• sadece ve sadece "if science proves some belief of buddhism wrong, then buddhism will have to change." sözüyle bile sonsuz saygımı kazanmıştır.
  • ön not ve özür: entryi iş çıkışına yakın bir zamanda yazmaya başladım sonra da işten çıkıp eve gelince de bazı yerleri açmaya üşendim. o yüzden bir karışıklık varsa kusura bakılmasın, fazla yorgunum şu saat itibariyle.

dalai lamalardan on dördüncüsünü yani günümüzdeki dalai lama'*yı 2013 şubatında hindistan'da yaşadığı yerde, dharamsala'da gördüm. 2013'ün şubatının sonlarına doğru yaşadığı evin hemen bitişiğindeki viharada ders verip, konuşma yaptı ve ben de bu vesileyle oradaydım. (genelde çok yoğun olduğundan onu dharamsala'da yakalamak, dharamsala'da yakalayınca bile böyle bir konuşmasına denk gelmek güç oluyor ama programı bir süre önceden aşağı yukarı belli olduğundan ve ben de hazır "oralarda" olduğumdan bir şekilde katılabildim bu derse.)

öncelikle belirtmem gerekir ki günümüzde yaşayan dinler arasından illa bir din seçeceksem bu budizmdir. hatta özelde tibet budizmidir. hem aklıma hem de duygularıma en çok hitap eden, bana en doğru gelen, etik anlayışı bana en yakın olan inanç sistemi tibet budizmidir.

bunu demekle birlikte dharamsala'daki konuşması benim için biraz hayalkırıklığıydı. batı'daki konuşmalarından farklı olarak, burası "yeni tibet", "little lhasa" olduğundan (dalai lama dahil, çin baskısından dolayı tibet'ten kaçan hemen hemen her tibetli buraya ve çevresine yerleşmiş ki öncesinde de küçük de olsa buralarda yaşayan tibetli nüfusu vardı) tibetli bir kitleye hitap ediyordu ve tabii ki üstünde durduğu, altını çizdiği şeyler farklıydı. şefkat* arka planda kalmıştı biraz ve konuşmasının ana konusu tibet gençliğinin kötü yolda olduğu gibi bir şeydi. batılıların bile palice, tibetçe öğrenip büyük bir ilgiyle öğretilere sarıldığını ama tibet gençliğinin bir kısmının kendi dillerini bile düzgünce öğrenemediklerini, kendi kültürlerinden giderek uzaklaştıklarını falan söyledi.

bu bakımdan tam bir "şimdiki gençler çok dejenere" diyen yaşlı muhafazakar bir adam gibiydi. kendisinin de söylediği marksist ideolojiden ya da pek kimseye karışmayan budist ideallerden pek eser yok gibiydi. öte yandan dalai lama'nın her şeyden öte politik bir anlam ifade ettiğini göz önüne alınca, çin baskısı ve kültür emperyalizmine karşı nüfusu anca 8 milyon eden tibet halkının yok olmaması için belki de yapması gereken, söylemesi gereken budur... bunun tabii budizm ile pek bir ilgisi olmayabilir ama budizmin hor göreceği şekilde de olsa şu hayatlık zamanda önemlidir ve tabii düşününce sangha da mühim tabii...

bunu demekle birlikte yine de öyle bir yerde bu insana bu kadar yakın olmak, çok ciddi konuştuğu yukarıda bahsettiğim yer dışında neşesine ve bilgisine tanık olmak mükemmel bir tecrübeydi.

diğer yandan dalay lamalığın zaten kendisi en başından beri politik olarak okunabilinir. burada bodhisattva inancından, moğol altan han'dan, 3. dalay lama'nın aslında resmi olarak 1. dalay lama olmasından falan bahsedecektim de iş çıkışı falan üşendim. "dalay lamalık müessessi" 16. yy'dan sonra tibet'te önemli bir yer tutuyor, öncesi yok. öte yandan tibet budizm geleneği çok daha eski yani tibet budizmi eşit değildir dalai lama- ki zaten dalai lama'nın okulunun (öğretisinin) dışında da 3 tanesi büyük olmak üzere okullar var tibet'te. yani dalai lama daha çok bir politik figür.

