şükela:  tümü | bugün
  • başlık tam olarak şöyle olacaktı: daha evlilik düşünmüyorum deyip sonra göz göre göre başkasıyla evlenme planları yapan kız.

aslında durum tam da evlilik teklifi falan değildi. hoşlandığım bir kız vardı. aramız da iyiydi. daha o zamanlar aile kurmak gibi hayalim vardı. işte ben de bu amaçla kıza gel bir birimizi daha yakından tanıma fırsatı verelim. böyle bir düşüncem var gibilerinden bir itirafta bulundum. kız da bana şimdilik böyle bir planım yok. seni boş boşuna bekletmek istemiyorum. sen kendi yoluna devam et, daha iyisini bulursun falan dedi. klasik, sorun sende değil bende tavrı yani. ben de bunun üzerine bir süre bozuk attım kıza karşı. bu da bana kırıldı neden böyle davranıyorsun diye. ama dayanamadım, yavaş yavaş atlatmaya çalıştım bu durumu. zamanla düzeldi aramız ama yine de bir burukluk vardı içimde. hala bir umut mu vardı bilmiyorum. bir beklenti içindeydim hep. dediğim gibi, aramız o kadar iyiydi ki, kızın benden hoşlandığını bile düşünüyordum. dedim herhalde bende de bir gelişme olmadığını görüp planlarında değişiklik yapmış. derken bir de duydum ki, görücü falan gelmiş, kızı da vermişler. bunu duyunca birşeyler koptu içimde. beni bekleme, sen kendi gelecek planlarını kur diyen kız benden önce plan değiştirmiş. sordum kendisine bu ne diye. anlattı işte, aileler kendi aralarında kunuşup anlaşmışlar, ben de bir şey diyemedim, razı oldum falan. halbuki öyle başkasının lafıyla hareket edecek biri de değildi. nasıl böyle oldu, anlayamadım. bende mi yanlış birşeyler var diye düşündüm. ama artık umrumda da değil gerçi. ne diyeyim, mutlu olsunlar.
  • evlilik düşünmüyorum değil, "seninle" evlilik düşünmüyorum demek isteyen kızdır. bilmemkaç yaşından önce evlilik düşünmüyorum deyip 7-8 ay sonra eski sevgilisiyle sözlenenleri de vardır (nerden bildiğimi hiç sormayın).
  • "hayır" dendiğinde ısrarla "neden" diye soracak kadın-erkek herkesin maruz kalabileceği durumdur.

ilişkilerde hayır, hayırdır arkadaş. en basitinden çekim yoktur arada. bunun görüntüyle falan da tek başına alakası yok, mal varlığınla da. "neden" diye ısrarla üzerine gidersen karşındakinin dil yeteneğine ve naiflik seviyesine göre pek çok mazerete maruz kalacaksın. sonra hayatının adamını/kadınını bulan şahıs da "ya aslında öyle demiştim ama ayıp olmasın şimdi, bir süre bekleyeyim" demez. demesin. sen de sorma!

not: "net olsun, direkt söylesin" diyenler çıkacak. bazen karşındaki öyle bir özgüvenle ve şaşkınlıkla soruyor ki "neden" diye, kıyamazsın o egoyu sarsmaya.
  • benzer durum başımdan geçti.

daha doğrusu daha farklı şekilde. o sıralar flört ettiğim birisi vardı. ama ciddi düşünmüyorduk o ara çünkü ben çalışıyordum ve o henüz öğrenciydi ve okulunun bitmesine daha vardı. bir ara aramızda evlilik mevzusu açıldı ve evlilik düşünmediğimi biraz daha maddi özgürlüğümün tadını çıkarmak istediğimden bahsettim kendisine. ve konu öyle kapandı. tabii daha sonra biz görüşmeme kararı aldık çünkü hayatıma farklı bir yön vermek istediğime karar vermiştim ve birkaç ay sonra da farklı birisiyle ciddi bir ilişkiye adım attım. e doğal olarak da hadi evlenelim madem muhabbeti aramızda oluştu ve ailelere bildirdik kararımızı. ancak tanışma merasimleri sırasında kendisi bana sosyal platformlardan birisi aracılığıyla ulaştı. görüşmeyeli neler yaptığımızdan bahsederken kendisine evlenmeye karar verdiğimden bahsettim. kendisi tabii hemen "e hani evlenmeyi düşünmüyordun?, nasıl ikna oldun?" tarzı yorum yaptı. ben de hayatımı düzene sokmak ve farklı bir yön vermek istediğimden ve onun da iyi birisi olduğundan bahsettim. birbirimize mutluluklar diledik hayliyle.

yani demek istediğim şu ki, o an ki koşullardan veya hayatımızdaki kişilerden veya olaylardan ötürü bazı konularda fikirler değişebilmekte. o yüzden çok da sorgulamamak gerek. hayat böyle. nerede ve ne zaman başımıza ne geleceği belli olmuyor çünkü.

tabii, ciddi ilişkim de evlilik ile sonuçlanmadı o da ayrı mevzu.