleştirmek vede sonsuza kadar yaşatmak için bütün güçlerinden vaz geçer vede yeryüzüne bir ağaç olarak indirilir.defna, heranın kötülüğünü bilen afrodit tarafından, bulunmaması amacıyla kendisine benzeyen binlerce ağaç tarafından çevrelenir. hera bir daha asla defna' yı bulamaz aynı apollon gibi...binlerce yıl sonra dilimize yunancadan katılan bu kelime evrime uğrayarak defne olarak kalmıştır.
  (bkz: daphne)
  (bkz: defne)
 • kadirin yerinin barını bir dönem çalıştıran ve orada internet hizmeti vermeye çalışan bülent ve refiye adlı karı kocanın olympostaki gidilesi pansiyonunun adı. çok güzel şömineli bir taş evi ,mükemmel bir kitaplığı ( burda kalanlar bu kitapları hediye ederler ) , gitar çalmayı biliyorsanız çalınacak gitarı , dağıtan eğlenceler için darbukası ,müzikseverlerin hizmetine sunulmuş iyi bir müzik arşivi vardır. denize biraz uzak ama huzurun daha yakın olduğu tatil ve meditasyon merkezi.
 • heinrich schütz'ün bir operası. ilk kez 1627 ya da 1628 yılında oynanmış almanya'da. ilk alman operası deniyor hakkında. lakin bir sorun var, kayıp. tek bilinen o tarihte oynandığı ve aradan geçen yıllarda kaybolduğu. kim bilir ilk alman operasını bulmak için, bir kasaba ya da kütüphaneye gitmeli almanya'da, ne dersiniz...
  (bkz: matthaeus passion)
 • daphne house olarak nitelendirilen antalya, olympos bölgesindeki kır evi. akdeniz sahiline uzaklığı, yürüyerek 3, arabayla yine 3 kmdir. sahipleri bülent ve refiye dir. refiye hazırladığı vejeteryan yemekleri ile gidenlerin beğenisini kazanmıştır. sıcak ve misafirperver insanlardır. ama bir de klasik işletmeci mantığı olmasa daha iyi olacak gibi. mekanın bahçesinden sonra orman devam etmektedir. bahçeden sonra çit yoktur ormanla birleşiktir yani :)

  her şeye rağmen gidilmekten pişman olmayacak yerler arasındadır.