• cocuklarin genelde ilk ogrendigi parcadir.. sozleri tam olarak $oyledir: "daha dun annemizin kollarinda ya$arken, cicekli bahcemizin yollarinda ko$arken, $imdi okullu olduk siniflari doldurduk, sevincliyiz hepimiz ya$asin okulumuz".. okula gitmeden once yaban gelirdi..
  • şarkıda bahsi geçen "anne kolları" ve "çiçekli bahçe yolları" nı birbirine karıştırdığımdan annemin kollarında koşmam gerektiği izlenimine kapılıyordum ki bu hayal etmesi pek hoş bir şey değildi..
    sonra ilkokula başlayıp sabahları
    "larda yüzen alsancak"
    "tüten en son ocak obe"
    gibi sözler içeren şarkılar söylemeye başladık ve ben "allahım kim bu alsancak! neden larda yüzüyor" gibi beyin miken soruları bi kenara bırakıp şarkı sözleri karşısında duyarsızlaşmaya başladım..
    hatta çocukluğumda bir dönem kendimce yorumlamış olduğum "sılako kararzütü tarılgıtılgıt" diye bir şarkı vardıki bu kız bize ne anlatmaya çalışıyor diye ablak ablak bakan arkadaşlarımı hiç umursamaz gülüp de geçerdim.
    şarkının aslı (bkz: karadutum çatalkaram çingenem) (sıla kokar arzu tüter ılgıt ılgıt)
  • annemin kollarında yaşamak olsun çiçekli bahçemin yollarında koşmak olsun bana yabancı kavramlarsa da, sınıfları tıkabasa doldurmaktan da kötüsünün, bunun için sevinmek zorunda olmak, bunu bağıra bağıra ifade etmek olduğunu ilk dizelerinde hatırlatan şarkının ilk dizeleri.
  • dinledikçe ağladığım, türk müzik tarihi için mihenk taşı olmuş olan parça.
  • ingilizcesi twinkle twinkle little star olan mozart bestesi.
  • daha dun annemizin sözleriyle başlayıp hüzün içeren ama neşeli neşeli bize söylettikleri şarkıdır. şarkı, türk çocuğunu okuldan nefret ettirmediyse ne olayım. annenin güvenli sıcak kollarından, çiçekli bahçede sek sek sekerek oynamaktan alıkoyduk seni, okullu yaptık, der. bilinçaltı reklamı gibi içimize işlemiştir, biliyorum.
  • sözlerinin "daha dünan nemizin" yerine "daha dün annemizin" şeklinde olduğunu kimselere rezil olmadan fark ettiğim için kendimi şanslı hissettiğim şarkı.
  • - abi?
    - efendim gulcan?
    - daha dun annemizin...
    - biliyorum gulcan.
  • do do sol sol la la sol fa fa mi mi re re do dizilisli girisi olan, flut calamadigi icin ortaokulda butunlemeye kalmis kisilerin bile flutle calabildigi** bir sarkidir.
  • dershaneye giderken türkçe öğretmenimizin sözlerini değiştirip bize ezberlettiği şarkı. üstünden bir asır geçmesine rağmen unutmamış olmam da ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor galiba.
    sözleri şöyle ki..

niteleyen sözcükler adın başında sıfat
    sıfatı belirtenler her zaman olurlar zarf
    fiil dediğin -mek, -mak
    belirtenleri de zarf
    adın yerini tutan hep zamir oldu sen bak.

şimdi hep beraber daha dün annemizin melodisiyle okuyoruuzz...
hesabın var mı? giriş yap