şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cahilden önce aptaldır. 5 sene ilkokul, 3 sene ortaokul, hadi bir yer kazanamadı düz lisede okudu diyelim 3 sene lise, üniversite kazananmaya yeterliği olmasa bile 11 senede anlam karmaşasını önleyen son derece basit bir kuralı görsel hafızasına bile atamayan insanın asıl problemi cehalet değil, zekayla alakalı. cahilliği ise kitap okumamasından ileri geliyor, sadece okuma yazma öğrenmiş bir insan bile kitap okurken anlam vurgularından hangi de ve ki'nin ayrı yazılacağını kolayca anlayabilir.
  sayısal mezunlarının bilmemesi normal değil, daha da anormal bence. bu kadar basit bir şeyi aklında tutamayan hangi aklı sayısala yetirebiliyor acaba.
  söylememe gerek olduğunu zannetmiyorum ama eleştiren yerin dibine sokulurken yazamayan mazlum diye alkışlanacaktır, çünkü aptallık ve cahillik son derece konforlu ve kolay ulaşılabilir olduğu için talep çok. halbuki çalışmayla normalleştirilebilecek, düzeltilebilecek durumlar.
 • not: aslında bu tartışmayla alakam yok. ilk entry ve beraberinde bir kaç entry silinmiş sanırım. de kullanımı konusuna çok fazla takılmış debe gafleti içerisinde bir yazara, türkçenin yalnızca klasik hataları yapmamaktan ibaret olmadığını göstermiştim. kendisi de yanlış yazıyordu çünkü. entrynin geri kalanında da türkçe yazmanın önemli olduğunu, fakat yazamayanlara cahil denmesini biraz abartılı bulduğumu, ayrıca yazım kuralları konusunda ekşi sözlük'ün yazarlara ve okurlara gerçek anlamda katkıda bulunduğunu, sözlükten çok şey öğrendiğimi falan yazmıştım.

  özete rağmen hala okumak istiyorsanız buyrun efendim;

  türkçeye hakim bir insan, "türkçe'ye hakim bir insan" yazarken kesme işareti kullanmaz.

  nitekim 'türkçeye' böyle yazılır.

  edite edit: ekran görüntüsü

  amatör müyüz lan biz. *

  not: demem o ki, olur bazen yazım hataları. bu kadar kolay yaftalamayın insanları. yazım konusundaki bilincimiz tamamen ekşi sözlükte yazar olmanın getirdiği bir avantaj. sürekli denetleyen birileri var çünkü ve bu iyi bir şey. kısacası artistliğini ekşi sözlüğe borçlusun adamım.

  ama ne demiş fuzuli;

  cahil adem olmaz evliya olsa
  kamile fırsat ver eşkıya olsa

  ya da anonim bir deyişle;

  eşeğe altın semer de vursan, eşek yine eşektir.

  özet geç piç versiyonu: hee hee sen çok şeysin, havan kime amk? *

  tekrar edit: eşekli olan söz ziya paşa'nın terkib-i bend'inde geçermiş. o da anonim değil, sahipli bir deyişmiş; sağolsun uyardı arkadaşlar. ben anonim sanıyordum, bir şey daha öğrendim sayelerinde yine. hatta aslı da şuymuş;

  bed-asla necâbet mi verir hiç üniforma
  zer-dûz palan vursan eşek yine eşektir

  son edit: sözlükte denk geldiğim ve gerçek anlamda hayattaki tek başarısı dahi anlamındaki de'yi ayrı yazmak olan insanlar var lan. çok ciddiyim. yazık valla. iyi ki dahi anlamındaki de ayrı yazılıyor amk, yoksa bunlar ona buna cahil diyemediği için can sıkıntısından ölürdü.

  yaşasın ayrı yazılan dahi anlamındaki de. kahrolsun dahi anlamındaki de'yi bitişik yazan cahiller. *

  bir de futbol başlıklarında var bu, "bilmem ne hakkında bilmem ne diyen orospu çocukları..." diye başlayıp ana avrat söverler. şu da sıkça kullanılanlardandır; "maçtan sonra entry silenin anasını sikerim!!!" aynı kafa işte. bu ne şiddet lan?

  bak mesela bunlara göre galatasaray başlığındaki beşiktaş taraftarları ve beşiktaş başlığındaki galatasaray taraftarları hepten orospu çocuğu. fenerbahçe taraftarını çözemedim tam, onlar ikili oynuyor galiba. *
 • adam anasına babasına toz kondurmamak için "anam babam bilmiyor bile bu kuralı, cahil mi oluyo şimdi hıh! kültürlü insan olma kriteriniz bu mu?" diyor ya jfkaksjksks

  yok, kültürlü insan olma kriterimiz kesinlikle bir dile hakim olmak, onu doğru şekilde kullanabilmek, yazıp okuyabilmek olamaz. çok haklısınız arkadaşlar. kültür dediğinizin dille, yazmayla, okumayla, mürekkep yalamışlıkla ne alakası olabilir, değil mi ya?!

