şükela:  tümü | bugün
 • silmarillion da anlatilan noldor elfleri ile yine ve yine ve yine melkor ya da morgoth arasinda gecen sava$
 • summoning'in '95 cikisli minas morgul* albumunden bir sarkidir. sabah uyaninca dinlenirse bunyede kafein etkisi yapar. yeni uyanan siz degilmissinizda baskasiymis gibi olur, siz bir acayip enerjik hissedersiniz, kuveti doldurup bir ucundan digerine kurbagalama yuzesiniz gelir.

  sitesinden de sozleri gelsin:

  in the year 455 it began, the battle of rapid fire.
  announced threw flames,
  more deadly then the third battle.
  streams of fire flowing out of thangorodrin and burned ardgalen
  and with the flame a see of orcs arrived,
  and balrogs and glaurung the dragon.
  having received all his might now dor thonion broke down first under this onset
  angrod and aegnor where killed and their folk enslaved.
  the riders of maglor where sacrifices of the flames.
  on the planes of lothlann victory on our side the triumph of morgoth.
 • orta dünyanın gördüğü en acı savaşlardan biridir. dört yüzyıl boyunca noldor elfleri tarafından kuşatılmış olan angbandda gizlice hazırlanan morgoth bir kış gecesinde beleriand ülkesine dalga dalga alevler göndererek savaşı başlatır (sudden flame ismi buradan gelmekte). daha sonra ejderha glaurung komutasındaki orc ve balrog ordusu kuşatmayı yarıp dorthonion tepelerini alıp magloru yenerek beleriand a girer. savaşın kaybedileceğini anlayan fingolfin morgoth ile teke tek dövüşmek için tek başına angbanda gider. (ayrıntılı bilgi için (bkz: fingolfin). sonuçta savaş ağır bir şekilde kaybedilir, kara bir leke olarak orta dünya tarihine geçer. fëanorun oğulları dağılır, her biri ayrı felaketlere doğru savrulurlar.
 • 4 yüzyıldan fazla bir süre, noldor güçleri angband güneyindeki karargahında morgoth'u kuşatma altında tuttu ancak ilk çağ 455 yılında, morgoth angband kuşatmasıdagor bragollach(ani alev saldırısı anlamında)'la kırdı.

  çarpışma, bir kış gecesi başladı, morgoth angband'dan alev nehirleri yolladı ve ard galen'in geniş otlaklarını aleve boğdu. daha sonra ejderha glaurund yönetiminde balrog ve ork orduları geldi. dorthonion'un yüksek tepelerine yöneldiler ve angrod ve aegnor'un kalelerini aldılar. beleriand'a morgoth'un girmesini sağlayan malgor gediği de ele geçirildi.

