şükela:  tümü | bugün soru sor
184 entry daha
 • girilen entryleri okudum da de'yi ayırmayan insanlar cahilmiş,yüzeyselmiş,aldıkları üniversite eğitimlerinden önce bunun eğitimini almalıymış vs vs

  kusura bakmayın da bir siktirin gidin amına koyayım. dilin kullanılış amacı insanlarla iletişim kurmaktır. karşı taraf anladığı sürece bir sıkıntı yoktur çünkü amaç "anlaşabilmektir"

  hala bu durum seni rahatsız ediyorsa dahi anlamındaki "de" götüne kaçmış olabilir. tavsiyem onu oradan tez zamanda çıkartmandır böylece hem rahatsızlığın geçer hemde de'yi ayırmış olursun.

  edit: uyarı için teşekkürler ancak "hemde" yazdığım için son derece mutluyum. eğer size raharsızlık veriyorsa dediğim gibi batan yerinizden çıkartabilirsiniz kıps ;)
 • "hemde" olmaz "hem de" olacak. kıps.
 • ayrı yazmayan herkesi cahillikle itham etmek fazla radikal bir tutum olsa da hatada ısrar eden, bunu savunmaya çalışan herkese cahil denilebilir kesinlikle. millet olarak ne kadar seviyoruz vasatlığı, hiçbir insan evladı kabul etmez mi yahu hatasını?
 • cahil demeyelim de özensizdir, yazılı iletişimin temel kurallarını ve bu kurallara gösterilen özenin karşısındaki kişiye kendisiyle ilgili birtakım fikirler sağlayacağına dikkat etmeyendir. hep diyoruz imla önemlidir diye. düşünün; karşınızda herkez, deyil vs. yazan birisi olduğunu. ne hissedersiniz? intibanız ne olur bu kişiyle ilgili?
 • cokda sikimde
 • 1. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenleri takmayanlar,
  2. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenleri eleştirenler,
  3. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenlerin eleştirilmesine kızanlar,
  4. türkçe yazmayı bilmeyen, eleştirileri takmayanlar,
  5. türkçe yazmayı bilmeyen, eleştirilerden pay çıkaranlar,
  6. türkçe yazmayı bilmeyen, bilmeyenleri eleştirenlere kızanlar,
  7. türkçe yazmayı bilmeyen, yanlışı bir tercihmiş gibi sunup eleştirenlere kızanlar.

  tüm bu gruplar içinde en tehlikelisi kesinlikle ve kesinlikle "3" ve "7" numaradır. cahilden beterdir. net.
 • hata sonucu yapılmış ise zaten fark edilirse düzeltilir fakat hatayı bile bile görmezden gelmeye, hatada ısrar etmeye, doğruyu öğrenmeye çalışmamaya ben cahil de demem, düpedüz mental retarde derim. şekil 1a çok da uzakta değil. imlâ editi.
 • hayatta en büyük başarısı yazım kurallarına uymak olan takıntılı, ruh hastalarının beyanatı.

  zamanında bir makine mühendisi tanırdım. kendisi ''herkes'' yerine ''herkez'' yazardı, -de ve -da bağlaçlarını ayrı yazmazdı, şu an hatırlayamadığım bir sürü yazım yanlışı yapardı. bu adam tanıdığım en zeki insanlardan biriydi. mesleğinde de oldukça başarılı ayrıca.

  sonra bir elektrik elektronik mühendisi tanıdığım var. mesleğinde başarılı, zeki ve gayet kültürlü bir insandır. o da -de'leri, -da'ları ayrı yazmaz.

  sonraaaa annemle babam var. onlar da yazım kurallarına uymazlar, hatta bilmezler. ikisi de cahil değil.

  bu örnekleri daha çoğaltabilirim. tam tersi olan durumlar da var tabii. bütün yazım kurallarını bilip, hepsini uygulayan tanıdıklarım da var. bazıları yukarıda saydığım insanların onda biri kadar bile akıllı değil.

  gönül ister ki herkes dilbilgisi kurallarını iyice öğrensin, uygulasın, dilimizi en doğru şekilde kullansın. ama bunu bir kıstas haline getirmek nedir? şu zırvalıkları geçelim lütfen. bir insanın cahil ya da kültürlü olduğunu anlamak için kullandığınız kriterler çok komik. bu olay gerçekten artık takıntı haline gelmeye başladı çoğu insanda. yapmayın şunu. biraz öze odaklanın. önce konuşarak anlaşmayı öğrenelim de, sonra gerisi gelir.
 • bu kurala bilerek ya da bilmeyerek uymayan kişinin yazdıklarını ciddiye alma düzeyim %100'den %1'e düşüyor. benim gibi onlarca insan olduğunu bilmek güzel.
67 entry daha