şükela:  tümü | bugün
  • alaycı bir insan olan sokrates'in ''bildigim tek şey varsa, o da hiç bir şey bilmedigimden ibarettir'' sözüyle dikkatleri uzerine cekmesinden sonra, vicdanına verdigi isimdir daimonion.*

    sokrates, işte bu daimonion adını verdigi vicdanından emir almaktaydı.oysa başkaları bunu yeni bir tanrı zannettiler.daimonion dedigi şey onun temiz vicdanıydı.kendisine daima, ''şunu yapma, şunu söyleme'' gibi emirler vermekteydi.herkesi at sineği gibi rahatsız ediyor, mutemadiyen soru yagmuruna tutuyordu.sonunda zamanın savcıları bahane bulmakta gecikmediler ve dediler ki; ''sokrates yeni tanrılar uyduruyor, sonra gençliğin ahlakını bozuyor ve para ile ders veriyor.''işte bu gibi suçlarla mahkemeye verildi ve ölüme mahkum edildi.hapishaneden kaçmasını tavsiye ettiler ama kabul etmedi.

    sokrates için tek bir iyilik vardır ki o da bilgidir ve tek kötülük vardır ki o da bilgisizliktir..''bana gelecekten haber veren bir daimonion'um var..'' sözü de, tarihte ilk duşunce suçlusu olmasına sebep olmuştur.
  • sokrates'ciğimize sürekli ne yapmaması gerektiğini söyleyip duran ama yapması gerekenleri söylemeyen içsel ses. vicdan denen yaratığın m.ö. kullanılan adı bir nevi. geveze bir de haspa.
  • sokrates'in meşhur hayatının önemli anlarında duyduğu ve bazı eylemlerden uzak kalmasını emreden iç ses. sokrates bu iç sesin ilahi kaynaklı olduğunu düşündüğünden ilahi işaret anlamına gelen bu adla* tanımlıyordu. daimonion sokrates'in akılcı düşünceyle uyum içinde olan mistik doğasını simgeliyordu.
  • (bkz: sokrates yöntemi)'nin üçüncü ve son adımı. açığa çıkan bilgi ya da yanlışlanan sav konusunda (bkz: sokrates)'e ne yapmaması gerektiğini söyler, asla ne yapması gerektiğini söylemez.
  • sokrates’in iç sesine verdiği isim.