  "kültürsüz insan, cahil insan değersizdir" dense karşı çıkarım, çünkü herkesin en azından bir can olarak bir değeri vardır. ama kalkıp da kültürsüzlüğünüzü, üç beş dil kuralını öğrenip layıkıyla kullanmaya üşenecek kadar kof insanlar oluşunuzu burada saçmasapan biçimde temellendirmeye çalışmanıza prim verecek halimiz yok. bu saçmalama cesaretinizi de "cahil cesareti"nden başka bir şeyle açıklamak mümkün değil.
 • ki'yi de de ki ise yarasin.
 • "hemde" olmaz "hem de" olacak. kıps.
 • kesinlikle haklı bir iddiadır. konuştuğun dilin kurallarını bilmiyor musun? e o zaman bu konuda cahilsin. kabul etmemek nedendir güzel kardeşim.
 • ayrı yazmayan herkesi cahillikle itham etmek fazla radikal bir tutum olsa da hatada ısrar eden, bunu savunmaya çalışan herkese cahil denilebilir kesinlikle. millet olarak ne kadar seviyoruz vasatlığı, hiçbir insan evladı kabul etmez mi yahu hatasını?
 • 1. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenleri takmayanlar,
  2. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenleri eleştirenler,
  3. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenlerin eleştirilmesine kızanlar,
  4. türkçe yazmayı bilmeyen, eleştirileri takmayanlar,
  5. türkçe yazmayı bilmeyen, eleştirilerden pay çıkaranlar,
  6. türkçe yazmayı bilmeyen, bilmeyenleri eleştirenlere kızanlar,
  7. türkçe yazmayı bilmeyen, yanlışı bir tercihmiş gibi sunup eleştirenlere kızanlar.

  tüm bu gruplar içinde en tehlikelisi kesinlikle ve kesinlikle "3" ve "7" numaradır. cahilden beterdir. net.
 • gerçekten büyük bir toplumsal soruna parmak basılan entry. arkadaşlar cidden 30 yaşına gelmiş, dört senelik üniversite bitirmiş, kalburüstü insanların "geliyormusun" yazmasından duyduğumuz rahatsızlığı biz size asla anlatamayız. bebekliğinden beri konuştuğun, eğitimini aldığın bir dili yeterli şekilde konuşup yazamamak için ya uber gerizekalı, ya süzme cahil ya da ciddi anlamda vurdumduymaz olmak gerekiyor.

  işin daha da vahim boyutu kendisini, bu durumu ve bu durumun içinde bulunan insanları türlü gerekçelerle savunmak zorunda hissetmek, cehaleti legal hale getirmek için emek sarfetmektir. hiçbirimiz annemizin karnında öğrenmedik dahi anlamındaki -de'lerin, -da'ların nasıl yazılacağını. ortalama bir zeka seviyesindeyseniz en fazla yarım saatlik bir emekle türkçe'yi düzgün kullanmaya başlayıp cehalet eleştirilerinden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. cehaletin çözümü bu kadar basitken cehaleti savunmak için emek harcamak başlı başına bir cehalet göstergesidir.

  durumdan kurtulmak isteyip işin içinden çıkamayanlar için edit, bari bir boka yarasın;

  1- soru ekleri her zaman ayrı yazılır. "yapabilirmi" değil, "yapabilir mi". "gidiyormusun" değil, "gidiyor musun".
  2- yeterlilik eki her zaman bitişik yazılır. "yapa bilirim" değil, "yapabilirim". "gide bilirsin" değil, "gidebilirsin".
  3- her şey ayrı, herkes bitişik yazılır.
  4- özel isimler her zaman eklerden kesme işareti ile ayrılır. "alinin" değil, "ali'nin".
  5- sadece ve sadece dahi anlamındaki -de'ler ve -da'lar ayrı yazılır. buradaki dahi anlamı kavramını pek iyi anlayamıyorlar insanlar. dahi'den kastımız eğer ingilizce biliyorsanız ingilizce'deki also'dur. sadece türkçe ifade etmek gerekirse "ilave olarak" gibisinden bir anlama gelmesi gerektiğini söyleyebiliriz. yani örnek vermek gerekirse;

  "akşam ali de geliyor"

  burada var olan bir topluluğa ek olarak, ilave olarak ali'nin de gideceğinden bahsediliyor, bu da buradaki -de'yi dahi anlamındaki -de yapıyor. ama şu cümleye bakarsak;

  "kalemim ali'de kalmış"

  buradaki -de eki herhangi bir katılım veya ilave olma durumu belirtmez. buradaki -de eki iyelik ekidir, aidiyet belirtir ve bitişik yazılır. daha önceki maddede bahsettiğimiz ali'nin özel isim olma durumu sebebiyle özel isim ile ek arasına kesme işareti gelir ve "alide" değil, "ali'de" olarak kullanılır.

  6- bunların dışında bir de -ki'lerin yanlış kullanımı var, ona da değineyim. -ki eğer "seninki", "benimki", "ananınki" gibisinden iyelik ve aidiyet manası taşıyorsa ayrı ya-zıl-maz. ancak iyelik anlamı dışındaki -ki'ler her zaman ayrı yazılır;

  "ne oldu ki", "gitmedim ki".

  7- emin olmadığınız her şeyi bitişik yazın, verdiğiniz anlamsız boşluklar gerçekten çok komik duruyor. araya karışan bir kelimede space tuşu basmamış dersiniz en azından ama "san ki bir güneş doğdu" yazdığınızda otomatikman daşak unsuru oluyorsunuz.