şükela:  tümü | bugün
  • selma çiçek tarafından seslendirilmiştir, gecenin son yıldızına karışanlara.
  • yorum 'un en duygusal sarkisi. tek kelime ile mukemmeldir gerek sozleri bakimindan gerekse de vokal bakimindan.

(bkz: grup yorum)
  • çok ilginçtir bu parça. bilirsiniz ki çok hoş parçadır, hatta grup yorum'un en çok dinlediğiniz parçasıdır, birkaç gün bu parçayı unutursunuz; birkaç günün ardından tekrar hatırladığınızda ve birden bire çalmaya başladığında, sizi çok farklı dünyalara götürür.

bilirsiniz; bazı parçalar vardır, üst üste birçok kez dinlenilse de hatta günlerce, haftalarca en çok dinlenen parça olsa da, bıkmazsınız, her dinleyişiniz ayrı bir güzellikte gelir. işte grup yorum'un bu parçası, söz konusu tanıma en uygun parçalardandır.

dağlara doğru...
  • heyecanı çok güzel anlatan bir şarkıdır, dolayısıyla dünyanın en güzel şarkısıdır ki bu sebepten de dünyanın en güzel şarkısıdır. dolayısıyla öyledir.
  • bütünüyle muazzam. her bir parçacık oluşturuyor, tam ve mükemmel olanı.

http://fizy.com/#s/1aj5r1
  • ben bu şaheseri dinlerken ağlıyorum, bazen çok şaşırıyorum hala titireten birşeyler var içimizi. insan ne kadar değişir, ne kadar şaşar yolundan, başka siyasi fikirlere dalar geçmişini unutur, yaşam tarzı ne kadar değişir, ne kadar başkalaşır? ben bu eseri dinleyince yeniden şunu farkediyorum, demekki devrim ve devrimcilik ise mesele illa dönmeden ve ortayolculuktan bahsedilemez. eğer insanlar birsürü değişiyor ve yine de dağlara doğru kalıyorsa, sıyrılıp gelen varsa, orada devrimle başka bir ontolojik bağ vardır. bu bağın yapısı değişir, başkalaşır ama her daim hiçbirşeyi yoksa bir izi vardır, taa şuramızda. varlığımızı kendine kenetlemiştir aslında devrim, sevda, dağ, emek ve özgürlük. bu eserde bu külliyatın tamamı vardır.

edit:bu şarkıya ait hissettiğim şeylerin benzerini bana yaşatan, belki daha 17 yaşında bile olmayan kız, üzerine kırmızı bir önlük giyen devrime küçücük yüreğini adayan, kendilerini bilmeyen birisine partilerini tarif ederken "fideli tanıyor musunuz, işte biz onun gibiyiz" diyen can, sen hep varol.
  • yastığımda sıcaklığın dururken
    tenimde damlacık terin uyurken
    uyandık sabahın ilk ışığıyla
    karıştık gecenin son yıldızına

fazla soze gerek yok.
  • ahmet kaya şarkısı olarak bilinenin doğru ismi kadınlar'dır.