şükela:  tümü | bugün
 • cok eski bir yazici ce$ididir.. hala ibm mainframe kullanan bilgi i$lemi 1976'dan kalma universitelerde kullanilmaktadir.. (bkz: anadolu universitesi)..
 • mantigi derseniz her harfin ayri olarak kalibinin oldugu bir metal parca wardir.. bunlar papatya gibi yuvarlak dizilmi$lerdir ve yazici hangi harfi basacaksa o harfi vurur.. daktilo mantiginda..
 • papatya carkli yazici olarak bilinir.
 • kelime tercümesi papatya tekerleği/direksiyonu olsa da türkçedeki terim karşılığı papatya çarkı olan ve elektronik daktilo ve ilk dönem karakter yazıcı cihazların yazma işlemini yapan dönen kısmına verilen ad. her yaprak yerine bir harf geldiğini kafanızda canlandırırsanız, yazılması istenen harf "çekiç" denen kafanın önüne gelir, çekiç kafa üzerindeki esnek harfe arkadan sert bir darbe ile kafa ile kağıt arasında kalan mürekkep şeridinin üzerine, harfin kağıt üzerinde iz bırakacak -baskı- şekilde baskı yapması ile çalışır.

  yazının fontu değiştirilmek istendiğinde çark çıkarılır yerine istenen fonta ait yeni çark takılırdı. hazırlanmış basit mekanizma ile bu işlem çok kolay yapılırdı.

  bazen (takıp çıkarırken) harflerden kırılan olur ve işinizi yarım bırakıp yeni çark almak/aramak zorunda kalırdınız aynı fonttan olması için.

  bu da örnek bir çark resmi:
  http://www.crc-tasktron.co.uk/…0/prodsm/elite12.jpg