*

şükela:  tümü | bugün
 • sabahattin alinin halk siirinden esinlenerek yazdığı siirlerini topladığı 1934te yayımlanmıs kitabı...
  kitaptaki dikkat çekici siirler yıllar sonra bestelenmis ve çok sevilen klasikler arasına girmistir
  birkaç örnek vermek gerekirse: melankoli-nilüfer ,daglar-sezen aksu ,hapishane sarkısı(aldırma gönül)-edip akbayram
 • yky'nin 7. baskısını mart 2007'de yapan, atilla özkırımlı'nın yayına hazırladığı sabahattin ali - bütün şiirleri'nde kurbağanın seranadı ve öteki şiirleri ile birlikte yer almaktadır. 1931-34 yılları arasında yazdığı şiirlerdir. dağlar ve rüzgar, ilk olarak 1934 yılında basıldığında yaşar nabi şunları söylemiş:

  "müellifin son yazılarını bir araya toplayan bu kitabın mümeyyiz vasfı halk edebiyatı tarzında bir deneme teşkil etmesidir, ... sabahattin ali'nin tecrübeleri de muvaffak neticeler vermiş. ve bize, şiirleri doğrudan doğruya bir halk şairi elinden çıkmamış olduklarını hissettirmekle beraber, o tanıdığımız ve sevdiğimiz samimi edayı tattırabiliyor. ... komplike imajlardan kasti olarak kaçınılmış olması, bu şiirlere büyük bir sadelik vermiş." (hakimiyeti milliye, 2.4.1934)
 • sebahattin ali'nin ilk şiir kitabıdır ayrıca. 1937'de kurbağanın serenadı ve öteki şiirler adında bir kitap daha çıkarmıştır.

  http://ilkeser.com/…abahattin-ali-daglar-ve-ruzgar/
 • lise yıllarımda ilk defa kuyucaklı yusufla başladım sabahattin ali okumaya. tüm eserleri ayrı güzel ama şiirleri, şiiri sevdirdi bana. yapı kredi yayınlarının ciltli kitabını aldım osmanlıca kendi el yazısıyla beraber vermişler şiirleri, harikulâde bir eser.

  --- spoiler ---

  ne dost yüzünü yalasak
  ne düşmanları dalasak
  kendimizi oyalasak
  günümüzü hoş geçirsek

  vücut cevhersiz bir kalıp
  hiçe gider hiçten gelip
  bir tenhaca köşe bulup
  günümüzü hoş geçirsek

  toprağa girinceye dek
  esrarı görünceye dek
  yani geberinceye dek
  günümüzü hoş geçirsek.

  --- spoiler ---
 • sabahattin ali'nin şiirlerinin, farklı arşivlerde bulunan çoğu osmanlıca el yazmalarıyla beraber neşredildiği kitap...
  ayrıca her şiirin arkasında şiirlerin yazıldığı tarih, yer, yayımlandığı dergi, gönderildiği kişiler gibi bilgilerle birlikte sabahattin ali’nin mektuplarına ve mektuplarında şiirleri hakkında yazdıklarına da yer verilmiş...sabahattin ali şiirlerinin bazılarını hiç beğenmezmiş ,hatta gönderdiği kişilerde ona hep daha iyisini yazabileceği konusunda telkinlerde bulunurmuş...oysa bana hepsi birbirinden güzel geldi...demek ki büyük şair olmak bunu gerektiriyor...hep daha iyisini yapayım, yapmalıyım derken harika ürünler ortaya çıkıyor...ayrıca kapağı da çok güzel, yakışıklı adammış vesselam...

  edit: düzeltme.