bir tek çok ilginç olduğu için dalai lama - pançen lama ilişkisini ve şu andaki durumu yazmak istiyorum. pançen lama başlığında biraz incelenmiş ama kısaca anlatmak gerekirse dalai lama öldükten sonra pançen lama bir sonraki dalai lama'yı (yani aslında aynı kişinin bu hayatta doğduğu şekli--- of burada bodhisattva'ya değinmek gerek. theravada inancında çok olmasa da diğer iki ana budizm kolunda bodhisattvalık önemli bir rol oynar. buna göre aslında nirvanaya ulaşmalarına çok az kalmış "iyi kalpli ruhlar"* ölüp nirvanaya ulaşmak -yani bir daha doğmaktan kurtulmak yerine- daha fazla canlı nirvana yoluna girebilsin diye bir daha doğmayı seçebiliyorlar ve bu yüzden kendi kurtuluşlarını, nirvalarını erteliyorlar. işte dalai lama da onlardan. bir de budizm'in tam amlamıyla evrensel bir din olduğunu, koskoca evrende yalnızca bu güneş sistemimizdeki dünyamız ve yalnızca insan cinsiyle alakalı olmadığını söylemek gerek). buluyor. böyle parantez içinde birkaç cümle yazınca asıl cümle arada kaynadı ondan tekrarlayayım: dalai lama ölünce pançen lama bir sonraki dalai lama'yı buluyor. sonra dalai lama'nın bu "avatarını" diyelim eğitip -zaten söylenceye göre dalai lama neredeyse her şeyi hatırlayarak doğduğundan çok zor olmuyor bu ama yine de yıllarca eğitiliyor- ona görevini devrediyorlar. dalai lama biraz yaşlanınca pançen lama da doğal olarak çok yaşlanmış oluyor ve pançen lama ölünce de bir sonraki pançen lama'yı aynı şekilde dalai lama buluyor.

yani bir pançen lama bir de dalai lama var. pançen lama'nın en büyük görevi dalai lama'yı bir sonraki hayatında bulmak ve çocuk dalai lama büyürken de idare etmek. sonra dalai lama büyüyünce idareyi ele alıyor ve pançen lama ölünce de bir sonraki pançen lama'yı buluyor ve bu sefer de pançen lama eğitiliyor. sonra işte dalai lama yaşlanıp ölüyor ve bu pançen lama yine görevini yerine getirip bir sonraki doğumunda dalai lama'yı buluyor falan filan...

çin ne yaptı peki?

bizim 14. dalai lama bu hayattaki pançen lama'nın yerini söylediği anda çin istihabaratı gidip o çocuğu kaçırdı. böylece yüzyıllardır süregelen bu halkayı kırdılar. inanışa göre çocuk pançen lama'yı öldürmediler (çünkü öldürseler tekrar burada doğabilir) ama yaklaşık 20 yıldır çocuğu esir tutuyorlar ki artık çocuk da değil tabii. çin hükümeti hariç de kimse bilmiyor pançen lama'nın nerede olduğunu ve pançen lama eğitimini de almadı tabii. yani 14. dalai lama öldükten sonra yeniden bu dünyada hayata gelmeyi seçerse onu bulacak pançen lama yok şu anda ve büyük olasılık çin kendi uydurduğu bir adamı dalai lama olarak benimsetmeye çalışacak.

bu yüzden dalai lama diyor ki - ki benim katıldığım konuşmasında da bunu dedi- seçimi tibetlilere bırkacağım. eğer tibetliler isterse bu sefer daha güvenli bir yer olan hindistan'da ve rahatça bulunabilsin diye birkaç emareyle beraber doğacakmış ama kendisinin tercihi de böyle bir zamanda doğmamak -çünkü çinliler işte gerçekten işi mahvedebilirler- ve nirvanaya ulaşıp bu yaşam döngüsünden çıkmakmış ki böylece çinlilerin potansiyel sahte dalai lamasına da kimse kanmasın...

altan han önemli...
  • bir kaç gün önce 84 yaşına giren kutsal kişidir.

kendisini sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/dalailama/

son yıllarda yaşının iyice ilerlemesi sonucu vefatından sonra reenkarnasyon sorunu gündemdedir.

nasıl bir sorun bu derseniz şu şekilde özetleyelim: dalai lama'nın reenkarnasyonunda şu şekilde bir yöntem izleniyor. tibet budizminde kendisinin başı olduğu gelug okulu (ya da mezhebinde) ikinci konumunda olan panchen lama isimli bir başka reenkarne olan üstad var. panchen lama dalai lama öldüğünde onun yerine vekalet ederken aynı zamanda ölümünü takiben bir kaç yıl sonra yeni enkarnesi olan çocuğu teşhis ediyor.

yine aynı şekilde panchen lama öldüğünde dalai lama onun yeni enkarnesini teşhis ediyor.

