• babamın üniversitedeyken, aşık olduğu sarışın renkli gözlü hatunu düşünerek dinlediği barış manço şarkısı. şimdi ben o kadına anne diyorum.
  • zerre kadar turkce bilmeyen bir yabanciya bile anlatmak istedigini anlatabilen bir baris manco sarkisi. bir gece sohbet esnasinda italyan bir arkadasa dinlettikten sonra ne dusundugunu sordugumda, cok begendigini soyledi ve ardindan soyle dedi: "gozumun onunde soyle bir resim var: kirlar, bayirlar, yesil alanlar ve... ve daglar. sanki ben de oradayim".

edit: ayni test bir rumen uzerinde de denenmis ve ayni sonuc alinmistir. kisi kendini daglarda, ovalarda hissetmektedir.
  • barış manço tribute albümünde alt yapısına yerleştirilen dıpp tıssslarla technoya dönüştürülüp açık açık katledilen barış manço bestesi.
  • "... ben dağlar dağlar'ın iki ayrı versiyonunu yaptım ve istedim ki bir yüzünde o, bir yüzünde öbürü olsun. o zaman plak şirketi sahibi "olur mu böyle şey, görülmemiş şey, halkı mı kandırıyoruz?" dedi. ben birdenbire çok suçlu hissettim kendimi:
    "hayır kimseyi kandırmıyoruz, ben çok değişik bir şey yaptım. bir yüzü böyle bir yüzü böyle". çıkmadı o plak. altı ay bant durdu. yani dağlar dağlar aslında çıkmıyordu, e ben de belki bugün burada yoktum. sonunda ben feveran ettim. "aaa, çıkmazsa ben de çıkmıyorum bitmiştir" falan diye. işte kasım'a doğru falan lütfettiler, dağlar dağlar'ı o şekilde çıkardılar piyasaya ve o da hakikaten bomba etkisi yarattı insanlar üzerinde. ben de beklemiyordum açıkçası…" - - - barış manço *

----------
    yıllar sonra gelen edit:

barış manço'nun 1991 yılında konuk olduğu, trt'de yayımlanan 17.06.1991 tarihli, doğan şener'in sunduğu ''grafik'' programında söylemiş bunu. şurada.
    ben 2000 yılında radyoda yapılan bir anmayı kasete kaydetmiştim :)
  • barış manço'nun olanının ikinci dağlar'ının ikinci hecesini üniversite döneminde gittiği barda nefesi kesilene kadar uzatmamış olan bizden değildir.
  • barış manço'nun live in japan albümündeki düzenlemesi çok içlidir,sözlerle de birleşince dağıtır insanı.
  • aynı zamanda bir de barış manço şarkısı vardır bu adda
    dilerseniz bu şarkının sözlerine de bir göz atalım.. iki sevilen müzik insanının ikisinin de aynı sözde şarkısı olması insanı derinlemesine etkiliyor. bu da ayrı bir husus...

ellerimle büyüttüğüm, solar iken dirilttiğim, çiçeğimi kopardın sen, ellere verdin.
    dağlar dağlar, kurban olam, yol ver geçem, sevdiğimi son bir olsun yakından görem.
    kuşlar açmaz güller soldu, yüce dağlar duman oldu, belliki gittiğin yerden kara haber var...

of of, gözlerim doldu gene...
  • rivayete gore baris'in daglar daglari bodrumda iki ingiliz gencine dinletilmistir..sarki bitince tek kelime turkce bilmeyen genclerin ikisi de sarkinin onlara daglari hatirlattigini soylemislerdir...
  • sanırım barış mançonun en sevdiği şarkı. zira; dağlar dağların arapça,ibranice,ingilizce versiyonlarınının dışında; arabesk,soft rock,psychedelic rock şekillerini de yapmıştır. ayrıca; gülme ha gülme adlı şarkısının melodisi neredeyse tıpatıp benzemektedir. albüm olarak çıkmayan bir kırkbeşlikte tambur taksimi adlı enstrumantal şarkıda doğaçlama tambur ve darbuka takılırken şarkının sonlarına doğru yine dağlar dağlar melodisi çalar.
hesabın var mı? giriş yap