şükela:  tümü | bugün
  • ömer hayyam şiiri ve ayrıca can gox'un yeni çıkaracağı albümden bir şarkıymış.

dal goncayı bir sabah açılmış buldu,
    gül melteme bir masal deyip savruldu
    dünyada vefasızlığa bak; on günde
    bir gül yetişip, açıp, solup kayboldu.

sen acırken bana, hiç bir günahımdan korkmam
    benle oldukça; yokuş, engebe, yoldan korkmam
    beni ak yüzle diriltirsin a tanrım, bilirim;
    defterim dolsa da suçlarla, siyahtan korkmam.
  • durduk yere adamın amına koyan şarkılar serisine eklenmiş yeni bir şarkının adıdır.
  • (bkz: ilk dinleyişte aşık olunan şarkılar)

hayyam'ın tanrı anlayışının ne kadar sıradışı olduğunu bize anlatan sözler. tanrının merhametinin uçsuz bucaksızlığını (bkz: rahim) tek dörtlükle açıklamıştır.

tanrının yarattığı kula duyduğu merhamet ve acıma, ahirette, günahlar işlenmiş olsa dahi affedilir. kul, lekesiz olarak tekrar diriltilir.

dünya hayatı acımasızdır ama geçicidir. güller solar, yerine yenileri yetişir, yine solar. tanrı, senle oldukça hiçbir şeyden korkmamak-dünya yalanken bile- tanrının rahman olmasıyla açıklanır.

hayyam bunları düşünüp yazmadıysa bile-ki bilinçli yazıldı- şiirden bu anlamlar çıkar. alıştığımız müslümanlık öğretisinde görülen korku, ceza anlayışından arındırılmış, yalnızca 2 dünyayı anlama çabası içeren dizelerdir.

not: tanrının merhametini istemeyecek kadar kibirli olanlardansa umutlu ve yalnızca o'na sığınanlardan olmanın daha evla olduğunu düşünüyorum.
  • kaçıncı tekrarında bilemiyorum an itibariyle.. bu kadar güzel bir şiir ancak bu kadar güzel nefes bulabilirdi..

(bkz: can gox)
  • albümün en iyisi, tek iyisi.
  • ege üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı şöyle hoş bir klibi de bulunmaktadır
  • insanı yerden yere vuran bi şarkı. can gox'un sesi, şarkının düzenlemeleri ve en önemlisi ömer hayyam'ın dizeleri tek kelimeyle muhteşem.

"defterim dolsa da suçlarla siyahtan korkmam"
  • can gox'un en güzel parçalarından biridir. sözleri ömer hayyam'a ait. ne zaman duygulansam bu parçayı dinlerim ve gözlerimden bir damla yaş süzülür. zaten en fazla o kadar ağlayabiliyorum...

--- spoiler ---

dal goncayı bir sabah açılmış buldu,
    gül melteme bir masal deyip savruldu
    dünyada vefasızlığa bak; on günde
    bir gül yetişip, açıp, solup kayboldu.

sen acırken bana, hiç bir günahımdan korkmam
    benle oldukça; yokuş, engebe, yoldan korkmam
    beni ak yüzle diriltirsin a tanrım, bilirim;
    defterim dolsa da suçlarla, siyahtan korkmam.
    --- spoiler ---

can gox - dal goncayı bir sabah
  • ömer hayyam şiiri, kendine biraz daha hayran bırakan.

- dünyada vefasızlığa bak; on günde bir gül yetişip, açıp, solup, kayboldu.

http://www.youtube.com/…ure=fvwp&v=ejgcydpcbig&nr=1
  • "defterim dolsa da suçlarla, siyahtan korkmam." sözü oldukça vurucudur. çünkü kötülük de tövbe ettirir... kötülük ya da günaha yakın olsa da insan özünü koruyabilir ki kim gerçekten günah işlemiştir bilemeyiz... görünüş her zaman aldatır... gerçek iman;kavrayış ya da aydınlanma her şeyiyle dünyayı algılamaktır.. hem zaten güzel şeyler( gül) bile bir süre sonra solup kaybolacak... her şey geçici... iyilik ve kötülük de... sıfatlar da göreceli... sevdiğiniz siyasi liderler de kendine inananlar için efsane yaratırken; karşı tarafın sonunu getirir... her zaferimiz bir başkasının kaybı ve aslında her ölüm yeni bir doğumu ve yeniliği müjdeler...

her şarkıyı açtığımda can gox'un o sesiyle dergahta uyanmış gibi hissediyorum... " yokuş, engebe, yoldan korkmam" teslimiyet... evet körü körüne değil. ya da alkol içmek günah mı diye sormadan yaşamak... teslimiyet her şeyin farkındalığı ile teslim olmak... her şeyi yapmak mümkünken yapmamak... inanmak sonuçlarını düşünmeden bağlanmaktır... kör cahilce değil... her şeyi görerek, duyumsayarak...

"sen acırken bana, hiç bir günahımdan korkmam" çünkü bilirim ki herkes sadece rolünü oynar, özü bilemeyiz...