şükela:  tümü | bugün
 • belirsizlik ilkesi gereği bir parçacığın hem konumu hem de hızı tam olarak bilinemez, lakin hızı ile konumunun bileşimi duyarlılıkları birbirlerine ters oratılı olacak şekilde bilinebilirler.

  dalga mekaniginde her parçacık konumunun ve hızının ortak gösterimi olan bir dalga fonksiyonu ile ifade edilir. bu gösterime göre dalga genliğinin fazla olduğu yerler parçacığın uzayda bulunma ihtimalinin yüksek olduğu konumları, fonksiyonun değişimi de o fonksiyon ile anlatılan parçacığın hızını verir. düşük dalgalanmalı bir fonksiyon hassas konum bilgisi içerirken hız bilgisi belirsizleşir, hız bilgisi belirginleştiğinde fonksiyonun dalgalanması artar bu da uzaydaki konum bilinirliğini azaltır.

  burda anlatılanlardan biraz daha karmaşık ve ayrıntılı olan dalga fonksiyonunu formule eden scrodinger insanıdır; yukarda anlatılan yorumunu yapan da born insanı.

  insan demek mümkünse bunlara tabi.
 • dalga fonksiyonunun zamana göre değişimini hamiltonian adı verilen bir operatör kontrol eder. hamiltonian operatörü (enerji operatörü ) sistemin enerjisi ile yakından ilgilidir. kuantum sisteminin sahip olabileceği enerji değerlerini hamiltonian operatörü belirler. bunu veren denkleme de zamandan bağımsız schrödinger denklemi adı verilir. schrödinger denkleminin çözümü olan dalga fonksiyonunun karesi kuantum sistemi ile ilgili olasılıkları verir.
 • psi ile gösterilir.
 • beş önemli özelliği vardır:

  1. dalga fonksiyonu elektronun pozisyonunu belirtmek için 3 adet(kartezyen x,y,z) konum değişkeni kullanır.
  2. dalga fonksiyonu' nun genliği, dalganın şiddeti ile orantılıdır.
  3. bir elektronun, verilen konumda bulunma olasılığı dalga fonksiyonunun karesi ile doğru orantılıdır.
  4. elektron dağılımını, duran dalga olarak yorumlamak, dalga fonksiyonunun quantum sayısından kaynaklanır.
  5. dalga fonksiyonu ile tanımlanmış her elektron dağılımı seviyesi için o seviyeye ait bir enerji vardır.
 • olasılık yorumu max born tarafından yapılmış fonksiyondur.dalga fonksiyonunun karesi bir elektronun verilen konumda bulunma olasılığını hesaplar.max born dan önce sanıyorum kimse karesiyle pek ilgilenmemiş.bu olasılık yorumu ayrıca max born a nobel fizik ödülünü kazandırmıştır.ayrıca max born'un yazmış olduğu otobiyografi kitabını okuyabilirsiniz.(my life: recollections of a nobel laureate).
 • dalga fonksiyonu grafiği olamayacak örnekleri olan varsa şekillendirebilir mi
 • efendim bu meretin karesi bir parçacığın belirli bir yerde bulunma olasılığı ile doğru orantılıdır.

  1 boyutta düşünürsek:

  parçacığın herhangi bir aralıkta bulunma ihtimalini p= integal(psi)²dx olarak gösterebiliriz.

  bu parçacık eninde sonunda bir yerde olacağı için integralin sınırlarını +sonsuz ve -sonsuz olarak belirlersek integal(psi)²dx=1 olur. buna da elin oğlu normalisation der.

  ayrıca kendisi de y(x)=asin(kx)+bcos(kx) şeklindedir.(şair burda sin ve cos fonksiyonlarının toplamı olarak ifade edilebilir diyor.)