  maedros'un himring'deki kalesi, saldırılara dayandı, minas tirith de. ancak buna rahmen kuşatma kırıldı, feanor'un oğulları dağıldı ve morgoth güçleri kuzey ülkesine yayıldı.
 • dagor aglareb'in ustunden uzun zaman gecmisti ve o gunden sonra bir baris donemi yasanmisti. noldor'un yuce krali fingolfin bu baris zamaninda elflerin daha da guclendigini dusunuyordu. ustelik insanlarda elflerle dost olmuslardi ve onlarla ittifak kurmuslardi. buna guvenen fingolfin, angband kusatmasinin yeterince guvenli olmadigini dusunerek elfleri son bir savas yapmaya davet etti. ama kimse orali olmamisti. bir sure sonra fingolfin'in korkusu gerceklesti.
  bu baris doneminden faydalanan morgoth da buyuk ve etkili bir ordu hazirlamisti. ve bir gece morgoth, ard - galen diyarina kendi igrenc nefesinin oldugu bir ates topu gonderdi. ates topu dustugu yerdeki herseyi yakti. cevresinde canli kalmadi, orada asili kaldi. anfauglith adi verilen bu toz bulutunun yanindan gecenler bile ondan etkilenip oluyordu. cevredeki nehirler zehirlendi. bu baslangictan dolayi ortaya cikan savasa dagor bragollachani alev savasi dendi.
  ejderlerin en ulusu glaurung, diger ejderler ve cok sayida balrog ve sayisiz orktan olusan devasa ordu angband ustundeki kusatmayi kirdi. kusatmadaki tum noldor ve insan ordulari katledildiler. angrod ve aegnor gibi asil elf prensleri oldurulduler. feanor'un ogullari celegorm ve curufin savas alanindan kacmistirlar. sadece maedhros ayakta kalmabilmis, o da tum gucunu aglon gecidinin gecilmemesine harcamisti. dagilan elf askerlerinin cogu melian kusagi altindaki thingol'un ulkesine sigindi.
  fingolfin bu savasin noldor'un sonu oldugunu anladi. morgoth'tan intikam almak icin tek basina atladigi gibi angband'a dogru yola cikti. kini o kadar buyuktu ki onu gorenler gozlerinden ates sacan vala orome'yi gorduklerini sandilar. fingolfin, angband kalesinin onune geldi ve morgoth'a meydan okudu. morgoth, kara zirhini giyindi, grond'u [olum cekicini] aldi eline ve fingolfin'in karsisina cikti. morgoth bir valaydi, istedigi sekle girebilirdi. boyutu fingolfin'in bir kac katiydi, goruntusu cok korkunctu. ancak elf krali fingolfin bundan etkilenmis benzemiyordu, morgoth'un karsisinda beyaz bir gumus gibi parliyordu. kilici ringil'i cekerek, morgoth'un hamlesini bekledi...
  grond hizla yere carpiyordu ama her defasinda cevik fingolfin ondan kurtuluyordu. ustelik morgoth'a yedi kez vurdu ringil'le ama morgoth valaydi ve gucluydu. mucadele uzadikca elflerin en yuce krallarindan fingolfin yoruldu. sonunda da yere dustu, fingolfin son bir hamleyle ringil'i salladi. morgoth o andan sonra hep sakat dolasti. acimasiz morgoth grond'u fingolfin'in uzerine vurdu. o buyuk duellodan fingolfin yenik cikti, morgoth, onun cesedini kurtlara atacak iken kartallarin efendisi thorondor, cesedi ellerinden kapti ve morgoth'un yuzune silinmez bir iz birakarak ordan uzaklasti. cesedi o zamanlar disindaki hic kimsenin bilmedigi turgon'un gondolin kentine tasidi. noldor'un buyuk krali finwe oglu fingolfin boylece ayrildi arda topraklarindan...

  (bkz: akraba kiyimi)
  (bkz: gucler savasi)
  (bkz: dagor nuin giliath)
  (bkz: dagor aglareb)
  **** dagor bragollach
  (bkz: nirnaeth arnoediad)
  (bkz: war of wrath)
 • beleriand savaşları'nın dördüncüsü. ani alev savaşı...

  yüce kral fingolfin, çok uzun zamandır kuşatma altında olan angbad'da melkor'un durmadan hazırlandığını düşünüyordu. noldor efendilerini biraraya toplayarak, angbad'a yapılan kuşatmanın kuvvetlendirilip, ittifak içinde bir saldırı düzenlenmesi gerektiğini söylüyordu. ancak, noldor efendileri, kibirli ve gururluydular, topraklarında emniyet içinde yaşadıklarına inanıyorlardı. böylece fingolfin'in önerisini reddettiler ve kendi yıkımlarını hazırladılar.
  melkor, büyük bir kin içerisinde hazırlanıyordu ve hazırlıklarını bitirip saldırıya geçti. angbad önlerinde uzanan ardgalen düzlüklerine alev topları ve balroglarını gönderdi ve böylece dagor bragollach başlamış oldu. ardgalen'in yeşil çayırları, küle döndü noldor müttefiki sindar ve insan kuvvetleri yok edildi ve noldor geri çekilmeye başladı. angbad üzerindeki noldor kuşatması kalkmış oldu ve beleriand'ın yıkımı başladı. batı'da fingolfin ve fingon ile finarfin oğulları ağır saldırıya maruz kaldılar, özellikle finarfin oğulları: aegnor ve angrod katledildi, melkor orduları güneylere indiler. fingolfin ve fingon yardıma dahi gidemedi, üzerilerine çok ağır bir saldırı geldi, ancak insanların cesareti ve elflerin dirayeti, kralı korumayı başardı. ancak, şimdi dostlarından bir düşman deniziyle ayrılmışlardı. doğuda da, savaş feanor oğulları için iyi gitmiyordu. melkor orduları, maedhros'un cesaretine rağmen güneylere ossiriand'a kadar indiler.
  tüm bu haberleri alan, yüce kral fingolfin noldor'un yıkımının geldiğini anladı ve atına atlayıp angbad önlerine gitti. melkor'u teketek düelloya davet etti. melkor, ilk ve son defa tahtından ayrılıp dışarı çıktı. savaştılar, yüce kral fingolfin onu yedi yerinden yaraladı fakat fingolfin yoruldu ve melkor onun üzerine tam üç kez yüklendi. fingolfin üçüne de karşı koydu ve fakat en sonunda kalkanı kırıldı ve yere düştü. melkor, boynuna ayağıyla bastırdı. bu arada, fingolfin son bir hamleyle, melkor'u ayağından yaraladı ve melkor son'a kadar bu yaranın izlerini taşımak zorunda kalacaktı artık. melkor sonunda katletti fingolfin'i ve böyle sonu geldi işte elflerin en onurlusu ve gururlusu fingolfin'in. orta dünya'da da noldor'un tacı, fingolfin oğlu fingon'a geçti.
 • silmarillion'da geçen beleriand savaşlarının dördüncüsü. ani alev savaşı (the battle of sudden flame) olarak adlandırılır.

