• geçilen kişiyi üzüyorsa, saygısızlık olan eylem.
  • allah dilediği mazharda dilediği gibi görünmüştür. kullarında istediği şekilde görünmüştür.
    bir kulunda başka bir kulunda başka görünmek istemiştir. görünmekten kasıt esma terkibinin insanda açığa çıkmasıdır. bir esma bir kulunda çok fazla açığa çıkabilirken bir kulunda çok az açığa çıkabilir.
    kul olmak bakımından hepimiz eşitiz.
    birbirimize hiçbir üstünlüğümüz yoktur.
    hepimiz aynı boş ve fakir aynalarız.
    aynada açığa çıkan güzellikler aynaya ait değildir, aynanın sahibine aittir.
    o yüzden aynalar birbirine üstünlük taslayıp övünemezler. allah'ın kullarıyla dalga geçmek bu nedenlerle çok fena bir şeydir.
    kul olan kişi hep kendine, kendi işine bakmalıdır. başkasının işine, görünüşüne, tercihlerine, huylarına bakmamalı, dalga geçmemelidir.
  • dalga geçemediğin şey sana sahip olur
  • tek yaptığınsa, hatta kendini ifade ediş şeklin haline gelmişse durup düşünmenin zamanı gelmiş demektir..
    hele hele beğendiğin şeyleri "beğendim" diyeceğine,
    sevdiklerine "seviyorum" diyeceğine,
    duygularını ifade edeceğine işi dalgaya vuruyosan,
    kendinden kaçıyorsun demektir..
  • ciddiye alarak yapıldığında hiçbir kıymeti yoktur gözümde.

bişeyle taşak geçilecekse bu beyinsizce yapılmalıdır. yoksa hem kafa patlatan hem de "ulan ben bunla feci makara yaptım" diyen adam ile sıradan bir sessiz osuruk ayni zeka seviyesindedir.
  • bazen koca insanların kimi kırdığını düşünmeden yaptıkları eylem.
    geçen yaz sanırım alınolukta 3 baba gördüm. yanlarında kızları geziyorlardı. kızlar da 5-6 yaş gibiler. kızlar babalarının omzunda geziyorlar. kızlardan biri diğerlerine göre daha kilolu. diğer babalar kilolu kızın babasıyla dalga geçiyorlar istersen kızları değişelim malum senin yükün çok fazla diye. bunu yapan adamların biri hukuk fakültesi mezunu. ınsan hakları dediğinde hiç susmadan konuşabilecek birisi. diğeri çok iyi okullardan mezun olduğunu söyleyen yüksek mühendis. evet eğitim var ama ne işe yarıyor sanki sen onu söylediğinde o küçük kız duymuyor mu üzülmüyor mu.
  • zamanı evvelinde kaynak gösteremeyeceğim bir yerden okuduğuma göre insanın aşağılık kompleksinin dışa vurumuymuş. ha bunu öğrendikten sonra daha mı az dalga geçiyorsun? hayır.
  • eğlenceye araç edilen, eğlence anlayışı olduğunda ise acilen terkedilmesi gereken üstünüze yapışabilecek iğrenç bir huyumsu karakterimsi şey.
  • tepeden bakmanın yansımasıdır. ruhsal maraza işarettir.

nefret ettiğimdir.

biriyle dalga geçen bir insan gördüğümde, ona olan tüm saygımı ve samimiyetimi yitiriyorum o an.
    özellikle de dalga geçilen kişi herhangi bir rahatsızlıktan muzdaripse, dalga geçen insandan net tiksiniyorum.
  • en çok yaptığımız ama hakkında en az konuştuğumuz eylem
hesabın var mı? giriş yap