şükela:  tümü | bugün
  • meb'in bu seneki ilköğretim ve ortaöğretim haftalık ders çizelgesi'ne göre bir öğrenci;

1.sınıfta 10 saat, 2. sınıfta 10 saat, 3. sınıfta 8 saat, 4. sınıfta 8 saat, 5. sınıfta 6 saat, 6. sınıfta 6 saat, 7. sınıfta 5 saat, 8. sınıfta 5 saat türkçe dersi görüyor.

9. sınıfta 2 saat, 10. sınıfta 2 saat, 11. sınıfta 2 saat, 12. sınıfta 2 saat dil ve anlatım dersi görüyor.

bir eğitim öğretim yılında kabataslak 30 hafta ders görülüyor olsun.

liseyi bitirmiş bir öğrenci eğitim hayatı boyunca 1740 saat türkçe dersi, 240 saat dil ve anlatım dersi görmüş oluyor.

farkındayım bu hesap güncel uygulanan ders programına göre yapılmış bir hesap. şu anda lise mezunu olmuş bir kişinin gördüğü ders saati bu hesaptan biraz daha farklıdır. fakat çok da fark edeceğini zannetmiyorum zira türkçe dersi her zaman da önemsenmiş, verilen bu önem ders programına yansıtılmıştır.

gelelim sonuca. bir üniversite öğrencisi hayatı boyunca 1980 saat türkçe dilbilgisi hakkında bilgilendiriliyor. bakın 1980 saat diyorum. dile kolay, tam 1980 ders saati. ve bu insan kendisine ''dilini bilsin'', ''türkçeyi adam gibi kullansın'' diye harcanan 1980 saate rağmen hala dahi anlamındaki de'yi ayıramıyorsa, ki'yi ayrı yazacağı yerde bitişik yazıyorsa, noktalama işaretlerinin kullanımını bilmiyorsa, iki paragraf yazıyı doğru düzgün yazıp kendini adam gibi ifade edemiyorsa kusura bakmayın ama bu insan en hafif tabirle aptaldır.
  • bu yaşa kadar kendi dilinde bir cümleyi bile hatasız yazmayı öğrenemediği için maldır, bu sebeple mala anlatılır gibi anlatılmalıdır. o bağlacın ve yazım hatalarının yazı okunurken akıcılığı ve anlaşılırlığı ne derece bozduğunun farkında değildir. bu mallığını öz güveni sayesinde ulu orta gururla anlatabilir. gazetelerde, dergilerde, televizyonda dile pek önem verilmediği için hatalarından kendilerini sorumlu tutmamaktadır. bildiğim kadarıyla her bölümde türk dili adında zorunlu seçmeli bir ders vardır. lise bitirip üniversiteye gelmiş bu malların hala doğru düzgün yazmayı becerememelerine istinaden koyulmuştur. piyasada bununla ilgili çok sayıda kitap mevcuttur. gurur yapmayınız, öğreniniz.

düzeltme: bu entry hakkında çok mesaj aldım ve herkes öz güven kelimesinin bitişik yazılması gerektiğini söylemiş. türk dil kurumu kılavuzundan bakıp kontrol etme ihtiyacı hissettim. öz güven ayrı yazılır.
  • okuduğu okulun vizyonunu, niteliğini, eğitim kalitesini sorgulatandır.
  • herkes i 'herkez', yalnız ı 'yanlız', değil i 'deyil' yazan üniversiteliden farksızdır.
  • üzerine fazla gidilmemesi gereken üniversiteli. belli ki bir zeka problemi veyahut öğrenme sorunu var. günde beş dakikalık bir egzersizle bir aylık periyotta öğrenebilir diye düşünüyorum.
  • isterse cern deneylerinin amacını anlatıyor olsun adam yerine koyup da yazdıklarını okumayacağım kişidir. yoksa tabi ki bize ne isterse kiril alfabesi kullansın gavat. kendi dilini düzgün yazmaktan aciz, bir de bununla övünen bir beyinsiz işte der geçeriz.
  • bunlardan çokça vardır. bunların üniversitede hoca olanlarından da çokça vardır. basında çalışanlarından da çokça vardır. sebebi basittir: okumamak.
  • habervaktim sitesinde de iş bulabilir:

http://www.habervaktim.com/d/news/571033.jpg
  • üniversiteli olmayı haketmeyen üniversitelidir.
  • darılmaca gücenmece yok, net bir gerizekalıdır. gerçi kim üstüne alsın ki bu lafı, adam daha yanlış yazdığının farkında bile değil o ayrı mesele. şu kadar sene okudun şu kadar sınava girdin şu kadar kitap okudun geyiğine hiç girmeyeceğim. bu kadar basit bir olayı bile beceremeyen insanda ben salaklık ararım arkadaş. zaten bu adam kesin salaktır dediğim insan bugüne kadar beni hiç yanıltmamıştır.

mesela çalışan insanlar olarak gün içinde onlarca e-mail alıyoruz, inanın ne ünvana sahip sığırlar neler yazıyor neler. lan ben o maili sikime takıp ciddiye bile almıyorum, yav he he diyorum adama, gazı geçiyor zaten. üniversiteden çok yakın bir arkadaşım var, 28 yaşına gelmiş pezevenk ama adamın türkçe yerlerde, itü mezunu lan bu adam bir de. ona mesela açık açık diyorum sen bir gerizekalısın diye, tamam yakın arkadaşım seviyorum eyvallah ama gerizekalı işte ne yaparsın bunu atsan atılmaz satsan satılmaz. bu gerizekalı daha yükselecek, yönetici falan olacak, iki gram beyniyle insan yönetecek pehh.

ha tabi şu tipler daima olacak yeryüzünde "yazım hatasını siktir et önemli olan işşş işşş". şaşırtıcı değil, zira cehaletin prim yaptığı tek ülke bizimki.