şükela:  tümü | bugün
  • hakan günday'ın bünyeyi derinden sarsan, günümüz "mülteciler sorunu"nu bireyselleştirip, göçmen ticareti yapanların mültecileri "canlı" sınıfından çıkarıp "sayı"ya indirgeyen gözünden olayı görerek vicdansızlık boyutuyla ruha onulmaz travmalar yaşatan romanından uyarlanan filmdir. kadrosunda güzelim insan ahmet mümtaz taylan'ın da olduğu film,avrupa'nın en eski ve önemli festivallerinden karlovy vary uluslararası film festivali'nde "kristal küre"yi zorlamaktadır.
  • iflah olmaz bir hakan günday hayranı olarak yana yakıla merak ettiğim film. yolu açık, şansı bol olur umarım.

filmle ilgili tüm gelişmeler için; twitter hesabı
  • beynimin "kitabını okuduğun filme gitme,pişman olursun" uyarılarını dikkate almayıp dün gezici festival #72629359 de izlediğim filmdir. uyarıdaki önermeyi kesinleştiren veriler sağlamıştır.

eğer hayal dünyası zenginlerdensen soluksuz okuduğun bi hikayede yarattığın film platosu,karakterlerin iç dünyası, olayların geçtiği zaman ve mekanlarla ilgili detayların bolluğu ile senaryonun kralını yazıyor ve okurken onu yaşıyorsun.sonrasında da ruhunda oluşturduğu travmanın şiddetiyle puanlıyorsun. şöyle özetlemek gerekirse,benim içinde yaşadığım senaryonun puanı (imdb üzerinden hareketle) 10 sa, seyrettiğim 3! aha da seyretmeden önce yazmışım #69251591

hakan günday nası olup da "işte o benim" diyecek kalbi taşlaşmışı bile derinden sarsacak psikolojik ve sosyolojik gerilimi olan hikayesini bu kadar yavanlaştıran bi senaryoya imza atmış anlamadım. kitap aklıma geldiğinde hâlâ ağzıma çürümüş çiğ et çiğnemişliğin (yok,denemedim) kekremsiliği yerleşirken, filmden çıktığımda gazete kağıdı çiğnemiş ve tükürmüş (bunun tadını biliyorum bak) yavanlığı vardı ağzımda. yarıda kalmışlık hissiyle boğuldum. emeği harcamaktan nefret ediyorum ama başka bi emeğin heba edilmesine yol açtığı için tutamadım kendimi. yazık!