şükela:  tümü | bugün
  • hatice aslan'ın başrolünde olduğu tiyatro oyunu. ekim ayından itibaren sahnelenmeye başlıyormuş.
  • başarılı makyaj & kostüm, iyi oyunculuk, vasat yönetmenlik, kötü senaryo.

+ çok saygısız istanbul izleyicisi.
  • (bkz: reklamlar)
  • tiratları güzel, kurgusu yavan bir oyun.
  • ne yalan söyleyeyim ilk perdesinde bir ara uyudum. oyunculuğa laf yok ama senaryosu ilgimi çekmedi. tek bir sahnede geçen dinamizmi olmayan bir oyun. intiharı yücelten söylemleri var. depresif eğilimliler gitmesin.

bence oyunun ismini de seyirci çeksin diye seçmişler. dali'nin kadınlarından bahsedip galadan bahsedilmeyen bir oyun benim için her türlü eksik kalmış bir oyundur. 5 üstünden 3 veriyorum.
  • kötü demek yanlış olur, çünkü kötüden öte bir art niyet var ortada. virginia woolf, edith piaf, frida kahlo, marilyn monroe gibi ilgi çekecek karakterlere bir de salvador dali eklenerek gişe yapmak üzere bir oyun yazılmış. oyunu izledikten sonra ilk işim yazarını araştırmak oldu. kendisi makine mühendisiymiş ama tiyatroyla ilgili çeşitli workshop'lara katılmış. iki yıldır fox türkiye'de drama editörü olarak çalışıyormuş. ilk oyunu bu. anlattığı karakterleri zerre tanımıyor. ilgi çekeceğini düşündüğü adları çorba yapıp ne idüğü belirsiz bir oyun yaratmış. ne kahlo'nun acıları, ne woolf'ün zarafeti, ne monroe'nun güzelliği, ne piaf'ın cesareti. yazar belli ki hiçbirisini gerçek anlamda tanımıyor. kahlo'un eline tekilayı tutuşturup, woolf'un o eşsiz mektubunu deli gibi okuyunca iş bitiyor. yüzeyselliğin doruklarında gezen, yozlaşmanın en son ürünü olarak gösterilebilecek bir oyun.

yazar kendi oyunu için absürt komedi demiş ama benim sahnede gördüğüm bu değildi. marilyn monroe üzerinden üçüncü sınıf fahişe esprileri yapmak bana hiç de komik gelmedi. oyun yazdık ama bir halta benzemedi, o zaman biz de absürt diyelim diye düşünülmüş olabilir. oyunda absürt olan tek şey, iyi kötü bir tiyatro kültürü olan bir ülkenin 'prestijli' sahnelerinden birinde böyle bir oyunun sahnelenebilmesi. fox'ta böyle bir senaryoyla bir dizi çekiliyor olabilir ancak tiyatro izleyicisi biraz daha nitelikli işler arıyor.

yönetmen, oyuncu, dekor... böyle bir senaryoyla yola çıkan kişilerin bence yapabilecekleri pek bir şey yok. ama oyunu okuyup sahneye çıktıklarına göre sorumlulukları var. hatta yazardan daha fazla.
  • hayatımda izlediğim en kötü tiyatro oyunları listemde ilk 10'a girer. hatice aslan'ın çok ama çok kötü edith piaf tiplemesi gözümün önünden gitmiyor. bence sakın gitmeyin ama siz bilirsiniz...

puanım: 1/10