• sabahattin alinin halk siirinden esinlenerek yazdığı siirlerini topladığı 1934te yayımlanmıs kitabı...
    kitaptaki dikkat çekici siirler yıllar sonra bestelenmis ve çok sevilen klasikler arasına girmistir
    birkaç örnek vermek gerekirse: melankoli-nilüfer ,daglar-sezen aksu ,hapishane sarkısı(aldırma gönül)-edip akbayram
  • yky'nin 7. baskısını mart 2007'de yapan, atilla özkırımlı'nın yayına hazırladığı sabahattin ali - bütün şiirleri'nde kurbağanın seranadı ve öteki şiirleri ile birlikte yer almaktadır. 1931-34 yılları arasında yazdığı şiirlerdir. dağlar ve rüzgar, ilk olarak 1934 yılında basıldığında yaşar nabi şunları söylemiş:

"müellifin son yazılarını bir araya toplayan bu kitabın mümeyyiz vasfı halk edebiyatı tarzında bir deneme teşkil etmesidir, ... sabahattin ali'nin tecrübeleri de muvaffak neticeler vermiş. ve bize, şiirleri doğrudan doğruya bir halk şairi elinden çıkmamış olduklarını hissettirmekle beraber, o tanıdığımız ve sevdiğimiz samimi edayı tattırabiliyor. ... komplike imajlardan kasti olarak kaçınılmış olması, bu şiirlere büyük bir sadelik vermiş." (hakimiyeti milliye, 2.4.1934)
  • sebahattin ali'nin ilk şiir kitabıdır ayrıca. 1937'de kurbağanın serenadı ve öteki şiirler adında bir kitap daha çıkarmıştır.

http://ilkeser.com/…abahattin-ali-daglar-ve-ruzgar/
  • lise yıllarımda ilk defa kuyucaklı yusufla başladım sabahattin ali okumaya. tüm eserleri ayrı güzel ama şiirleri, şiiri sevdirdi bana. yapı kredi yayınlarının ciltli kitabını aldım osmanlıca kendi el yazısıyla beraber vermişler şiirleri, harikulâde bir eser.

--- spoiler ---

ne dost yüzünü yalasak
    ne düşmanları dalasak
    kendimizi oyalasak
    günümüzü hoş geçirsek

vücut cevhersiz bir kalıp
    hiçe gider hiçten gelip
    bir tenhaca köşe bulup
    günümüzü hoş geçirsek

toprağa girinceye dek
    esrarı görünceye dek
    yani geberinceye dek
    günümüzü hoş geçirsek.

--- spoiler ---
  • yky'de ilk olarak ocak 1999'da basılmış sabahattin ali'nin şiirlerinin toplandığı kitap. 2017'de çıkan özel baskısında şiirlerin el yazmaları ve nerede ne zaman yazıldıkları da kitaba ayrıyeten eklenmiştir. şiir sevmeyen okurları bile etkileyebilecek satırlar vardır içinde.

--- spoiler ---

öyle günler gördüm ki, dost dediğim insanlar
    ben yanına varınca dudağını kıvırdı.
    bir zamanlar yanımda ağzını açamıyanlar
    sırtımı sıvazladı, bana öğüt savurdu.
    silâhsız gördüğüne saldıran kahramanlar
    en alçak tekmelerle beni yere devirdi.

ruhum bir heykel gibi düşüp parçalanırdı.
    bu sesleri duyanlar gülüyorum sanırdı.

...

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap