şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cahil demeyelim de özensizdir, yazılı iletişimin temel kurallarını ve bu kurallara gösterilen özenin karşısındaki kişiye kendisiyle ilgili birtakım fikirler sağlayacağına dikkat etmeyendir. hep diyoruz imla önemlidir diye. düşünün; karşınızda herkez, deyil vs. yazan birisi olduğunu. ne hissedersiniz? intibanız ne olur bu kişiyle ilgili?
  • cokda sikimde
  • 1. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenleri takmayanlar,
    2. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenleri eleştirenler,
    3. türkçe yazmayı bilen, bilmeyenlerin eleştirilmesine kızanlar,
    4. türkçe yazmayı bilmeyen, eleştirileri takmayanlar,
    5. türkçe yazmayı bilmeyen, eleştirilerden pay çıkaranlar,
    6. türkçe yazmayı bilmeyen, bilmeyenleri eleştirenlere kızanlar,
    7. türkçe yazmayı bilmeyen, yanlışı bir tercihmiş gibi sunup eleştirenlere kızanlar.

tüm bu gruplar içinde en tehlikelisi kesinlikle ve kesinlikle "3" ve "7" numaradır. cahilden beterdir. net.
  • hata sonucu yapılmış ise zaten fark edilirse düzeltilir fakat hatayı bile bile görmezden gelmeye, hatada ısrar etmeye, doğruyu öğrenmeye çalışmamaya ben cahil de demem, düpedüz mental retarde derim. şekil 1a çok da uzakta değil. imlâ editi.
  • hayatta en büyük başarısı yazım kurallarına uymak olan takıntılı, ruh hastalarının beyanatı.

zamanında bir makine mühendisi tanırdım. kendisi ''herkes'' yerine ''herkez'' yazardı, -de ve -da bağlaçlarını ayrı yazmazdı, şu an hatırlayamadığım bir sürü yazım yanlışı yapardı. bu adam tanıdığım en zeki insanlardan biriydi. mesleğinde de oldukça başarılı ayrıca.

sonra bir elektrik elektronik mühendisi tanıdığım var. mesleğinde başarılı, zeki ve gayet kültürlü bir insandır. o da -de'leri, -da'ları ayrı yazmaz.

sonraaaa annemle babam var. onlar da yazım kurallarına uymazlar, hatta bilmezler. ikisi de cahil değil.

bu örnekleri daha çoğaltabilirim. tam tersi olan durumlar da var tabii. bütün yazım kurallarını bilip, hepsini uygulayan tanıdıklarım da var. bazıları yukarıda saydığım insanların onda biri kadar bile akıllı değil.

gönül ister ki herkes dilbilgisi kurallarını iyice öğrensin, uygulasın, dilimizi en doğru şekilde kullansın. ama bunu bir kıstas haline getirmek nedir? şu zırvalıkları geçelim lütfen. bir insanın cahil ya da kültürlü olduğunu anlamak için kullandığınız kriterler çok komik. bu olay gerçekten artık takıntı haline gelmeye başladı çoğu insanda. yapmayın şunu. biraz öze odaklanın. önce konuşarak anlaşmayı öğrenelim de, sonra gerisi gelir.
  • bu kurala bilerek ya da bilmeyerek uymayan kişinin yazdıklarını ciddiye alma düzeyim %100'den %1'e düşüyor. benim gibi onlarca insan olduğunu bilmek güzel.
  • zeki insanların cahil olamayacağını öne süren kişileri görmüş olmamızı sağlayan başlık.
  • doğrudur

hatta sadece cahil de değil, ben bu tip insanları ciddiye bile alamıyorum ne kadar çabalasam da.

lise mezunu bir insanı ele alırsak, bu adam 12 sene okumuş oluyor. bizim zamanımızda ilköğretim boyunca haftada 5 saat türkçe dersi vardı. sonra liseye geçtik, orada da lise birinci sınıfta dil ve anlatım dersi vardı.

bir insan 12 sene boyunca bu kadar türkçe dersi görüyor ve daha en basit dilbilgisi kurallarını bile bilmiyor. üniversiteye geçiyor, üniversitelerde de yök bildiğim kadarıyla türkçe derslerini zorunlu tutuyor (en azından bizimkinde zorunlu). ona rağmen, orada da türkçe dersinden kurtulamamasına rağmen, hala öğrenemiyor.

bu yüzden ciddiye alamıyorum ben bu insanları. adam yıllarca ders görüyor, en basit şeyleri bile öğrenemeyecek kadar geri zekâlıysa ben nasıl ciddiye alayım onu?

ayrıca insanın hiçbir şekilde kitap okumadığına da örnektir bu dahi anlamındaki de'yi ayrı yazamamak. arada sırada kitap açıp okuyan bir insan ister istemez neyin nasıl yazıldığını öğrenir.
  • iletişim araçtır arkadaşlar amaç değildir ondan fazla anlam yüklemeyin derim.