şükela:  tümü | bugün
  • dahiliyeci şu anda şalvarlı bir teyzeyi öksürtürken, cerrah elde viski evinin penceresinden manzara izlemektedir.
  • iyi cerrahın karizması halk adamına söker.
    iyi dahilliyecinin karizması doktorlara söker.
  • bir yakınınızın ameliyatından çıkmış cerrahı ameliyathane kapısında başında bone ve yüzünde maske ile gördüğünüzde tanrı sanabilirsiniz.
    hastalığınıza tanı koyarak sizi o cerraha yönlendiren dahiliyeci tanrı olsa siklemeyebilirsiniz.
  • hasta açısından bakıldığında cerrah daha iyidir dedirten farklardır,zira işi gereği radikal yaklaşım sergileyen ameliyathanenin efendileri daha başarılıymış gibi görünür.kronik hastalıklarla uğraşan dahiliyeciler ise kırk kere gittim bir iyileşemedim diye kötülenen doktor grubudur.

ama özünde dahiliyeciler daha çok teorik bilgi sahibidir.çünkü kendilerine göre "açıp bakmadan anlayacak kadar" zekidirler.cerrahlar daha pratik düşünürler,çünkü kendilerine göre "fazla düşünerek vakit kaybetmek dahiliyecilerin işidir,cerrahın değil."

iki grup birbirinden nefret eder,öğrenciler alayından nefret eder.
  • bir probleminiz olduğunda cerraha başvurursanız problemi sizi kesip biçerek, bedeninize dışarıdan müdahale ederek, beden bütünlüğünüzü bozarak çözmeye çalışır, bu doğaldır çünkü problem çözme yolu olarak bunu bilir. dahiliyeciye giderseniz sorunu içten çözmeye çalışır. bunun da kendine has problemleri olmakla birlikte cerrah daha korkutucudur.

fark: korku filmlerinde elinde neşterle cerraha özenen manyak çok çıkar, ama dahiliyeciye özeneni ben görmedim.
  • eski bir dahiliyeciye göre tıp yasaları şunlardır;

- yaptığınız şey işe yarıyorsa, yapmaya devam edin.
    - yaptığınız şey işe yaramıyorsa, yapmayı durdurun.
    - ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bir şey yapmayın.
    - en önemlisi, bir cerrahın hastanızı almasına asla izin vermeyin.

dahiliye bölümü aslında fil mezarlığına benzetilebilir. hastası ölmeden dahiliyecinin peşini bırak(a)maz. cerrahi bölümlerde ise hastalar daha net sonuçlara ulaşır aslında.
  • yıllar önce okuduğum bir romanda işin içine psikiyatristleri de sokarak şu şekilde özetlenmiş farklardır:

dahiliyeciler her şeyi bilir, hiçbir şey yapmazlar.
    cerrahlar hiçbir şey bilmez, her şeyi yaparlar.
    psikiyatristler ise hiçbir şeyi bilmez ve hiçbir şey yapmazlar. **
  • efenim, şimdi benim kendi kişisel gözlemlerime göre cerrahlar dahiliyecilere göre daha uzun boylu ve yakışıklıdırlar. ancak benim kişisel gözlemlerime pek güveneceğinizi zannetmiyorum. dolayısıyla alın size kanıt: http://www.bmj.com/cgi/content/long/333/7582/1291
  • cerrah fizyolojiye karşı girişimler yapar, bozukluk varsa onu ortadan kaldırır. yaptığı işten sonra hiçbir şey eskisi gibi değildir. dahiliyeci ise alicengiz oyunlarıyla bozukluğu düzeltmeye veya bozukluğun düzelmesi için vücuda zaman kazandırmaya çalışır.
  • bir kardiyolog ile kalp cerrahı arasındaki farklara ne kadar da benzer farklardır. kalp cerrahları gibi tüm cerrahlar bir an önce hastayı punduna getirip kesip biçmeye, kendince olaya kesin (tırnak içinde "bilimsel") sonuçlar üretmeye meyillidirler. ve ameliyat sonrası sizi yine kardiyologlara ya da dahiliyecilere paslarlar. benim asıl merak ettiğim ise asıl hangisinin daha çok ilaç endüstrisinin kulu kölesi olduğudur. her iki durumda da ilaca "ver yansın" mı deniyor yoksa?