• dahi anlamında de'yi ayrı yazamama hususunda cahildir, evet ama bunu genele yormak cok sacma.

bu genelde, insanların kitap okumamasıyla ilişkilendirilir, cogunlukla dogrudur ama genel olarak baktıgımız zaman; aslında farkındalıkla alakalıdır.

kendimden yola cıkacak olursam; lise yıllarımda normalden cok fazla kitap okurdum, universite yıllarıma nazaran ama " dahi anlamındaki de" meselesinde farkındalıgımı sozluk sayesinde kazandım. bu konunun sozlukte ne kadar altı cizildigi malumunuz.

lise yıllarımda bunun farkında olmamamın sebebi ise; benim kitap okuma alıskanlıgım veya cahilligim degil; sayısal cıkıslı bir ogrenciye bunun altını cizmeye gerek duymayan edebiyat ogretmenimdir. istanbul anadolu lisesi cıkışlıyım ve anadolu liselerinin, anadolu lisesi oldugu zamanlar.

ayrı yazmayı ogrendim de ne oldu; " bir de'yi bile ayıramıyor! " diyor muyum insanlara, hayır. neden diyeyim ki? insanların sohbetinden aldıgım tat, onların dilbilgisi farkındalıgından gecmiyor, gecmeyecek de!
  • girilen entryleri okudum da de'yi ayırmayan insanlar cahilmiş,yüzeyselmiş,aldıkları üniversite eğitimlerinden önce bunun eğitimini almalıymış vs vs

kusura bakmayın da bir siktirin gidin amına koyayım. dilin kullanılış amacı insanlarla iletişim kurmaktır. karşı taraf anladığı sürece bir sıkıntı yoktur çünkü amaç "anlaşabilmektir"

hala bu durum seni rahatsız ediyorsa dahi anlamındaki "de" götüne kaçmış olabilir. tavsiyem onu oradan tez zamanda çıkartmandır böylece hem rahatsızlığın geçer hemde de'yi ayırmış olursun.

edit: uyarı için teşekkürler ancak "hemde" yazdığım için son derece mutluyum. eğer size raharsızlık veriyorsa dediğim gibi batan yerinizden çıkartabilirsiniz kıps ;)
  • "hemde" olmaz "hem de" olacak. kıps.
  • sen daha -da'leri -de'leri ayıramıyorsun diye bir çocukla ortada hiçbir sebep yokken konuşmayı bırakıp, engellemiştim????
  • ayrı yazmayan herkesi cahillikle itham etmek fazla radikal bir tutum olsa da hatada ısrar eden, bunu savunmaya çalışan herkese cahil denilebilir kesinlikle. millet olarak ne kadar seviyoruz vasatlığı, hiçbir insan evladı kabul etmez mi yahu hatasını?
  • cokda sikimde
  • 1. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenleri takmayanlar,
    2. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenleri eleştirenler,
    3. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenlerin eleştirilmesine kızanlar,
    4. türkçe yazmayı bilmeyen, eleştirileri takmayanlar,
    5. türkçe yazmayı bilmeyen, eleştirilerden pay çıkaranlar,
    6. türkçe yazmayı bilmeyen, bilmeyenleri eleştirenlere kızanlar,
    7. türkçe yazmayı bilmeyen, yanlışı bir tercihmiş gibi sunup eleştirenlere kızanlar.

tüm bu gruplar içinde en tehlikelisi kesinlikle ve kesinlikle "3" ve "7" numaradır. cahilden beterdir. net.
  • hata sonucu yapılmış ise zaten fark edilirse düzeltilir fakat hatayı bile bile görmezden gelmeye, hatada ısrar etmeye, doğruyu öğrenmeye çalışmamaya ben cahil de demem, düpedüz mental retarde derim. şekil 1a çok da uzakta değil. imlâ editi.
  • hayatta en büyük başarısı yazım kurallarına uymak olan takıntılı, ruh hastalarının beyanatı.

zamanında bir makine mühendisi tanırdım. kendisi ''herkes'' yerine ''herkez'' yazardı, -de ve -da bağlaçlarını ayrı yazmazdı, şu an hatırlayamadığım bir sürü yazım yanlışı yapardı. bu adam tanıdığım en zeki insanlardan biriydi. mesleğinde de oldukça başarılı ayrıca.

sonra bir elektrik elektronik mühendisi tanıdığım var. mesleğinde başarılı, zeki ve gayet kültürlü bir insandır. o da -de'leri, -da'ları ayrı yazmaz.

sonraaaa annemle babam var. onlar da yazım kurallarına uymazlar, hatta bilmezler. ikisi de cahil değil.

bu örnekleri daha çoğaltabilirim. tam tersi olan durumlar da var tabii. bütün yazım kurallarını bilip, hepsini uygulayan tanıdıklarım da var. bazıları yukarıda saydığım insanların onda biri kadar bile akıllı değil.

gönül ister ki herkes dilbilgisi kurallarını iyice öğrensin, uygulasın, dilimizi en doğru şekilde kullansın. ama bunu bir kıstas haline getirmek nedir? şu zırvalıkları geçelim lütfen. bir insanın cahil ya da kültürlü olduğunu anlamak için kullandığınız kriterler çok komik. bu olay gerçekten artık takıntı haline gelmeye başladı çoğu insanda. yapmayın şunu. biraz öze odaklanın. önce konuşarak anlaşmayı öğrenelim de, sonra gerisi gelir.
hesabın var mı? giriş yap