şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: deh)
 • q3te kütlesi ortalamanın üzerinde olan bir skin'e sahip oyun karakterinin zıplarken çıkardığı ses. yaklaşık şöyle bir şeydir: "dah dah dah"
 • (bkz: kenaf)
 • abbas kiyarüstemi' nin iran'da kadınlar üzerine deneysel filmi. zaman zaman çok iyi zaman zaman sıkıcı. açılış sahnesi bir çocuğun ailesine felsefi bir bakışı. hayat kadınlı sahne derin mesaj kaygılı.
 • kiyarüstemi'nin başrolünde manya ekberi ve onun oğlu amin maher'in oynadığı filmi. spoiler verebilirim devamında.

  film anne ve oğlun ilişkisini inceliyor ama bunun yanında kapalı toplumlarda erkeklerin kadınlar üzerine etkisini eleştirel bir bakış açısı sunuyor.

  film tamamen arabanın içinde geçiyor(abbas kiyarüstemi imzası bu arabada sabit kamera) ve ismi ile müsemma 10 bölümden oluşuyor. 10 bölüm içinde sürücü koltuğunda maria ekberi'nin yanında bazen çocuğu ve bazen de kadınlar oturuyor. bu kadınlar değişiyor. kız kardeş, fahişe, günde üç kez türbeye giden bir kadın gibi karakterler var.

  çocuk ve anne ilişkisi adına ayrıca parantez açmak lazım çünkü kiyarüstemi'nin dişil ve eril yaklaşımını öğrenmek açısından faydalı olacaktır. kiyarüstemi burada çocuk üzerinde eril yaklaşımları kadına baskılarken dişil kuvvetin kırılma gücünü sınamaktadır adeta. ama çelik gibi sinirlere sahip, ayakları üstünde durabilen bir karakter olarak gördüm ekberi'nin oynadığı karakteri.

  bu arada film iran sinemasında kadına bir biblodan öte rol vererek ve onun dertlerini inceleyerek bakıldığı zaman da gerçekten bambaşka bir öneme sahiptir.