• dalgıçlara kurbaga adam da denir.
    bu isimlendirme bana daha mantıklı gelmektedir; zira kurbağalar da insanlar gibi karada yaşayan ve akciğer solunum yapan canlılardır, suda solunum yapamazlar.
  • bunlarin bir de ticari amacli dalanlari vardir ki isleri cok zordur. 200m dibe inip fiber optic kablo , demir boru gibi seyler doserler, kaynak yaparlar ve su yuzeyine ciktiklarinda ilk yaptiklari sey basinc odasina gitmektir. bir haftalarini bu odada harcarlar normal insanlar gibi yasayabilmek icin ve sonra tekrar dalarlar. esek yukuyle para alirlar ama bir yastan sonrasini bitkisel hayatta gecirirler. degmez yani.
  • iki konfederasyon vardir. brove siralamalari asagidaki gibidir.

/padi (professional association of diving instructors)
    open water diver
    advanced open water diver
    rescue diver
    divemaster
    instructor

/cmas (confederation mondiale des activites subaquatiques )
    1 yildiz
    2 yildiz
    3 yildiz
    1 yildiz egitmen
    2 yildiz egitmen
    3 yildiz egitmen
  • bir kac ay once 90 metreye batan ve personelinden 8 kisinin hayatinin kaybettigi turk gemisinin batiginda arastirma yapmak ve bulabilirsek merhumlarin cenazelerini cikarmak uzere arnavutluk'a ekip gonderiyoruz. merhumlardan birinin bir akrabasi bizim sirketin basdalgiciyla tanisiyor. daha sonra internet'te sektorel bir haber sitesinin konu hakkindaki haberinin altina soyle bir yorum yaziyor:

-----
    dalgiç hikmet abi

solardan dalgıç hikmet abi telefonun bende olmadığı için sana ulaşamadım ,murat bey ilk günler telefonuma çıktı sonra telefonuma dahi çıkmadı ,dalgıç hikmet abi ogün zeytinburnunda,buraya dalınırsa inanın ben dalacağım dedin ,sizi namık bey de tanıyor ,hikmet abi sen çok iyi dalgıçmışsın ,babam geminin içindeyse onu bize getirirmisin abi.

-----

bu olay kapanali bir hayli zaman oldu ama cok alakasiz bir sebepten o haberin altindaki yorumlari okudum. bu yorumu tekrar okudum. sirketin ortasinda hungur hungur agladim ulan.
  • hatunları " seni yerin dibine sokucam merak etme diyerek kafalayabilme yetisine sahip meslek grubudur. var böyle psikopatlar, kendilerine etmediği kalmayanların peşinden koşuyolar.

(bkz: hatunlarin efendi adam yerine pic tercihi)

peşinen edit: "bütün dalgıçlar piçtir" gibi bir ifade yok burda, dalgıçların öyle olanlarına ithafen yazıldı bu tanım, her mesleğin kötü örnekleri vardır ve meslek üyelerinin tamamını rahatsız eder, bilinen bir şey bu.

(bkz: tamam vurmayın)
  • bunlar acma kapama dugmelerı olan programlanmıs varlıklardır kendı tabirleriyle. program 3 bölümden olusur.sabah dalısları, ogleden sonra dalısları ve gece hayatı. o acma kapama dugmesıne de gece basıyorlar mı emın degılım ama ıkı dalıs arasında tekne tepesınde ve ya ofıste masaların uzerınde enerji kesme dügmesine basıp uyuduklarını bılıyorum. tekrar basınca dugmeye uyanıp sarkı soylemeye bile baslıyorlar. sasırtıcı tabi. yılların deneyimi olsa gerek.
  • genelde dalış sonunda sümük, sidik ve tükürük temizlemesine ihtiyac duyan canlılardır.
  • denizi toprak yapan arkeologlardır.
  • dalma konusunda uzmanla$mi$ insan
  • (bkz: dekompresyon)
hesabın var mı? giriş yap