şükela:  tümü | bugün
  • ben olsam %60 isterim. çünkü arsa benim keyif benim. risk almayı da sevmem. beğenmeyen müteahhit başka arsalara yönelebilir.
  • beğenmeyen müteahhit gitsin köyde inşaat yapsın.altı ticari,üstü mesken,bitişik nizam imar bulursa.
  • daire fiyatlarını yükselttiği kesin olan ancak şansa ya da değil bir şekilde sahibi olduğu arsayı en yüksek fiyata satmaya çalışan herhangi bir insandır. sizin kendi arsanız olsa 50 daire yapalım 25 ini sana verelim deseler fiyatlar yükselir bana 3 tane verin yeter mi dersiniz?.

burada müteahhitlerin yaptığı en büyük hata ismini duyurmak için (hele ilk projeyi alayım, sonrakilerde kazanırım diye düşünerek) ticari olarak mantıksız oranlar önerip, işi alıp zarar ettikten sonra kar etmeyi planladığı 2. projeye bu sefer çömez olan başka bir müteahhit'in ilk projede kazanmasam da olur diye düşünüp asla veremeyeceği rakamları önermesiyle iş alamaz hale gelmektir.
  • %50 elbet cok. bunun makuli en az 2 daire olmali. bizim buralarda da kentsel dönüşüm ayagina muteahhitler arsayi alip karşılığında bir daire ile kapatmaya calisiyor. bu insanlarin kafa biraz bassa mustakil evinden vazgecip apartman sartlarina kendini hapsettiginin farkinda değil.
  • ev alırken yediğimiz kazığın resmidir.
  • kafası rahattır. doğru olanı yapar. müteahhitin işine gelirse. gelmezse kendisi bilir. ya ne yapacaktı "aman müteahhit bey çoluğum çocuğum var bari iki tane verin dairelerden" mi diyecekti?
  • arsasinin değerine göre, ya mütevazı arsa sahibidir ya da sıkı pazarlıkçıdir.
    günümüzde bazı lokasyonlarda yüzde elliden fazlasını istese yeridir aslinda. ama zaten oralarda muteahhit yüzde elliye çoktan razı oldugu için az bile istemiş olabilir.
    bir de "inşaat ya rasulallah"....
  • buyursun yer bulsun yapsın o zaman, sike sike o %50 benim. zorla kafasına silah dayayıp benim yerime apartman yapacaksın diyen yok: beğenmiyorsa siktirsin gitsin.
  • inşaata dayalı büyüme hipotezi

allahım ne günlere kaldık.