şükela:  tümü | bugün
  • seriyi 1-1'e getiren maç sonrası, yüzük için en az miami kadar şansa sahipler artık.

dallas şu an nba'in en tecrübeli takımlarından biri. nowitzki on sezondur en üst seviyede oynuyor. jason kidd için ne desek azdır.. shawn marion süper yıldız olarak anılmasa da her açıdan kendini kanıtlamış bir oyuncu. chandler kazanmak için her türlü ağır işi hiç çekinmeden yapıyor. stevenson biraz eksik halka gibi durabilir ama çok sorun değil. caron butler gibi bir oyuncudan yoksun oynuyorlar bir de..

gelelim bench'e. peja gibi büyük bir tecrübe var. şu haliyle bile önemli bir skorer. eli sıcakken her takımı yakar. j.j. barea gibi bu sezon playoff'larda ne kadar etkili olabileceğini defalarca gösteren bir oyuncu var. jason terry ise nowitzki'nin arkasından takımın en önemli hücum gücü. bazen çok kötü maçlar çıkarmıyor değil. ancak ortalamanın biraz üzerine çıktığında takımı çok yukarıya çekiyor.

özetle çok geniş bir kadrosu var dallas'ın. ve belki bundan daha önemlisi bu saydığımız isimlerin hemen hepsi yıllardır playoff'larda aslanlar gibi çarpışıyor. ve şampiyonluğa bundan daha fazla yaklaşamayacaklarını biliyorlar önümüzdeki yıllarda. bugünkü maç özgüvenlerini üst seviyeye çıkardı. harika bir koçları var. artık yıllardır çıkamadıkları zirveye çıkmak için, bu geniş kadro sahada herşeyi yaparak şampiyonluğa ulaşacaktır diye düşünüyorum.
  • kadro genişliğinin ve akıllıca bir rotasyonun da etkisiyle yüzük şansı yakalayan takım.

onları tutmuyorum; hatta kendimi bildim bileli fanatiği olduğum los angeles lakers'ı eledikleri için doğal olarak kızgınım. fakat adamların yaptıkları işe kesinlikle saygı duyuyorum. hem oyuncular bazında, hem de coaching anlamında..

gayet yeterli bir kadroya sahipler ve bu yeterliliği bir üstünlüğe çevirmeyi çok iyi başarıyorlar. bu sayede diğer takımların üzerine çıkıp buralara geldiler. ilk beş oyuncularının neredeyse hepsinin oldukça tatmin edici yedekleri var. jason kidd yerine jj barea, tyson chandler yerine brendan haywood, dirk nowitzki yerine peja stojakovic görev alabiliyor ve sırıtmıyorlar. onları diğer takımlardan farklılaştıran ise second unit denilen ikinci beşin jason terry gibi tecrübeli bir skorerle takviye edilmesi. koç rick carlisle, maçlara başlarken terry yerine deshawn stevenson'ı kullanarak çok akıllıca bir iş yapıyor. takımdaki önemli pozisyonların yedeklerinin olması ve nowitzki'nin nba'deki en garip rotasyonlardan birini kullanması carlisle'ın terry'yi bench'ten oyuna sokma hamlesini çok ama çok etkili kılıyor. böylece sahadaki oyuncu kombinasyonlarından hiçbiri, diğerinden bariz şekilde güçsüz olmuyor. sahada ilk beş de olsa, yedek beş de olsa belirli bir güç dengesi ve istikrar korunabiliyor. yani dallas'ın asları da, yedekleri de sürekli girip çıkan nowitzki ve sonradan giren terry sayesinde neredeyse eşdeğer durumda. ayrıca diğer takımların birkaç pozisyonluk bezdirme taktiği olarak göstermelik yaptıkları alan savunmasını istikrarlı bir şekilde kullanabiliyorlar. bu yüzden onları sevmesem de yaptıkları işe ve yönetilişlerine saygı duyuyorum. ayrıca bench'te oturan ve çoğu zaman oyuna girmeyen oyuncuları bile corey brewer. yani dallas'ın çok sıkışmadıkça oyuna bile almadığı bir adam, diğer takımlarda rahatlıkla oynayabilir. böyle de opsiyonlu bir kadroları var. sakat olan caron butler da cabası..

ayrıca 2011 nba playoff'larında hem portland trail blazers, hem los angeles lakers, hem oklahoma city thunder, hem de miami heat karşısında inanılmaz şekilde geriden gelerek bence bu sezonun "comeback kings" lakabını fazlasıyla hak ettiler. yolları açık olsun..
  • 2011 playofflarındaki dallas dandik korku filmlerindeki canavarlar gibi resmen. öldüğünü sanıyorusunuz ama ölmüyorlar bi türlü. en az bi iki kez daha canlanıp filmi uzatıyorlar. tabi o filmlerin hiçbirinde canavarlar kazanmıyo ama bu sene tam bir şampiyonluk serüveninden geçti takım resmen. eledikleri takımlar, maçların ve serilerin hikayeleri bu seneki şampiyonun mavs olması gerektiğini söylüyor.
  • kesinlikle nowitzki'ye destek olacak, x factor rolüne girebilecek oyunculara ihtiyaçları var. yoksa miami'ye karşı 7 maçlık seriyi, tek adamın omuzlarına yükleyerek kazanamazsınız. birinin "step up" yapması gerekiyor anlayacağın.
  • kim ne derse desin, lakers gibi bir takımı süpüren takımdır. şampiyonluğu da sonuna kadar hak ettiklerini düşünüyorum. lebron'un kibri yerine nowitzki'nin efendiliğini tercih ederim.
  • 2011 final serisini ve şampiyonluğu kesinlikle hakeden ve daha çok isteyen takım. ah bir de 3. maçı kıl payı kaybetmeyip, seriyi şu anda 4-1 kazanmış olup ron artest'i santa monica bulvarında sebil göt diye koştursalardı tadından yenmezdi.
  • dombili dansçılarıyla bile sempatik bu takım. sahada cinslik yapan yok itici olan yok, antrenörleri çok sempatik adam, süperstarları gayet efendi, basketbolları da çok güzel. tamamen 2 kişiye odaklı miami heat'ten çok daha fazla şampiyonluğu hak ediyorlar. sahada chandler, stevenson gibi kötü geçmişleri olan oyuncuların mücadelesini görünce nasıl bir "takım" oldukları daha da güzel görülüyor.
  • sonunda şampiyon olan veteranlar ordusu.
  • nowitzki öksürdü, miami hastalandı, dallas şampiyon oldu, çok yakıştı mavs'a.
  • ardında hiç bir şüphe bırakmadan şampiyon olan takım.

şüphesi olanlar play-off yoluna bir baksın.

ayrıca bu gece kendilerine maçı ben kazandırdım biraz da. oturuş şeklim, maç izlerken açık olan internet sayfam, kumandanın konumu. totem kere totem yaptık ulan.