şükela:  tümü | bugün
  • güney kore'nin dunyaya armagani.
  • bu evden çıkamadığımız günlerde sürekli aynı kahveleri içip durmaktan sıkılmışken, sosyal medyada epey trend olmuş bu kahveyi bir denedim ve beğendim. güney kore’de zaten çok ünlüymüş anladığım kadarıyla. evde kolay hazırlanabilen bir kahve.
    ben iki kişilik hazırladım.
    tarif: 2 yemek kaşığı nescafe, 1 yemek kaşığı şeker (daha çok şeker atanlar da var.), bu karışımı sadece ıslatacak kadar kaynar su ekleyip çırpmaya başlıyoruz. bir süre sonra karışım açık renkli ve yoğun bir köpük halini alıyor. (karışım içerisine vanilya veya kakao katanlarda var.)
    sonra kupamızın yarısına kadar tercihen ılık süt ya da buz ve soğuk süt dolduruyoruz. üstüne de 2-3 yemek kaşığı kadar köpük halindeki kahvemizi ekliyoruz. sonra karıştırarak içiyoruz. afiyet olsun.
    edit: görsel böyle de şirin bişey. *
  • birden nasıl ünlü oldu anlamadım.. denedim çok da gerekli değil bidaha uğraşıp yapmam heralde.. çırpıp üstündeki köpüğü elde edip altına soğuk süt ile içiliyor. ben french pressde çırpıyorum bu arada..
  • filtre kahve gibi gerçekten kahve sevenlere ters gelecektir, içinde kahvemsi nescafe olduğu için kahve diyorsak bir de. hiç gerek yok sütlü kahve tercih etmeme rağmen arada evde latte veya ice latte hazırlarım çok daha iyi
  • bugün denediğim kahve türü.
    şöyle ki normalde hazır kahve tüketmiyoruz. ya filtre kahve ya türk kahvesi tüketiyoruz. filtre kahve ile yapmayı denedim tabi ki olmadı. bir video izledim filtre kahveyi baya bir kaynatıp yoğun bir kıvam elde edip yapabilmiş ama ben üşendim.
    yakınımdaki kuzenim imdadıma yetişti ve hazır kahveyi ondan temin ettim. gerçekten beş dakikada köpük kıvama geldi.
    tat olarak da güzel oldu diyebilirim.
  • amatör bir barista olarak gördüğüm zaman yapmalıyım dedim ve yaptım. ama bu kahve türü, simülasyona kim tarafından ve ne zaman eklendi halen daha çözemedim. şekerle aranız iyi değilse kesinlikle şekeri az koyun çok tatlı bir kahve içebilirsiniz.
  • bana 3'ü 1 arada bile şekersiz gelir yani o derece kahve ile aram yoktur ama bu zıkkım o kadar şekerliydi ki içemedim en son üstüne ful süt boca ettim. 2 kaşık kahve 2 kaşık şeker tarifini uygulamıştım. aklı olan 2 kaşık kahve 1 kaşık şeker koysun, yoksa sadece şeker içiyorsunuz.
  • farklı kahveleri denemeyi seven biri olarak bu kahveyi epeydir instada görüyordum. o üstündeki şeye dil atmak, bir yudumcuk olsun içebilmek için canımı vermeye hazır hale geldiğimde araştırmaya giriştim. eşe, dosta bu kahvenin ne olduğunu sormaya başladım. ne yazık ki kimse bilmiyordu. son çare olarak instagram bloggerlarına yazmaya başladım. ne de olsa onlar böyle siktiri boktan konuların piriydi, kesinlikle biliyorlardı. içlerinden biri geri dönüş yaptı sağ olsun. çok kısa bir şekilde "nescafe ile yapılıyor, süt köpürtücüyle köpürtüyorsun" diye açıklamış. bu açıklama benim için pek yeterli değildi, o sebeple araştırmalarıma devam ettim. hangi kahve köpürerek böyle koyu bir kıvama gelebilirdi ki, aklım almıyordu. ayrıca kim böyle leziz görünen bir içecekten bahsederken bu kadar ruhsuz olabilirdi, yazıklar olsun!
    en son arkadaşımın arkadaşı sayesinde detaylı bir tarife ulaştım. bugün itibariyle de kahveyi yapmaya başladım.

2 tatlı kaşığı granül kahve, 1 tatlı kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı kaynamış su.

malzemeleri ben kendime göre biraz revize ettim. yoğun sütlü kahveleri seven biri değilim. şekerli kahveyi ise asla içmem. internette okuduklarıma göre şekersiz köpürmeyeceğinden endişe duyduğum için mecbur şekerli yaptım. evdeki mikser çok büyük olduğu için elimle çırptım, epey uzun sürdü. bu kıvama miksersiz ulaşanlar cindir arkadaşlar. bu uzun uğraşlarım sonucu, istediğim kıvama ulaştım ve sütüme ekledim. ve ne yazık ki çok lezzetli görünmesine rağmen göründüğü kadar lezzetli bir kahve değil maalesef. çok şekerli ve fazla sütlü, değmez.
  • bugün yaptım.

cappuchino desen değil, sütlü kahve hiç değil. isim olarak arafta kaldım. neyse dalgona diyollarmış buna. tarifte 2 yk çözünebilir kahve 2yk şeker ve 2 yk sıcak su yazıyodu ama bir dahakine şekeri yarısına düşüreceğim. şeker inanılmaz tatlandırmış içeceği.

ben üşendim uğraşamadım ve el blendırında yaklaşık 1 dk hacamat ettim içeriği. soğuk sütün üzerine de dökünce tadından yenmiyor. hem görüntü hem de ağzınızı doyurur fakat benim gibi sade filtre kahvecilerdenseniz bu tarifi sadece misafirlerinizi ve kendinizi şımartmak için ara ara yaparsınız, aksi taktirde sürekli içilecek bir kahve değil benim için.
  • türk kahvesini bir kahve çeşidi sananların, bunu da bir kahve türü sandığı soğuk sütlü nescafe. vatandaş bir de yazmış, “farklı kahve türlerini denemeyi severim bunu da denemeyi uzun zamandır istiyordum” diye aksjdjdj

bu bir kahve türü değildir. bu bir kahve öğütme türü de değildir. bu bir, evde canı sıkılan tiktok kitlesinin mevcut malzemesiyle can sıkıntısından popüler ettiği, güney kore çıkışlı granül kahve yapım şeklidir. thats all.