şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyada 33 türkiyede de 3 ilçemizin (afşin,tarsus,efes) paylaşamadığı (ben 4.yüde biliyorum lice) ,ashab-ı kehf (yedi uyurlar) hikayesinde adı geçen, adı kimi zaman dokyanus kimi zaman dekyus kimi zaman decius olan zalim kral.

  (bkz: kendi nickinin altina entry girmek)
 • - "bazen bir köpeğin gelmesine izin verir, bazen bir kedi ile gerçekleri gösterir."

  ****

  ilahlık iddiasında bulunan hükümdar dakyanus, ülkesini teslim etmesini isteyen komşu ülke hükümdarıyla başedemeyeceğini anlar. ondan korkar, ancak bunu devlet erkânından gizler. bir gün yemekten sonra şehzadelerinden birisi elini yıkaması için su dökerken bir kedi damdan atlayıverir. saldırıya uğradığını zanneden hükümdar titremeye başlar ve yüzünün rengi uçar. böylelikle onun tanrı olmadığı anlaşılır. ashâb-ı kehf de bu olay üzerine hidayete erer ve dakyanus'un yanından kaçıp mağaraya sığınırlar.
  (bkz: mantıku't-tayr)
 • afşin-elbistan yöresinde, halk arasında "takyanos" olarak telaffuz edilen, genellikle hakaret amacıyla kullanılan, yedi uyurlar efsanesindeki insanlara inançlarından dolayı zulmeden zalim kralın adıdır. elbistan halkı (genellikle hakaret amacıyla) afşinlilere "takyanos" derler. bunun da sebebi iki ilçe arasındaki ezeli rekabettir.
 • asıl ismi diekletiyanus,kısa ismi dakyanus aslında kral değil, roma imparatorluğunun bir valisi