şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün bizim hayatımızı kurtaran çok saygın gönüllüler grubu. ofisleri kalamış marina çekek yerinin yanında bulunmaktadır. en yakın zamanda üye olacağım ve üye sayısının hızla artmasını dilediğim güzide dernek.
 • denizde arama kurtarma /search and rescue
 • kalamış marina merkezli gönüllü kurtarma kuruluşu.

  tel: (216) 3302371-72
  gsm: (533) 7141935
  vhf: ch 16-73

  irtibatlarıyla ulaşılabilecek hal-i hazırda iki adet atlantic 21 kurtarma botuyla 24 saat hizmet veren organizasyon. ayrıca yelken yarışları, yüzme yarışları vebilimum organizasyonda da turuncu botları görebilmek mümkündür. derneği destekleme amaçlı temel denizcilik eğitimi, yelken eğitimi ve muhtelif denizcilik malzemeleri satışı yapılmaktadır.
 • 10.11.2007 tarihinde fenerbahçe burnunda lodosun etkisiyle kayalıklara oturan istanbul sailing academy'e ait tekneye yardım elini uzatmış ve teknede ki mürettabatı sağsalim karaya ulaştırmış, hal-i hazırda bulunan iki atlantic 21'e ilave donanma tarafından hibe edilmiş bir de palamar teknesi bulunan kendi ekibini kendi bünyesinde yetiştiren, gerek tekamül eğitimleri gerekse tatbikatlar ile gönüllülerini denize sıcak tutan kuruluş.

  kalamış marina c kapısı girişinde sağda bulunur.
 • futbola milyonlarca doların aktığı üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemde, maddi olanaksızlıklardan dolayı aktiviteleri süresiz olarak durdurulmuş gönüllü kurtarma kuruluşu. an itibarı ile maalesef kendi kurtarılmayı beklemektedir.

  bugüne kadar çoluk çoçuk, genç yaşlı demeden birçok insana denizi sevdirmiş, denizciliği öğretmiş bu kurum kurucusu olan varol atalay'ın ölümünden sonra düştüğü maddi darlığı aşamayıp bu hale geldi.

  taraftarı bile olmayan istanbul büyükşehir belediye isimli futbol takımına milyon dolarlık bütçeler planlanırken, ülkenin tek gönüllü denizde arama kurtarma kurumu 5-10 bin dolarlık bütçeyi bile denkleştiremiyor.*

  edit: geç olsa dahi düzeltmemde fayda var bu entry'i girdikten çok kısa bir süre sonra çalışmalarına tekrar başlamış halen hizmet veren kurum.
 • istanbul'da denize çıkan herkesin bu kuruma bağış yapması gerekir. kendilerinin de tanıtıma ve yardım toplamaya yatırım yapmaları gerekir. rnli gibi oldukları günleri görmek istiyorum
 • dak-sar tarafında yakın zaman önce yapılan bir kurtarmaya ilişkin bilgiler şöyle;

  --- alıntı ---

  dak sar önemli ve zor bir kurtarmayı başardı,
  16.10.2013 günü saat 20:30 civarında fenerbahçe parkının önündeki kayalıklara oturan '' mircey '' isimli 10-12 m. boyundaki motor yat telsizden may day çağrısı yapınca dak sar ekibi 201 numaralı kurtarma botu ile yaklaşık 15 dakika içinde olay yerine ilk ulaşan ekip oldu.
  teknenin içinde 6 çocuk, 2 kadın 6 erkek vardı.
  o an patlayan lodosla birlikte motor yat yavaş yavaş su alıp batmaya başlarken ilk yarım saat içinde dak sar ekibi önce 3 partide 6 çocuk ile bir yetişkin erkeği fırtınaya rağmen başarı ile alarak, d/g istasyonunda , bekleyen personele teslim etti.
  daha sonra olay yerine s/g komutanlığına ait bir şişme bot ile bir şişme bot daha geldi ve kalan personeli de dak sar botunun yardımı ile alıp karaya çıkardılar.
  bu arada aldığı darbelerden dak sar botu su aldı ve dümen sistemi arızalandı, bot arızanın yarın giderilmesi için d/g iskelesine bağlandı.
  dak sar botunda murat kaya, selçuk bulut ve orhan sipahi görev yaptı. diğer destek botunda semih ulupınar ve necati akdeniz görev yaptılar.

  --- alıntı ---

  turksail'de yayınlanan haber
 • denizi ve tekneleri seven herkesin bu ortam içinde olması gerektiğini düşündüğüm dernek. deniz ve tekne bilginizi başka insanlara yardım etmek için ya da hiçbir bilgisi olmayan insanlara denizi tanıtmak ve farklı insanlarla tanışmak istiyorsanız tam yeridir.

  https://pbs.twimg.com/…_images/1518795266/dak_3.jpg
 • halen maddi sıkıntılar, destek bulamama gibi aslında yaşanmaması gereken zorluklar ile mücadele etmelerine rağmen denize düşene yardım eli uzatmayı ihmal etmeyen güzide kurum.

  http://webtv.hurriyet.com.tr/…mden-boyle-kurtarildi