şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara üniversitesi tıp fakültesinin fotokopicisi. derslere devam etmeyen, sınav zamanı not bulma sıkıntısı içine giren doktor namzetlerinin bir numaralı dostu idi. birçok zaman gittiğinizde, fotokopi için sıra beklemenize gerek kalmadan ilgili ders notunu hazırlanmış ve 200-300 sayfalık notların lastikle tutturularak satışa sunulmuş olduğunu görürdünüz. notlar fena değildi, ama öğrenci elinden çıkmıştı. bu yönü ile komplikasyon çıkarma olasılığı vardı.
  örneğin akciğer dinlenmesinde duyulan ve ronküs olarak isimlendirilen sesi, "bronküs" olarak kayda geçiren bir öğrenci, daksan klonlaması ile onlarca belki yüzlerce öğrenciyi riske atardı. sözlü sınavda hocaya bronküs diyen, yazısı bozuk bir arkadaşının notundan n'o'kturi kelimesini n"a"ktüri olarak öğrenip hocaya söyleyenlerin acıklı hikayeleri duyulurdu.
  ama hepimizin üzerinde hakları vardır adamların. şimdi o hakkı da teslim etmek gerekir.
  o günleri özlüyorum be sözlük. fotokopi cihazlarının ritmik, bir sağa bir sola hareket eden ışıklı tıkırtısı, 10 arkadaş bir ders notu çektirdiğinizde toplam birkaç yüz ile birkaç bin sayfaya ulaşan sayfaları bazen henüz daksanın içinde bazen de kantinde yaya yaya paylaştırmak, fotokopici abilerin tepsiye koymadan önce desteyi ayırma hareketine hayran olmak... hepsi geçmişte hoş bir sada şimdi.
 • 1989 yılından kalan çıkmış soruları dahi bulabileceğiniz yer. sahibi ali abi artık tıp terimlerine o kadar alışmıştır ki, hani house'nin 4. sezonunda yaşlı bir adam vardı tıp fakültesinde yıllarca memur olarak çalışıp bütün dersleri dinleyerek tıbbı öğrenen sonra da house'nin yanında çalışan, onun gibi doktorluk yapabilecek seviyeye gelmiştir.
 • murphy yasalarına uygun işleyen işletme.her sınav öncesi dönemde 7/24 açık olurken benim elimde olmayan fotokopisi var diye şuan kapalı.
 • sahibi ali abinin öğrenci dostu olduğu, ankara üniversitesi tıp fakültesinin not sisteminin can damarı olan fotokopici.

  şu anda doçent olan bir hocanızın zamanında daksan'ın en efsane not yazarlarından biri olması ve bunu da notları ilk defa bilgisayara geçirip el yazısı derdine son veren ve şu anda doçent olan başka bir hocanızdan öğrenmeniz size kaç yıldır bu işi yapıyorlar sorusunu sordurtur. bir efsaneye göre depolarında daktilo ile yazılmış notlar mevcuttur.
 • ankara tıpın güzide notçusu. şu bir gerçek, daksan olmasa ankara tıp mezun veremez. fakat ne hikmetse okul yönetimi daksanı sevmez ve işin ilginç yanı daksanı bitirmeye çalışır. beyhude bir çaba. gerizekalı yönetim şunu anlayamamıştır daha; senin hocaların bize ders çalışmak için kaynak vermezse daksan ebediyete kadar var olur. bu kadar basit. bazı hocalar bırakın kitap yazmayı, ders notu vermeyi daha kendi slaytlarını vermekte bile acizken siz daksanı bitiremezsiniz.

  şöyle bir gerçek daha var; ankara tıpta sınıf geçmek tamamiyle imece usulü not yazan öğrencilerin elindedir. öğrenciler dersleri kendi aralarında paylaştırırlar daha sonra ise ses kayıtlarını yazıya geçirirler. yani anlayacağınız olay tamamen öğrenciye bağlı. hocalar ise daha iyi bir eğitim almamız için hiçbir şey yapmaz. sadece dersini anlatıp giden tiplemelerdir. daha sistemi değiştirmek için bile birlik olamayan bir avuç salaktan bahsediyoruz.

  sonuç olarak iyi ki varsın daksan.