şükela:  tümü | bugün
 • eski kiz arkadasimin adi, ayriyetten ibranice'de bir di$i ismi.
 • kast sisteminin kurbanlari.. dokunulmayacak kadar pis olarak gorulup normal bir insan mualemesi yapilmaz kendilerine.. ne kadar yapmasi mesakatli, zor ve kotu is varsa onlara yaptirilir, ekmek, su isterlerse derhal reddedilirler.. anayasada haklari cignenmeyecek gibi bir madde olmasina ragmen bunu takan, takma gayretinde olan da yoktur.. kisacasi insan yerine konmazlar ancak hindular bilmezler ki onlara bunu yapan insan olamaz.

  (bkz: sinif ayrimi)
 • hindistan'daki universitelerde, devlet kurumlarinda, polis teskilatinda vesairede kanun destegiyle sahip olduklari %30-40lara varan kotalar, yararlandiklari pozitif ayrimcilik sebebiyle en sicak sosyal tartismalarin gobeginde yer alan topluluk/kast.
 • yanılmıyorsam osmanlı çingeneleri isimli bir kitapta okumuştum ki, ülkemizden batı yönünde akış sağlamış olan çingenelerin kaynağı hindistan'dan gelen dalitlerdir.

  dalitler, müesseselerine atfedilen aşağı konumdan asla çıkamayacaklarından (kastlar arası geçiş yoktur; hele dalitler için böyle bir yol kat'iyen yoktur) bir takım çözümler üreterek dalit olmaktan kaçmışlardır. bunların bir kısmı hindistan içinde göç edip din değiştirmişlerdir. böylece yeni bir bölgeye taşınıp kendilerini müslüman, hristiyan ve saire şeklinde tanıtmış ve yeni yaşamlara başlamışlardır.

  bir kısmı ise çareyi kast sisteminden, yani hindistan'dan kaçmakta görmüşlerdir. işte hindistan'dan göçen bu insanların, bugün ülkemiz ve müteakip batı ülkelerindeki çingeneleri vücuda getirdiği söylenmektedir.
 • "dokunulmazlar" diye adlandırılan kastın 'politically correct' ifadesi; kendilerinin tercih ettiği terim de bu. ezilenler anlamına geliyor. hindistan hükumetinin örtmecesine göreyse adları "scheduled castes".
 • hindistan anayasasını kaleme alan bhimrao ramji ambedkar'ın da mensubu olduğu grup.
 • bakmayin calisip chili sos yeyip yattiklarina bu dalitler var ya bu dalitler birgun yakacaklar hindistan'i:)

  https://www.ndtv.com/…reach-delhi-10-points-1795284
 • dokunulmaz olarak gorulen sinif. hindi ve sanskritcede "broken/scattered" (kirilmis/dagilmis) anlamina geldigini okudum. hint dilleriyle turkce arasinda sasirtici miktarda ortak kelimesi olmasi, beni bizdeki "deli" ile ilgisi olabilir mi diye dusunduruyor.
 • yasa dalitleri korur ancak gerçeklik onları dışlar.
  sözün özü, yakarsa dünyayı dalitler yakar.
 • dar koridor kitabında anlatıldığına göre hindistan kast sisteminin dibinde yer alan grup. pis ve aşağı olmalarından ötürü daha üst sınıfla sadece fiziksel temastan değil, gölge etmelerinden bile sakınılıyormuş. hindistan kamu dairelerindeki en pis işleri bu sınıf yaparmış, dışkı temizlemek de bunlardan biriymiş. aşağılık sınıf olmalarından ötürü sadece elleriyle yapmalarına izin veriliyormuş.

  yine kitaba göre üst kasttan bir zengin erkek bu kasttan bir kadını kendine hizmetçi/metres olarak alabilirmiş. genel kabul, kadının üst kasttan birine 'yardım' etmesi her daim mutlu olacağı bir şeymiş, o yüzden kast sisteminde buna izin veriliyormuş. büyük lütuf gerçekten.
hesabın var mı? giriş yap