şükela:  tümü | bugün soru sor
 • american association for the advancement of science (aaas) bünyesindeki araştırmacılara göre, insanlarda zekâ ve hafızanın gelişmesine aynı zamanda yaratıcılığın artmasına yardımcı olan iki adet renk var.

  profesör juliet zhu’nın liderliğinde gerçekleştirilen araştırmada, katılımcılara dikkatli veya yaratıcı olmalarını gerektirecek görevler verildi. bir grup katılımcı bu görevleri mavi arka planlı bilgisayarlarda, başka bir grup katılımcı ise görevleri kırmızı arka planlı bilgisayarlarda tamamladı.

  sonuçlara göre; kırmızı arka planlı bilgisayarlarda çalışan katılımcılar, dikkat ve detaycılık gerektiren görevlerde daha iyi bir iş çıkardılar. mavi arka planlı bilgisayarlarda çalışan katılımcılar ise, diğerlerinin elde ettiğinin iki katı kadar yaratıcı fikir buldular

  internet sitelerinin tasarımında ve markaların ana renk seçimlerinde genellikle mavi hep ön plandadır. facebook ve twitter gibi popüler sosyal medya sitelerinin mavi rengini marka logolarında kullanmalarının sebeplerinden biri de bu rengin, güven ve rahatlıkla ilişkilendirilmiş olmasından geçiyor olabilir.

  bu renklerin bilinçaltımızda neden bu kadar spesifik görevler üstlendiğine dair henüz elimizde somut veriler olmasa da araştırmacıların bu konu hakkında çeşitli teorileri var

  “yollardaki ‘dur’ levhaları, acil durum araçları ve öğretmenlerimizin sınav kağıtlarımızın üzerinde işaretleme yapmak için kullandığı kırmızı kalemler sayesinde, insan beyni kırmızı rengini tehlike, hata ve dikkat gibi konseptlerle ilişkilendirmiş olabilir,” diyor profesör zhu. bu sebeple kırmızı renk, bizi yaptığımız işlerde biraz daha tedbirli olmaya itiyor ve beynimizi dikkatli olmamız için uyarıyor.

  peki, mavi rengin yaratıcılıkla nasıl bir alakası olabilir? mavi renk, insanları rahatlatıyor ve motivasyonu artırıyor. “mavi renk; açıklık, barış, rahatlık gibi konseptlerle ilişkilendirildiği için mavi rengin yoğun olduğu yerlerde insanlar düşüncelerini ifade etmekte ve yaratıcılıklarını konuşturmakta kendilerini daha özgür hissediyorlar,” diyor profesör zhu.

  kırmızı ve mavinin dışında, markaların fazlasıyla tercih ettiği renkler arasında sarı ve turuncu da bulunuyor. araştırmalara göre, kırmızının tetiğe geçiren özelliklerini kısmen paylaşan ama aynı zamanda güven ve heyecan konseptleriyle de ilişkilendirilen turuncu rengi, markalar arasında oldukça popüler… turuncu aynı zamanda, acelecilik ve hız gibi kavramlarla da öne çıkıyor.sarı ise mutluluk ve dost canlısı olmak gibi şeyleri ima ederken aynı zamanda beynin kaygı merkezini de uyararak uyarı niteliğinde de algılanabiliyor. kynk