10. panchen lama'nın 1989'da ölmesinin ardından 11. panchen lama 1995 yılında dalai lama tarafından teşhis ve ilan edildi. ne yazık ki 11. panchen lama olarak ilan edilen çocuk bir süre sonra kayıplara karıştı ve çin hükümeti başka bir çocuğu panchen lama olarak ilan etti.

yıllardır 11. panchen lama'nın kendisinden haber alınamamakta ve bu da dalai lama'nın öldükten sonra yeniden reenkarnesini tehlikeye sokmuş durumda. ölümünün ardından reenkarne olduğunda yeni reenkarnesini teşhis edecek panchen lama'nın yokluğunda dalai lama'nın belki de yeniden reenkarne olmayacağını söylenmekte.

anlayacağınız çin hükümeti tibet'i işgal etmekle yetinmeyip dini liderini de ortadan kaldırmaya niyetli.
  • tüm dini, ruhani ve politik liderler ya sapık ya da hırsız. temiz olanı yok.
  • defalarca dinlemekten kendimi alamadığım olağanüstü bir rammstein parçası. bulutların çocuğa seslenişi mükemmel olmuş. uçak yolculuğu, fırtına, gaipten sesler duyan çocuk, babasının avutma işini abartıp çocuğu nefessiz bırakarak öldürmesi. ne diyeyim; yine rammstein yine kalite...
  • (bkz: dolai lama)
  • rammstein'in son albumunden, nakarati harika olan bir sarki.
  • "the planet does not need more successful people. the planet desperately needs more peacemakers, healers, restorers, storytellers and lovers of all kinds." - dalai lama
  • beni şoka sokan adam.
    pedofil mi? güç zehirlenmesi yaşayan bir narsist mi? aptal bi şakacı mı?

çocuğun o çaresizliği, sınırları aşılırkenki kasılışı...

topluluğun gülüşü, çocuğun iç sesinin verdiği sinyalin karşısında ailesi dahil herkesin onayının olmasının ağırlığı...

serseme döndüm cidden.
    kadim öğretiler bir yanda, bu saçmalıklar diğer yanda...

tüm işaretler, liderlere siktiri çekip kendi rehberlerimiz olmaya davet ediyor bizi artık.

çok acayip zamanlardan geçiyoruz.
  • yaşam için 18 altın kuraldan bahseden, tibet'in dingin ve sakin ruhani lideridir.

1.unutmayın ki büyük aşklar ve büyük başarılar, büyük riskler taşırlar.
    2.kaybetseniz bile kaybınızdan ders çıkarmayı bilin.
    3-.3 s’yi aklınızdan çıkarmayın:
    saygı, kendiniz için…
    saygı, diğerleri için…
    sorumluluk, yaptığınız her şey için..
    4.unutmayın ki bazen istediğinizi alamamanız aslında sizin için büyük bir şans olacaktır.
    5.kuralları öğrenin, böylece onları daha kolay ve etkili bir biçimde çiğneyebilirsiniz!
    6.küçük bir anlaşmazlığın iyi bir arkadaşlığa zarar vermesine izin vermeyin.
    7.bir yanlış yaptığınızda, gecikmeden bu yanlışınızı düzeltecek adımlar atın.
    8.her gün yalnız başınıza biraz zaman geçirin.
    9.değişime kollarınızı açın, ama elinizdekileri kaybetmemeye dikkat edin.
    10.sessizliğin bazen en iyi cevap olduğunu unutmayın.
    11.iyi ve onurlu bir yaşam sürmeye çalışın. böylece, yaşlandığınızda geçmişinize bakar ve yaşadıklarınızdan tekrar ,tekrar keyif alırsınız.
    12.evinizdeki sevgi dolu atmosfer hayatınızın temelidir.
    13.sevdiklerinizle anlaşmazlığa düştüğünüzde sadece o anı çözmeye çalışın, eski olayları gün yüzüne çıkarmayın.
    14.bilginizi, bildiklerinizi paylaşın. bu, ölümsüzlüğe giden bir yoldur.
    15.dünyaya karşı nazik olun.
    16.senede bir kere, daha önce hiç gitmediğiniz bir yere gidin.
    17.en iyi ilişkinin, birbirinize ihtiyacınızdan daha çok değer verdiğiniz ve sevgi gösterdiğiniz ilişki olduğunu unutmayın.
    18.başarınızın değerini, onu elde etmek için neleri feda ettiğinizle ölçün.
hesabın var mı? giriş yap