şükela:  tümü | bugün
  • tıp fakültelerinde, klinik bilimler eğitimi sırasında alınması zorunlu olan stajlardan birisi. kadın doğum stajı, pediatri stajı, genel cerrahi stajı ile birlikte dört temel staj arasında yer alır.

komite&integre sistemini uygulayan fakültelerde, 4. eğitim yılında alınmaktadır.
  • tek iyi tarafı , eğer kalmamayı becerirseniz, hayatta bir kez olması olan staj. sanırım ege tıpta ikiye bölünüyor, hiçbir iyi yanı kalmıyor, iğrenç yüzü tüm çıplaklığıytla ortaya çıkıyor.
  • ege üniversitesi tıp fakültesinde bu sene başından beri 12 hafta olarak tek parça halinde verilen(enjekte etmekten öte, puşe etmek evet) stajdır. nasıl bir mantık bir öğrencinin 4. sınıfta 12 hafta dahiliye görüp, daha sonra yaklaşık 2 sene hiç dahiliye ile uğraşmamasını düşünebilir? intern olana dek görülen tek dahiliye stajının 4 ve 5. sınıflar için olan iki stajın birleştirilmesinden elde edilen tek bir staj olması gayet komik, gayet cuhela bir yaklaşıma ait olmalı. tekrardan gayrısının faideli olmadığı bir ihtisas alanını tek bir kez itelemek, ardından da öğrenciyi seyredip gülmek maksadıyla yapılmış olsa gerek.
  • su kadarini soyleyeyim; doktor adaylarinin ortalama yasam beklentilerini 10 yil asagi ceken donemdir, yasamayan bilemez.
  • 12 hafta boyunca gastro,nefroloji,hematoloji,endokrin,romatoloji,immunoloji ve onkoloji derslerini aldiginiz,tip fakultesi hayatindaki en ic giciklatici,en psikopat,en karmasik,en sacma stajlarindan biri.evet amac ogrencilerin gercekten ogrenmesini saglamaktir*ancak nedendir bilinmez hocalarin %70 i sinava giren 5 ogrenciden 4 unu birakmaktadir.
    "cocum sana da bu sefer hep kardiyoloji sorulari denk geldi ama napalim..caktin maalesef.."sozleriyle odadan cikmaniz muhtemeldir.
    tip fakultesi ogrencilerinin istese de istemese de inek moduna gecmesi gereken,elindeki kitaplari hatim etmeye calisan aciz tip fakultesi ogrencilerinin hazin sonuyla bitmemesini umdugum stajdir ne yazik ki.
    (bkz: omrumu yedin)
    (bkz: serhat bor)
  • hütf*'de 10 haftadır. gastro,hemato,nefro,endokrin,geriatri,romatoloji ve onkoloji ile sınırlı kalmayıp göğüs hastalıkları ve kardiyoloji konuları da dahildir. ortalama % 30 kalma oranı ile gelmiş geçmiş en zor staj ünvanını korumaktadır.
  • hütf'de istitastiklerin havada karada dondugu stajdır, yok yuzde yirminiz kalacak, yok cart yok curt.
    bir nevi hutf donem uc finali'ne tekrar sözlü olarak girmektir.
    sözlüde altıma sıçacagımdan korktugum stajdır.
  • ankara üniversitesinde benim dönemimde (1994 yılı) endokrin, gastroenteroloji, immünoloji, onkoloji, hematoloji, nefroloji'den oluşan 2'şer haftalık stajlardı. 2.haftanın son cuması tümümüz bir bölümde sınav olurduk. yalnız sonuncu (=altıncı) stajda (benim için bu nefroloji idi) sınav perşembe günü yapılır, cuma günü tamamından bir daha sınav olunurdu. bu sonuncu sınava altı stajın hiçbirinden kalmamış öğrenciler girerdi. bir kısmını da orada dökerlerdi. ben 65'le geçmiştim o en son all in one sınavı. çok kötü bir sınav geçirmiştim. burada da konu edilen, yakın zamanda katledilen olcay aydıntuğ hoca beni diğerlerinin elinden almış idi.