şükela:  tümü | bugün soru sor
 • süt dana pirzolanın tabakla buluşma hali. tabii ki sonra da mideyle.

  daha biraz önce tüketmiş olmanın verdiği mutlulukla tarifimize geçelim:

  - carrefour, migros, günaydın kasap da bulabileceğiniz dana pirzolamızın mutlaka ve mutlaka kemikli olmasına dikkat ediyoruz. adı üzerinde pirzola bu.
  - görüntüsü sizi korkutmasın, yaklaşık 600 gramı bulabilir.
  - eti aldık, her iki yüzünüde sırasıyla; tuz, karabiber, kekik, biberiye ve çok hafif zeytin yağına buladık. sonra ete parmak uçlarıyla masaj yaparak mevcut baharatlarımızın entegre olmasını sağlıyoruz.(tuzu biraz fazlaca atıver, et çok kalın. sonra atarım deme, et kurur, mal mal konuşma)
  - maalesef eti bugün yemeyeceğiz. marine olması için buzdolabına kaldırdık. üzerini hava almaması için streçledik. 24 saat geçsin, tabii dayanabilirseniz.
  - gün battı, yeni gün doğdu. pişirme saatimizden 90 dakika önce eti buzdolabından çıkarıyoruz. neden? çünkü etin iyi pişmesi için oda sıcaklığında olması lazım.
  - fırını da aç, içine bir tepsi koy. 75 derecede beklesin.
  - bu arada beyaz soğanı halka halka doğrayın. tuzla ovun. yıkayın.
  - sonra çok çok az margarini(teremyağ) teflon tavada her tarafa temas edecek şekilde yayın. teflon büyük ve kaliteli olmalı, et yapışır yoksa.
  - iyice tavayı ısıttık, tava kendinden geçti. eti üzerine yerleştirdik. "cısssss" sesini duymalısınız. yoksa kaldırın. biraz daha ısınmasını bekleyin.
  - her iki yüzünüde harlı ateşte üçer dakika pişirin. böylece pirzolanız "az pişmiş olacak". eğer pişmiş olsun istiyorsanız dakikaları arttırın. ama abartıp kurutmayın güzelim eti, günah.
  - sonra eti aldık önceden ısıttığımız fırındaki tepsiye bırakıverdik.
  - tava elimizde ve hala sıcak. boş durmuyoruz, soğanlarımızı içine atıyoruz. başlıyoruz tahta kaşıkla karıştırmaya. bir çay kaşığıda toz şeker atıverin. soğanlar hafif kararacak ve yumuşayacak.... oldu demektir.
  - fırından eti çıkardık. fırında ne kadar durdu? soğanlar pişene kadar. bu arada suyunu saldı hafif. kan görürsen korkma. geniş bir tabağa alıyorsun. yanına da soğanları koyuyorsun. daha önceden de patetes haşlamıştın veya kızartmıştın ya. onları da ye.
  - afiyet olsun.
 • danın sırtında kol etine yakın olan kısımdan çıkarılır.yumuşak ve leziz bir ettir.içinde yağ şeritleri ince ve bol olanı makbuldür.
 • en son etiler civarında harika bir yerde yediğim et. restoranın adını söyleyince kızıyorlar... susuyorum:)
 • bu akşam et yiyelimde müşerref olduğum et.
  ya bende sıkıntı var ya da et bana hitap etmiyor. yağlı olan kısımları güzel ancak löp et olan kısımlerı bana biraz yavan geldi.

  kuzu pirzola yemediğime çok pişmanım sözlük
 • turkiye'ye has oldugunu dusundugum bir et. zira google'a dallas steak yazip resimlerde aratirsaniz turkiye'den sonuclar cikiyor :)

  normalde ingilizcesi anladigim kadariyla cowboy steak; nam-i deger bone-in rib eye
 • şöyle bir videosunu buldum kısa ve öz gibi. dallas steak pişirme videosu
 • başlık başındaki tarifle berbat edilmemesi gereken müthiş et. yazıktır. teremyağdan sonrasını okumadım.

  kırmızı et hele hele yağlı dallas steak asla marine edilmemelidir. evde yapılacaksa 10dk yüksek ateşte bekletilmiş döküm ızgarada mühürlenerek, mangalda ise ateşe oldukça yakın şekilde pişirilmelidir. pişirmeden önce sadece öğütülmüş tuz; tercihen himalaya tuzu ile her iki tarafı tuzlanarak doğrudan kızgın ızgaraya. kalınlığına ve pişme isteğine göre 4-5dk iki yüzü de mühürlenerek pişirilir. örnek olarak; 2cm kalınlığındaki dallas mid-rare pişirilmesi için doğru ateşte 4'er dk yeterlidir. mutlaka kronometre ile pişirilmelidir.

  son olarak piştikten sonra etin tüm suyu etin orta tabakasında hapsolmuştur, minimum 1dk servis üzerinde bekletilip sonra yenilmeli ki su eşit olarak dağılmalı.

  afiyetlerce