şükela:  tümü | bugün
  • iyi partinin bu seçim müziğiyle çıtayı allahuekber dağlarına taşımasını sağlamış olan şarkıdır.
    (not: iyi partiyle ve siyasetle zerre ilişkim yok, apolitiğim. bu entry tamamen nesnel görüşler ile girilmiştir.)
  • şu an pop listelerinde çalan şarkıların %99'dan daha iyi olan bir şarkıdır. işin ironik tarafı bunun bir seçim şarkısı olması.
  • bizde sabir cok aslan kahvaltida yumruk yeriz diye baslayip korkuyla ordugun duvarları dansederek yıkıyorum diye devam eden kısmı bu aralar dilime takilan şarkı. konuyu oyle guzel özetlemiş ki. imamoğlu hdpnin degil ahan bizim gibi tengrinin evlatlariyla başa geldi. gerisi hikaye gerisi palavra.
  • şu geride bıraktığımız ay içinde yaşananları da hesaba katınca oldukça isabetli bir klip senaryosu ve sözlere sahip olduğunu tekrar anladığımız şarkı.

özellikle şarkının giriş sözleri bir yandan akşener özelinde bir yandan muhalefet genelinde birçok mesajın, hükümete ulaşmasını sağlıyor. tabi anlayana.

ysk, aa ve akp işbirliği ile geçmişten günümüze gasp edilen ve edilmeye çalışılan seçimler ile birlikte son seçimlerde chp ve iyip teşkilatlarının bu oyunu bozması. doruklara ulaşan ve artık dönülmez noktaya gelen kutuplaştırma söylemleri şurada akla geliyor;
    --- spoiler ---
    gel otur bi konuşalım
    bak bu kez ben de sakinim
    elini görünür bir yere koy
    tüm oyunlarına hakimim
    bir nefeste çaldın
    tüm umutları şahidim
    --- spoiler ---

adeta seçimden sonra oluşan hava, akşener ve iyip'in cumhur ittifakı için neler ifade ettiğini de şuradan anlayabiliriz;

--- spoiler ---
    ama zilin sesini duydun
    bak ikinci raund başladı
    sen deliye (meral mommy) çattın oğlum (rte)
    anlatsın arkadaşların (mehmet bahçeli)
    tozumu silktim, dişimi sıktım
    yine çatıldı kaşlarım
    --- spoiler ---

şurası zaten tamamen adrese teslim, nokta atışı (klipteki sorgu odası sahneleriyle desteklenmesi de cabası, mesela sosyal medya dosyasının masaya atılması);

--- spoiler ---
    herkes için var mı kelepçen?
    hesap eder misin?
    yalan sıkan silahların da
    bir gün biter mermisi
    direndiğin ben değilim uyan!
    hayatın ta kendisi

sakin ol efendi ol
    gözümde yok ne sağ ne sol
    benim derdim yarınım
    geçmişe de sana da yol
    ne bitmez zehirmiş içindeki
    düşümden defol
    --- spoiler ---

sonlara doğru yine doğrudan doğruya iki kişiyi aklımıza getiren dizeler;

--- spoiler ---
    bizde sabır çok aslan kahvaltıda yumruk yeriz
    şimdi hala bıkmadıysan gel yine korkut beni
    benim derdim hayatım, senin gibi koltuk değil

nefretle açtığın delikleri sevgimle tıkıyorum
    korkuyla ördüğün duvarı dans ederek yıkıyorum
    sen asansörle inerken ben merdivenden çıkıyorum
    --- spoiler ---

nakarat ve klipteki "kadın" vurgusu da iktidardaki sonun başlangıcını ve bu süreçteki en büyük paydaşlardan birini sembolize ediyor. nihayetinde tencereden sorumlu bakanlarımız genellikle kadınlar. zulüm, baskı, şiddet, taciz, tecavüz gibi ahlaksızlıklara da maalesef maruz kalan onlar ve o annelerin minik yavruları.
    peki ensar gibi kurumsallaşmış örneklerin yanında yüzlerce tacizci ve tecavüzcünün hiçbir şekilde hak ettikleri cezaları almamasından sorumlu tutulması gerekenler kim? tabii ki yönetenler.

ha normal bir devlet olursun, yargıya topu atarsın ama ülkemizde "yargı bağımsızlığı" kavramı en kısa fıkralardan biri haline geldiği için, geçiniz bu teraneleri.

yani kısacası sözlerin tamamı ve klip kompozisyonu ile gün geçtikçe "illimünati detected" modunda haklı çıkacak bir şarkıdır efendim. şimdiye kadar zaten büyük oranda haklı çıkmıştır. ama umalım ki daha geniş ölçekte bu isabet oranı devam etsin.
    --- spoiler ---
    ben hala yürüyorum
    bak karşındayım
    inadına büyüyorum
    yolun başındayım
    --- spoiler ---