  güneşin birinci çağı'nın 455. yılında morgoth, bir kış gecesinde, angband'dan alev nehirleri yayarak ard-galen düzlüklerini küle çevirir. daha sonra, ejderha glaurung komutasında büyük bir balrog ve orc ordusu noldor'a karşı saldırıya geçer. savaş noldor'un yenilgisiyle sonuçlanır ve yaklaşık 380 yıl süren angband kuşatması sona erer.

  noldor yüksek kralı fingolfin, bunun üzerine büyük bir öfke içerisinde anfauglith'in üzerinden (ard galen düzlüklerinin küle dönmüş hali) angband'a giderek morgoth'u teke tek düelloya davet eder. angband'ın kapıları önünde gerçekleşen düelloda yüce elf kralı fingolfin, morgoth'u yaralamasına rağmen, morgoth tarafından öldürülür. fingolfin'in vücudu kartalların en yücesi thorondor tarafından alınarak gondolin'i kuşatan dağlar üzerine getirilir.

  "thus died fingolfin, high king of the noldor, most proud and valiant of the elven-kings of old. the orcs made no boast of that duel at the gate; neither do the elves sing of it, for their sorrow is too deep."
  (silmarillion'dan bir alıntı...)
 • gecenin karanlık ve aysız olduğu bir kış vaktiydi; ve soğuk yıldızların altında noldor'un tepelerdeki kalelerinden, thangorodrim'in eteklerine doğru loş bir şekilde ard-galen'in geniş düzlüğü uzanıyordu. gözcü ateşleri hafifçe yanıyordu, nöbetçi sayısı da azdı; düzlükteki kamplarında birkaç hithlum süvarisi uyanıyordu. morgoth aniden thangorodrim'den aşağı balroglardan daha hızlı akan büyük alev nehirleri yolladı, nehirler düzlük boyunca aktı; demir dağlar rengarenk zehirli ateşler püskürttü, havaya yapışan dumanı ölümcüldü. ard-galen böylece yok oldu, ateş çimenleri parçalayıp yuttu; ve boğucu bir tozla dolu, yanmış ve terk edilmiş bir virane olarak çoraklaşıp ıssızlaştı. bundan sonra adı değiştirilip soluk kesen toz, anfauglith dendi. orada kömür haline gelmiş birçok kemiğin çatısız mezarı vardı; çünkü akan aleve yakalanan ve tepelere varamayan birçok noldor bu ateşin içinde telef olmuştu. dorthonion ve ered wethrin'in yükseklikleri kızgın selleri geride tutuyordu ama angband'a doğru bakan yamaçlarındaki ormanların tamamı yanıyor ve duman savunmacıların arasında kargaşa yaratıyordu. böylece başladı büyük savaşların dördüncüsü ani alev savaşı, dagor bragollach. bu yangının önünde ejderlerin atası altın glaurung, tüm kudretiyle geldi, yanında balroglar vardı ve arkalarından da noldor'un daha önce hiç görmediği ya da hayal etmediği sayıda ork, kara ordular halinde geldi. noldor kalesine saldırıp, angband üzerindeki ittifakı kırdılar, noldor ve yandaşları olan gri elfleri ve insanları buldukları yerde katlettiler. morgoth'un düşmanlarının en yiğitlerinin çoğu sersemlemiş, dağılmış ve güçlerini toplamayı beceremez bir durumdayken savaşın ilk günlerinde yok edildi. beleriand'da savaş bir daha asla tamamen sona ermedi; ama morgoth'un hücumu azaldığında, baharın gelişiyle birlikte ani alev savaşı bitmiş kabul edildi.