şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yurdumun bir karadeniz köyünden üç kişinin dışında herkesin göç ettiği dramı anlatan bir belgesel.

daha güzel bir hayat için göç edilip ama aslında çok yanlış olan pişman olunan bir hareket olduğunu gösteriyor bizlere tokat gibi.

trt'den yine ders gibi bir belgesel.

hayatın çok kısa olduğunu bunu şehirlerde berbat ettiğimizi anımsatıyor içinde, nasıl olsa çürüyeceğiz neden büyükşehirlerde çürüyoruz dedirtir.

bana bir şey daha öğretmiştir ki herkesin de öğrenmesi gerekmektedir: lütfen anne ve babalarınızı zorla yanınıza getirmeyiniz, bırakınız köylerinde kalsınlar ve sıkça ziyaret ediniz onlar sizleri özlüyorlar.

emeği geçenler:

daha güzel bir hayat

yönetmen-yapımcı: pınar okan
    görüntü yönetmeni: mehmet gülmez
    kameraman: mustafa özcan-filiz çakmak
    ışıkçı: özkan bozkurt
    kurgucu: yalçın canavar
    ingilizce çeviri: özge kayakutlu
  • trt'nin en güzel belgesellerinden biri.
    karadeniz'in dağ köylerindeki göç sorunu kastamonu'nun azdavay ve pınarbaşı ilçelerinin köyleri üzerinden anlatılmış. bazı köylerde 2 ya da 3 kişi yaşıyor ve hepsi de 60 yaşın üzerinde. evlatlarını istanbul'a ya da yurtdışına uğurlayan bu doğa harikası köyler ve köy sakinlerinin bir yılını işlemişler.

kastamonu'nun bitmek bilmez ormanlarının renk cümbüşü içindeki, görsel şölen yaşatan manzaraları için bile izlenebilir ancak benim dikkatimi çeken şeylerden biri de topraklarına bir ağacın kökleriyle bağlandığı gibi bağlanmış bu insanların konuşmalarında sezdiğim bilgelik oldu.

kastamonu dağ köylerindeki yitip gitmekte olan kültüre dair çok içten, çok sıcak bir yapım olmuş. emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

belgesel sırasında hüzünlendim hatta sık sık gözlerim yaşardı, gülümsedim, eskileri hatırladım ben de. bittiğinde ise ruhumun arındığını hissettim. izlemek isteyenler için şurada.
  • çok muhteşem bir belgesel. izlemenizi tavsiye ederim.
  • peter handke'nin solak kadın'ının çocuğunun ,ödevi için şöyle tarif ettiği hayat:

"hava ne soğuk,ne çok sıcak olsun isterim.ılık bir rüzgar her zaman esmeli,bazan da insanin çömelip kalmasini gerektirecek bir firtina çikmali.otomobiller yok olacak.evler kirmizi olsa.çaliliklar altin olsa.insan her şeyi bilse de hiçbir şey öğrenmek gerekmese.adalarda yaşasak.caddelerde otomobiller açik durur,yorgun olan binebilir.zaten hiç mi hiç yorgun olmaz insan.otomobiller kimsenin değil.akşamlari hep uyanik kaliriz.insan neredeyse orada uyur.hiç yağmur yağmaz.her arkadaş dörder dörderdir,tanimadiğimiz insanlar yokolur.bilinmeyen herşey yokolur."*
  • trt belgeselde yayınlanan bir belgesel. köyünden, toprağından, ineğinden, köpeğinden, tarlasından kopamayanların öyküsü.
  • beklentisi, varolan hayatin pabucunu dama atan* hayat.
  • çok samimi bir belgesel. yaşlı amcaların hayata bakışı ve sakimiyeti derinden etkiliyor.
    küçükken köyden kaçacak yer arardım, şimdi o saf hayatı özlüyorum arada. yaşlanıyoruz be sözlük
  • depresyondaymış gibi her şeye gözlerim göl, genzim göl izledim. mahvımıza mı üzüldüm, yaşantıya mı özendim ayıramıyorum. tam da sağlık ve hayat yorgunluğu sorunlarının üzerine denk geldi diye mi, artık kendimi hayat gailesinin gerekliliğine kandıramıyorum diye mi...

kaliteli bir doküman.
  • artık hiç bir işe yaramayan, bir kenarda duran tarım ve hayvancılık aletleri, boş ahırlar, inanılmaz güzel çayırlar, otlaklar, terkedilmiş köylerde yaşayan son 2-3 yaşlı insan, zamanında binbir emekle, ahşap işçilik kullanılarak yapılmış, içleri döşenmiş evler ve daha birçok güzel, hüzünlü görüntü ve söyleşi içeren belgesel.

görüntülerin çekildiği köy; azdavay'a bağlı kayabaşı köyü.
  • mümkün