şükela:  tümü | bugün
 • elektrik faturalarında yer alan, doğrudan dağıtım şirketlerine gönderilen bedel. yaptıkları ve taahhüt ettikleri hizmetler karşılığında alınan, mevzuata göre 3 ayda bir belirlenen bir bedeldir.
 • 216 lira gelen elektrik faturasından sonra insan evladı faturayı eline alıp bir okumak ihtiyacı hissediyor haliyle. okumak güzel şey, okuyunca anlıyor insan. 216 liralık faturanın 112 küsür lirası benim tüketmiş olduğum elektriğin bedeli. 33 liralık kdv ücreti tahsil edilmiş hay hay. buyursunlar alsınlar. 2,26 trt payı, 1,13 enerji fonu, 5,64 elektrik tüketim vergisi. eyvallah al bunu da. amaaa 62 liralık dağıtım bedeli nedir?
  bak 62 tl dağıtım bedeli. tüketim bedelinin %55'i.
  neden yani bu? hı? neden?
  "62 lira ver lan tırrek!" diye faturaya yazsaydınız bari amk!!!
 • bugun elime ulasmis olan 57 liralik faturamı inceledigimde gordugum 17 tl lik bedel. yani faturanin neredeyse %30 u dagitim bedeli.

  ulan serefsizler kayip kacak parasini dagitim bedeli altinda mi tahsil ediyorsunuz yoksa?
  %30 ne amk!
 • gecen ay toplam faturanin yaklasik olarak %10'u iken bu ay tutar toplam faturanin yaklasik %30'una tekabul ediyor. demek oluyor ki zam degil ama bi guncelleme var.
 • yeni elektrik soygunu. bir önceki ay 47,90 tl ödemiş faturaya. bu ay bakıyoruz ki 93 tl. detaylara bakıyoruz. geçen ay 47,90 liranın 4,85 lirası dağıtım bedeli. geçen ay birim fiyatı 0,040051 lira. bu aya bakıyoruz 93 liranın 18,93 tl si dağıtım bedeli. bu ayın birim fiyatı ise 0,114900 lira.

  yetmedi bi de kesme-bağlama adı altında 22,30 tl kesilmiş ki bizim hiç elektriğimiz kesilmedi. bi anlamsız kalem daha.

  dağıtım bedeli nedir arkadaş biri bana anlatsın. 93 lira faturanın 34 lirası kullandığım elektriğin faturası bu arada. vay arkadaş resmen soyuluyoruz da kafamızı kaldırıp bakmıyoruz faturalara. hala trt payı ödüyoruz bir de şaka gibi.

  kısacası neyin nesi belli olmayan bedel. uzun adamın damat payı diye de bir kalem koysunlar istiyorum ben.
 • bu ülkede vatandaşın, tüketicinin nasıl açık açık sikildiğinin örneklerinden sadece bir tanesidir.

  nasıl bir devlet ki vatandaşına sahip çıkmaz, nasıl bir ülke ki böyle alenen hırsızlığa izin verir ses çıkartmaz.
  kayıp kaçak bedeli olarak ödüyorduk zaten bunu, şimdi adı değişti dağıtım bedeli oldu.
  elektrik şirketlerinin bir şekilde uğradığı zararı, kayıp ve kaçak bedellerini halktan çıkartmaya fırsat oldu.

  neden ülkemizde her şey böylesine adaletsiz ve haksız, kanunlar ne işe yarıyorlar ? bunu kontrol eden, bunu denetleyen yok mu ? bunun hesabını soracak bir devlet kurumu yok mu ?

  şimdi biz elimizde pankartlar sloganlar ile enerji dağıtım şirketinin önünde eylem yapsak, yine biz suçlu oluruz, polisten biber gazı ve tazyikli su yeriz.

  adaletini sikeyim böyle ülkenin ben...
 • elektrik dağıtım şirketlerinin vatandaştan ipe ipe aldigi haraçtır. tabii bunlar sadece bu değil bir de bunun kankaları var; btv, trt payı, btv+ trt payı +dağıtım bedeli üzerinden vergilendirilmek gibi. anlayacaginiz adamların vergisini de biz ödüyoruz.
 • koskoca ülkede tam olarak ne olduğu anlaşılamayan şu yüklü bedele itiraz edip dava açacak bir adam olmamış mı ya? gerçekten hayret verici. avukat ücretine ayırabilecek param olsa yarın giricem şu işe, öyle sinir oldum.
 • bize gidip yerinden paket halinde alma alternatifi sunmadıkları sürece almalarının kanunsuz olduğunu düşündüğüm bedeldir. soygundur. tabii ki elektrik dağıtım şirketlerini zengin etmektedir. (bkz: enerjisa)